Ste zvedaví na finále Braillovskej olympiády 2019?

Z tridsiatich piatich nevidiacich, ktorí sa z košického, banskobystrického, martinského a trnavského kvalifikačného kola „prebodkovali“ do finále Braillovskej olympiády 2019, sme šiestich najúspešnejších v každej disciplíne v celkovom poradí pozvali na sobotu 7. a nedeľu 8. decembra do Spojenej školy internátnej pre žiakov so zrakovým postihnutím v Bratislave. Prišli. Sedemnásti najlepší braillisti Slovenska. Nech sa páči, ponúkame vám pohľad pred i za oponu a výsledkovú listinu (typ XLSX, 12kB).

Učenie Braillovho písma hrou, Autor: Tomáš Bako


Fotografia: Učenie Braillovho písma hrou, Autor: Tomáš Bako

Prvá disciplína sa niesla v duchu kresťanských i pohanských tradícií. Do poroty Čítania Braillovho písma v I. i II. kategórii totiž zasadla Lucia. Všetci sa dočítali, že atribútmi svätice sú horiaca olejová lampa (preto je 13. december Sviatkom svetiel a ožaruje cestu pred narodením Ježiška) a oči (preto sa práve Lucia často vyzýva na pomoc pri problémoch so zrakom), aj o tom, že podľa legiend sa na Luciu stretávali bosorky, ako sa pred nimi ľud chránil a odháňal ich. Tým, čo v tento deň nesmú robiť ženy, sa prehrýzol každý, na ľúbostnú mágiu už ale stanovené 3 minúty nestačili nikomu. Nik sa už nedočítal, prečo treba od Lucie do Vianoc každý deň odhryznúť z jabĺčka, čo možno vyčítať z bielka v studenej vode, alebo čo vám o nastávajúcom prezradí varenie halušiek či hviezda z červeného papiera. Najbližšie k tomu mala Kvetoslava Bedeová s 236 správne prečítanými slovami, Zuzana Pohanková si so 196 zaslúžila druhé a Diana Verešová so 136 tretie miesto. V II. kategórii porotu o svojich kvalitách najväčšmi presvedčila Jana Hrnčárová, ktorej sa podarilo bezchybne zdolať 77 slov, Mária Janáková, ktorej napočítala 58, pri Pavlovi Steigaufovi sa zastavila na čísle 53.

Čítali sme o Lucii – svätici i bosorke, Autor: Tomáš Bako


Fotografia: Čítali sme o Lucii – svätici i bosorke, Autor: Tomáš Bako

Počas druhej súťažnej disciplíny sme si urobili výlet do Rajeckej Lesnej. Tí nevidiaci, ktorí mali na jar najviac bezchybných úderov za minútu, si napísali diktát o najväčšom drevenom pohyblivom betleheme na svete. Popri vyobrazení Božieho narodenia sa to tam hemží vyše 300 postavami z lipového dreva a najrozmanitejšími výjavmi: z vinobrania, dožiniek, zvážania sena, stavania mája, dolovania rúd či pasenia oviec. Súťažiacich sme poslali kuť podkovu do kováčskej dielne, vyrobiť modranskú keramiku, dokonca prenasledovať medveďa kradnúceho zo salaša ovcu. Mali na to 2 minúty čistého času. Najlepšie ich využila Michaela Fučková, ktorej sa podarilo klepnúť 227 správnych úderov za minútu. V pätách jej bol Ondrej Rosík (187) a Vladimír Hudák (161).

Diktát nás preniesol do Rajeckej Lesnej, Autor: Tomáš Bako


Fotografia: Diktát nás preniesol do Rajeckej Lesnej, Autor: Tomáš Bako

Korektúra braillovského textu. To bola tretia disciplína, ktorá v sebe spájala nielen čítanie a písanie Braillovho písma, ale aj znalosť gramatiky našej materčiny. Časový limit bol 5 minút, ale prosté „hotovo“ časomieru zastavilo aj skôr. Chyby v len niekoľkoriadkovom texte vám neprezradíme, skúste ich nájsť sami. Vzorom vám môžu byť Michaela Fučková, ktorá za 120 sekúnd odhalila všetky (a žiadnu ďalšiu si neprimyslela), Zuzana Pohanková, ktorá jej s časom 2,08 minúty dýchala na krk, a Iveta Zbranková, ktorej sa takisto podarilo nahrať 10 bodov, a to za rovných 5 minút.

Soľ nad zlato

Obyčajná soľ si poradí zo škvrnami od červeného vína, krvi i atramentu. Vybjeli záclony, zbaví pripálených zvyškov na panvici, čiernej patyny zo striebra výborná je pri čistení dreveného i rattanového nábytku.

Odhaľovanie chýb, Autor: Tomáš Bako


Fotografia: Odhaľovanie chýb, Autor: Tomáš Bako

Posledná disciplína niesla názov Lekáreň. Súťažiaci dostali zoznam šiestich liekov a obálku s kartičkami s názvami medikamentov. Takisto šiestimi. Ich úlohou bolo nájsť 4, ktoré si svoje miesto našli aj v zozname, aj na kartičkách. Horná hranica bola opäť stanovená na 5 minút. Ako prvá preriekla ono „hotovo“ Diana Verešová, ktorej na vyriešenie stačila minúta a 28 sekúnd, Vladimír Hudák všetko ukážkovo zvládol za 1,31 a Michaela Fučková za 1,33 minúty.

Trápenie s krkolomnýminázvami liekov, Autor: Tomáš Bako


Fotografia: Trápenie s krkolomnýminázvami liekov, Autor: Tomáš Bako

Ďakujeme spoločnostiam Martinus, Tyflocomp, Helga Stolz a Slovenskej knižnici pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči, ktoré víťazom darovali krásne ceny, Spojenej a škole internátnej pre žiakov so zrakovým postihnutím v Bratislave, ktorá nám poskytla priestory.

Podujatie finančne podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.

Na záver malý kvíz o Louisovi Braillovi a jeho bodkách, Autor: Tomáš Bako


Fotografia: Na záver malý kvíz o Louisovi Braillovi a jeho bodkách, Autor: Tomáš Bako