Aktivity našich členov

Vzdelávacie podujatia, prednášky, spoznávacie zájazdy, kultúra, šport aj voľnočasové aktivity – tým všetkým naši členovia v ÚNSS žijú.

Na tejto stránke nájdete články s popisom aktivít základných organizácií či krajských rád prehľadne zoradené podľa jednotlivých krajov.

Bratislavský kraj

 • Leto na Liptove

  Na horúce júlové dni nám krajská rada namiešala príjemne osviežujúci kokteil. Receptúra je vraj tajomstvo a dedí sa z predsedu na predsedu, ale – hoci pomery nevieme – niekoľko prísad sme predsa len identifikovali: poznávanie a rekreácia.

 • Ide to s nami dolu vodou

  Na jar sa výbor ZO č. 57 dopočul o pokojnej povahe rieky Morava, pozisťoval si všetko o jej prípadných vrtochoch a po jednohlasnom „áno“ na schôdzi sa rozhodol dopriať svojim členom športové vyžitie, dvihnúť im hladinu adrenalínu a dopamínu a odhaliť im tajomstvá vodáctva.

Banskobystrický kraj

 • Dva v jednom

  Čo sa vám vybaví, keď začujete toto slovné spojenie? Nám napadli napr. dva žĺtky v jednom vajci, dve krivky v jednom grafe, dve fotografie v jednom ráme. Ak si však zaspomíname na uplynulé obdobie, príde nám na um predovšetkým náš projekt, ktorý sme zrealizovali vďaka podpore grantovej komisie ÚNSS.

Nitriansky kraj

 • Vesmírna akadémia

  V sobotu 11. novembra sme v Nitre na slávnostnej akadémii ku Dňu nevidiacich v Nitre privítali mimoriadne vzácneho hosťa – prvého slovenského kozmonauta Brigádneho Generála Ivana Bellu. Ako sa žije na obežnej dráhe Zeme, čo k tomu predchádza i aké sú dopady potom, nám porozprával v strhujúcej dvojhodinovej besede, pri ktorej sme sa názorne presvedčili, čo je to kyslíkový dlh, pretože sme skoro ani nedýchali.

 • S Radosťou na Tyfloarte

  Cezhraničné výlety sa nám v tomto čase akosi zapáčili. Po Valašskej olympiáde sme sa na Moravu vypravili znovu na prelome septembra a októbra. Tentokrát na dvadsiaty deviaty ročník Tyfloartu do Vsetína. Na tomto jedinečnom festivale ľudia so zrakovým postihnutím spievajú, hrajú, prezentujú rôzne zvukové nahrávky či scénky, ale aj umeleckú prácu svojich šikovných rúk.

 • Tour de Braille Nitra máme za sebou

  Takmer dve desiatky nevidiacich Brailistov v sprievode svojich asistentov putovali v piatok 11. augusta v dopoludňajších hodinách ulicami Nitry, aby si zmerali sily v tradičných i netradičných disciplínach, ktorých základom je Braillovo písmo. Na šiestich stanovištiach ich tu očakávalo spolu 19 rozhodcov pripravených zmerať a vyhodnotiť ich výkony.

Prešovský kraj

 • ZO Prešov: Z leta do jesene

  Oddych, kultúra a ani pomoc pri verejných zbierkach nechýbali v programe ZO Prešov.

 • Východ sa rozhodne oplatí

  Hľadáte tipy na výlet? ZO Prešov vám poradí! Leto 2023 sa totiž tridsiatke členov spája s návštevou Jasova a Medzeva, teda s realizáciou projektu Spoznávame zaujímavé a pekné zákutia Košického kraja, ktorý podporila grantová komisia ÚNSS.

 • Rukami po hviezdnej oblohe, nohami po pevnej zemi

  Necelá dvadsiatka členov ZO Humenné si v letných mesiacoch dopriala tri dni plné čarovných zážitkov. Všetko si to premysleli, naplánovali, spísali a pod názvom Spoločne za športom, turistikou a poznávaním predložili grantovej komisii ÚNSS. Teraz – po úspešnej realizácii projektu – prichádzajú s vrelými odporúčaniami.

Trenčiansky kraj

Trnavský kraj

Žilinský kraj

 • Keď Orava vydá svoje tajomstvá

  Členovia ZO Námestovo sa tentokrát vybrali na cestu do minulosti. Do sídla richtára, príbytkov mešťanostov, remeselníkov i roľníkov, zavítali do školy, zaskočili do olejárne, usadili sa za hrnčiarsky kruh, zašli do vodného mlyna, vyškriabali sa na pastviny k salašu, dokonca sa zamiešali medzi Goralov.

 • Leto v bielo modro červenom

  Po minuloročnom vydarenom medzigeneračnom stretnutí s názvom Vek je len číslo sme nabrali odvahu pokračovať v tejto aktivite tentokrát s podtitulom  Leto v bielo-modro-červenom. Svorne starší s mladšími a mladší so staršími sme sa vydali 3 júla putovať za krásami Slovenska.

 • ZO Martin sa dala na jedno z najstarších remesiel

  Ľudia pletú odjakživa. Čo môžu a z čoho môžu. Nádoby pre domácnosť i hospodárstvo, nábytok i dekorácie, ohrady, ploty, steny, dokonca celé príbytky.