Spolupráca s Corvus tímom pokračuje

Jednoduchosť a rýchlosť práce, prepracovaná ergonómia ovládania, len 6 gest na skrotenie smartfónu, písanie príťukmi, ale aj možnosť diktovania textov hlasom, rýchla odozva a nastaviteľnosť obľúbenej syntézy reči pre nevidiacich, reakcie smartfónu aj na nepresné, pomalé, trasľavé, či nie celkom plynulé gestá pre ľudí s obmedzenou motorikou, kontrastné farby, rozoznateľné ikony a veľký text pre slabozrakých. To si všimnete na prvú.

Po istom čase si uvedomíte, že nikdy neodvráva a pomôže napríklad roztriediť tmavé a svetlé oblečenie, spoľahlivo určiť, či je v miestnosti zažaté, rozlíšiť bankovky, odprevadiť na neznáme miesto. A keď zistíte, že okrem telefonovania, prehrávania hudby, surfovania na internete, RSS čítačky, podcastov a jednoduchého prístupu k zvukovým či textovým knihám v knižniciach pre nevidiacich a slabozrakých ponúka aj zabudované hry, že jeho športový modul vás vytiahne von, zachytí vaše kondičné výsledky, že v nečase, keď vodič i tandem odpočívajú, ho jednoducho prepojíte so stacionárnym bicyklom či bežiacim pásom, dokonca že vám sprístupní nielen smartfón, ale aj tablet či inteligentné hodinky, nebude nad čím rozmýšľať. Aplikačný set na sprístupnenie smartfónov s OS Android pre nevidiacich a slabozrakých s názvom Corvus sa vám stane parťákom do koča i do voza.

Logo spoločnosti corvus.
Logo Corvus

Všetky informácie o aplikačnom sete Corvus nájdete na www.corvuskit.com. Ak definitívne rozhodnutie ešte nepadlo, pozrite si krátke prezentačné video:

Ak budete aj naďalej váhať, máte možnosť stiahnuť si bezplatnú 90-dňovú plne funkčnú verziu.

Klientom v ústrety

„Inštruktori ÚNSS majú na predvádzanie k dispozícii vlastné telefóny s licenciami Corvus, ktoré sme ÚNSS venovali už v minulosti,“ hovorí poradenská pracovníčka zo Stopky Lenka Bernátová. „Nevidiaci a slabozrakí klienti si môžu Corvus vyskúšať na ktoromkoľvek krajskom stredisku a v ktoromkoľvek poradenskom mieste. Navyše, s podporou Nadačného fondu Telekom pri Nadácii Pontis sme v novembri 2019 mohli zabezpečiť ďalšie kusy – smartfóny Nokia 4.2 s predinštalovaným Corvusom, ktoré môžu efektívne využívať pri poradenstve a zaškoľovaní klientov. Celkovo sme ÚNSS len vlani zapožičali 10 mobilov: KS Žilina 3 kusy, prešovskému, trnavskému a banskobystrickému stredisku po 2 kusy a jeden smeroval do Trenčína. Sme radi, že sme mohli vyhovieť všetkým požiadavkám krajských stredísk. Telefóny sme zámerne zapožičali a nie darovali, aby sme ich v budúcnosti mohli vždy vymeniť za aktuálne modely.“

Okrem toho Corvus tím usporiadal koncom minulého roka v ružomberskom Penzióne Gejdák školenie pre tých, ktorí môžu prácu Stopky, n. o., posunúť dopredu najviac: inštruktorov, ktorí pomáhajú s výberom kompenzačných pomôcok a učia s nimi pracovať, a nevidiacich a slabozrakých, ktorí sú ich reálnymi používateľmi. Vďaka pomoci Fondu SK-NIC sa podobné stretnutie používateľov Corvusu uskutoční aj koncom tohto roka, pričom pribudne i nový e-learningový vzdelávací program o práci nevidiacich s Androidom. Na obzore sú však aj ďalšie formy spolupráce.

„Stopka, n. o., úzko spolupracuje nielen s ÚNSS, ale aj s inými organizáciami, ktoré zastupujú záujmy nevidiacich a slabozrakých. Jej tím tvoria ľudia, ktorí majú osobnú skúsenosť nielen so zrakovým postihnutím ako takým, ale aj s prácou inštruktorov, preto dokážu veľmi spoľahlivo zhodnotiť potreby používateľov mobilných telefónov a pružne na ne reagovať,“ povedala na margo partnerstva riaditeľka ÚNSS Tatiana Winterová. „Som veľmi  rada, že aplikačný set Corvus môžeme vďaka ich štedrosti prezentovať klientom na každom z našich ôsmich krajských stredísk a že sa pravidelne starajú o to, aby boli naši IT inštruktori oboznámení s novinkami, a to nielen prostredníctvom informačných newsletterov, ale aj intenzívnych niekoľkodňových školení, ktoré pre nás organizujú. Verím, že spoločne sa nám aj naďalej bude dariť, aby sa počet činností, pri ktorých by boli ľudia so zrakovým postihnutím odkázaní na pomoc vidiacich, deň čo deň znižoval,“ uzavrela Tatiana Winterová.

Tvorcovia aplikačného setu Corvus školili inštruktorov ÚNSS.

Corvus na želanie

Na krajských strediskách ÚNSS sa, samozrejme, nachádzajú aj iné obdobné pomôcky na telefonovanie. Oproti zahraničným riešeniam (napr. z Čiech či Francúzska) má Corvus tú výhodu, že nejde o špecializované zariadenie, ktoré je určené len nevidiacim, ale o aplikačný set sprístupňujúci veľké množstvo bežných telefónov s Androidom, ktoré používajú aj ľudia bez postihnutia. Navyše, Corvus je na Slovensku v podstate jediné dostupné riešenie, ktoré spája špeciálne aplikácie zasadené do jednotného prostredia a vlastný čítač obrazovky, čím uspokojuje veľmi širokú skupinu nevidiacich a slabozrakých. Nie je zameraný len na klientov so základnými zručnosťami, ale používateľom umožňuje rásť. Na začiatku môžu len telefonovať, neskôr začnú využívať ďalšie aplikácie a nakoniec sa vďaka Corvus čítaču môžu prepracovať k nespočetnému množstvu aplikácií určených aj pre vidiacich používateľov. Veľkou výhodou Stopky je, že ide o slovenskú organizáciu. Vďaka tomu dokáže priamo komunikovať so všetkými organizačnými zložkami ÚNSS, ale aj s inými slovenskými inštitúciami, ktoré zastupujú záujmy ľudí so zrakovým postihnutím.

„Navzájom si tak môžeme veľmi pomôcť,“ hovorí riaditeľ neziskovej organizácie Stopka Roman Martinovič. „My dokážeme poskytnúť veľmi dobrú používateľskú podporu, často vycestovať na krajské stredisko ÚNSS alebo do inej inštitúcie, neraz i priamo ku klientovi. Najnovšie sme zaviedli dokonca vzdialenú podporu prostredníctvom aplikácie TeamViewer, kedy dokážeme klientom, prípadne poradenským pracovníkom veľmi efektívne pomôcť a vykonať potrebné servisné zásahy, dokonca i kompletnú inštaláciu a nastavenie Corvusu na diaľku. Na druhej strane, vďaka tomu, že Corvus nie je komerčný projekt (nesnažíme sa ho za každú cenu dostať do celého sveta), dokážeme lepšie reagovať na lokálne potreby, ktoré iné väčšie zahraničné projekty nedokážu tak flexibilne napĺňať. Slovenskí nevidiaci majú tak obrovskú príležitosť náš software ohýbať podľa svojich potrieb. A práve z tejto strany prišli inšpirácie na nateraz ostatné rozšírenie aplikačného setu Corvus.“

Telekom opäť podporí nevidiacich

V minulom roku spustil Telekom špeciálny paušál pre nevidiacich, ku ktorému ponúkal prístupný smartfón Samsung Galaxy J5 s predinštalovaným Corvusom. Záujem prekonal aj tie najoptimistickejšie očakávania – stačilo niekoľko mesiacov a telefón bol vypredaný. Operátor sa preto rozhodol v podpore nevidiacich pokračovať, tohtoročnú ponuku dokonca ešte zatraktívnil. Od mája obmenil pôvodne ponúkaný dotovaný paušál ÁNO L za nový T Ideál 32, ktorý v sebe okrem neobmedzených volaní do všetkých sietí a SMS správ skrýva až 12 GB dát, čo je o pätinu viac než doteraz. Pritom mesačný poplatok pre nevidiacich ostáva nezmenený, a to 12 EUR. Len na porovnanie: ľuďom bez postihnutia fakturuje Telekom za tento paušál 32 EUR. Úctyhodná podpora, čo poviete?

Veľkým pozitívom je aj ponúkaný prístupný smartfón. Nevidiaci si dnes môžu od Telekomu zadovážiť Samsung Galaxy Xcover 4s. Jeho výhodou sú napr. hmatateľné tlačidlá home, back a bežiacich aplikácií, čo je dnes medzi „dotykáčmi“ viac-menej rarita. Rovnako výnimočná je aj možnosť výmeny batérie používateľom. Parametrami ide o skvelý telefón s najnovšou verziou Androidu 10, plný užitočných senzorov, ktoré vďaka predinštalovanému Corvusu využijú nevidiaci pri navigácii, rozpoznávaní predmetov či v mnohých iných situáciách. Xcover 4s, ktorý sa v Telekome predáva za plnú cenu cez 250 EUR, plus licenciu Corvus Effective v hodnote ďalších 98 EUR tak môžete mať k vyššie uvedenému paušálu pre nevidiacich len za mesačný doplatok 2 EUR (+ 9 EUR jednorazová počiatočná akontácia). Aj na základe týchto dobrých správ je vidno, že náš najväčší telekomunikačný operátor má naozaj úprimný záujem zlepšovať podmienky ľudí so zrakovým postihnutím, za čo úprimne ďakujeme.

Rozpoznávajme bankovky po novom

V poslednej aktualizácii 2020.1.0 ponúka Corvus napr. možnosť rozpoznávania bankoviek až deväťdesiatich svetových mien. Na internet pritom vôbec nemusíte byť pripojení, rozpoznávanie prebieha v reálnom čase naozaj veľmi rýchlo a spoľahlivo. Je to vďaka spolupráci Corvus tímu s brnenským Cash Readerom, čo je asi najlepšia aplikácia svojho druhu na svete. Corvus však teraz možnosti Cash Readeru ponúka priamo vo svojom prostredí bez nutnosti ďalšieho doplatku (a to aj spätne pre už existujúcich držiteľov licencií Effective a Effective PLUS).

Ruky držiace telefón, ktorý má na displeji logo knižnice a text: Slovenská knižnica pre nevidiacich.
S Corvusom do Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči.

Príbalové letáky liekov jednoducho a pohodlne

Ďalšou novou jedinečnou funkciou je sprístupnenie katalógu informácií o liekoch, výživových doplnkoch a zdravotníckych pomôckach v aplikácii Lieky. Ten obsahuje aj štruktúrovaný prepis príbalových letákov liekov dostupných na slovenskom trhu a navyše informácie o cene lieku a doplatku poistenca pri liekoch uhrádzaných zdravotnými poisťovňami. Vďaka podpore zo strany ADC Číselníka Corvus tieto cenné informácie sprístupňuje úplne bezplatne, a tak aplikáciu Lieky nájdete bez časového obmedzenia dostupnú aj vo variante Corvus Free. Do vyhľadávacieho políčka postačí zadať časť názvu lieku a následne si z ponúkaných možností vybrať ten, ktorý hľadáte. Slabozrakí dokonca môžu na vyhľadanie informácií o liekoch využiť nasnímanie čiarového kódu na konkrétnej škatuľke. Katalóg je síce on-line, ale vyhľadané lieky si môžete uložiť do obľúbených, aby ste k nim mali prístup aj bez pripojenia na internet.

Rozšírená realita pre nevidiacich

Na verejné testovanie bola vo verzii 2020.1.0 posunutá aj aplikácia Navigátor, ktorá vznikla vďaka podpore Nadačného fondu Telekom pri Nadácii Pontis v rámci programu Digitálne technológie pre dobro (všetkých) 2019. Obsahuje hlasovú navigáciu po trasách v prevedení, v akom ju pre svoju orientáciu potrebujú nevidiaci. Corvus ponúka aj možnosť zaznamenávať si trasy a spravovať ich podľa priestorov (miest, obcí, mestských častí a pod.), v ktorých sa práve nachádzate. Prevratnou je nepochybne rozšírená realita, ktorú vidiaci poznajú z rôznych hier. Nevidiacim umožňuje pri pripojení slúchadiel získať priestorovú predstavu o konkrétnom bode ich záujmu, t. j. o smere a vzdialenosti.

O kom? O čom? O počasí

Používateľov Corvusu určite potešia aj ľahko prístupné podrobné informácie o počasí. Väčšina aplikácií čerpá z bezplatných dát nórskych meteorológov. Napriek tomu, že táto funkcia bola často žiadaná, Corvus sa rozhodol počkať a usiloval o dáta spoločnosti Meteoblue, ktoré sú minimálne v našej zemepisnej šírke a dĺžke oveľa presnejšie. Trpezlivosť sa vyplatila a dnes máte možnosť získať hodinovú predpoveď na 7 dní v týždni pre ktorékoľvek miesto na zemi. Svoje mesto či obec si môžete zaradiť medzi obľúbené, a tak sa k predpovedi dostanete ešte rýchlejšie. Ďalšou výbornou správou je, že aj informácie o počasí nájdete v bezplatnom variante Corvus Free.

Ostatné novinky

Obrovský posun zaznamenal aj vlastný corvusácky čítač obrazovky. Pribudol inteligentný fokus, ktorý dokáže preskočiť nepodstatné položky na obrazovke aplikácií tretích strán a tiež popisovač grafiky. Zjednodušené bolo aj nastavovanie posuvníkov. Corvus čítač a Corvus prostredie prepájajú makrá. Ide o vynikajúce rozšírenie užitočné jednak pre tých, ktorí pracujú s čítačom obrazovky, využívajú aj bežné Android prostredie a aplikácie tretích strán, no niektoré často vykonávané operácie chcú robiť rýchlejšie a efektívnejšie. Povedzme, aktivácia / deaktivácia funkcií na stavovej lište, napr. mobilné dáta, rotácia obrazu, NFC, synchronizácia… Makrá však môžu ovládať aj často používané funkcie aplikácií tretích strán. Pretože sa spúšťajú z Corvus prostredia a po ich ukončení sa prípadný výpis nimi zistených informácií opäť zobrazuje v štandardnom Corvus prostredí. Makrá sú výborným nástrojom aj pre tých, ktorí nechcú pracovať s Corvus čítačom, ale potrebujú využiť niektoré funkcie, ktoré sú dostupné len mimo prostredia Corvusu. Takíto používatelia môžu mať aktivované potláčanie systémových dialógov, čo im zabezpečí, že sa vo svojom smartfóne „nikdy nestratia“, no vďaka makrám môžu napr. telefón vypnúť, či reštartovať priamo z Corvus prostredia, čo bolo doteraz možné (vďaka bezpečnostnej politike Androidu) len s využitím čítača obrazovky. Najlepšie na makrách je, že na ich tvorbu nepotrebujete poznať žiaden skriptovací jazyk, vytvoriť si ich môžete zadávaním príkazov priamo z Corvus prostredia. Corvus má v sebe zabudovaných aj mnoho ďalších vylepšení, ich kompletný výpočet nájdete na www.corvuskit.sk, kde si môžete novú verziu stiahnuť, prípadne zakúpiť platené licencie alebo Corvus predinštalovaný v niektorom z podporovaných smartfónov.