Ste kreatívni, máte odvahu? Zapojte sa do súťaže o Holmanovu cenu!

Organizácia Maják pre nevidiacich a slabozrakých v San Franciscu vám po roku opäť ponúka šancu zabojovať o 25 000 USD. Ak máte radi výzvy, prihláste sa!  

Holmanova cena získala svoj názov podľa Jamesa Holmana – nevidiaceho spisovateľa, dobrodruha a inšpiratívneho človeka, ktorý prišiel o zrak ako 25-ročný. Napriek tomu sa nevzdával a žil plnohodnotný život. A také je aj zameranie Holmanovej ceny. Vyjsť z komfortnej zóny a nebáť sa popustiť uzdu svojim snom. Aj tým najodvážnejším.

Ak máte pocit, že patríte k tým, ktorí si chcú plniť svoje sny, robiť veci zdanlivo nemožné alebo konečne posunúť svoj nápad k realite, prihláste sa. Traja vybraní uchádzači získajú 25 tisíc dolárov.

Tak čo, zvažujete, že to skúsite?

Podmienkou zapojenia sa do súťaže o Holmanovu cenu je vek 18 rokov (najmladší uchádzači ho musia dovŕšiť 1. 10. 2020) a zrakové postihnutie.

Čaká vás niekoľko krokov…

Fáza 1: Vyrobte vlastné video na YouTube

Prvá vec, ktorú musíte urobiť: nahrať 90-sekundové video na YouTube, ktorým predstavíte svoju myšlienku či projekt. Prihlášku musíte podať do 15. marca do 24:00 hod. stredoeurópskeho času.

Svoje video nazvite: Holman Prize: a za dvojbodku dajte názov s nejakým chytľavým podtitulom.

Tagujte video označením #HolmanPrize.

Vložte link na vaše video do aplikačného formulára.

Vyplňte zvyšok formulára a prvý krok máte úspešne za sebou!

Vyľakala vás požiadavka na vytvorenie videa? Na to majú organizátori jednoduché odporúčanie:

„Uvedomujeme si, že žiadať od nevidiacich osôb nahrať video môže niektorých ľudí doviesť k pochybnostiam o tom, čo nevidiaci dokážu, resp. čo sa ešte od nich vôbec môže vyžadovať. Avšak, nahratie videa a neskôr aj osobná komunikácia určite vyžadujú určitý stupeň kreativity, a to je práve jedna z vlastností, ktorú si Holmanova cena dáva za úlohu podporiť – a je to presne ten typ uchádzačov, ktorý hľadáme.“

Organizátori tiež upozorňujú, že nezdieľajú informácie o kandidátoch s tretími stranami, ale budú publikovať vaše meno a priezvisko, informáciu odkiaľ pochádzate a krátky sumár vášho projektu.

Čím viac „lajkov“, zdieľaní, tým viac šancí na výhru!

Po registrácií vášho videa v Majáku skontrolujú, či nepresiahlo požadovaných 90 sekúnd a posúdia aj samotný námet projektu. Ak budete spĺňať kritériá, budete oficiálne zaregistrovaný a vytvoria vám vašu vlastnú podstránku na webovej stránke Holmanovej ceny. A tu je chvíľa pre vás: zdieľajte svoje video s priateľmi, pretože kandidát s najviac „lajkovaným“ videom má garantovaný postup medzi finalistov ročníka 2020.

Fáza 2: Návrh

V marci organizátori Holmanovej ceny oznámia prostredníctvom newsletteru a webovej stránky súťaže tohtoročných semifinalistov. Minulý rok ich vybrali 41. Každý semifinalista bude vyzvaný, aby vypracoval podrobný návrh toho, ako by chcel použiť odmenu (25 000 USD), vrátane rozpočtu, časového harmonogramu, prípadných referencií. Taktiež musí predložiť doklad o zrakovom postihnutí, vlastnú fotografiu vo vysokom rozlíšení, a podrobne rozpísanú motiváciu, ktorá ho viedla k podaniu prihlášky.

Fáza 3: Interview a posudky

Vybraných semifinalistov budú organizátori v máji kontaktovať kvôli záverečnému, nahrávanému interview. Pôjde o krátky rozhovor, v ktorom vás bude chcieť Holmanov tím trošku lepšie spoznať. Následne bude celý váš návrh (súťažné video, podrobný návrh i rozhovor) postúpený panelu porotcov Holmanovej ceny. V júli 2020 budú zverejnené výsledky.

Zopár rád k tvorbe videa od tímu Holmanovej ceny

  • Buďte sami sebou.
  • Pred nahrávaním si premyslite, čo chcete povedať.
  • Buďte zábavný. Buďte zapamätateľný. Rozosmejte nás. Rozplačte nás.
  • Nebojte sa zapojiť priateľov, zvuky, kostýmy.
  • Na začiatku videa predstavte, kde sa nahrávka uskutočňuje, a čo robíte – nezabudnite, že naši porotcovia sú tiež nevidiaci a chcú mať o vás toľko informácií, koľko len bude možné.
  • Skúste nahrať vaše video tak, aby bolo vidieť nielen vás, ale aj okolité prostredie. Otočte sa tvárou k oknu alebo zdroju svetla, neskrývajte svoju tvár.

Viac informácií nájdete aj na stránke Holmanovej ceny na linku https://holman.lighthouse-sf.org/apply/. V prípade akýchkoľvek otázok môžete organizátorov kontaktovať prostredníctvom mailu holman@lighthouse-sf.org.

Na Youtube nájdete tiež veľa inšpiratívnych videí. Jedným z nich je aj toto, v ktorom nájdete odpoveď, prečo sa prihlásiť do ročníka 2020 https://www.youtube.com/watch?v=LHvcj8H-nEc&feature=youtu.be