Čím kŕmiť ducha v čase karantény

Počítač ktorého obrazovku tvoria samé knihy.
Ak viete, kde hľadať, máte počítač plný zábavy a zaujímavého relaxu.
Ilustračné foto: pixabay.com

Milí naši členovia a klienti,

v  období karantény, šitia rúšok, duševnej očisty, pedagogickej práce s deťmi, upratovania a všeličoho iného by sme vám radi ponúkli tipy na príjemné a užitočné trávenie času spôsobom pre našinca prístupným. V nádeji, že by vám mohlo chutiť aspoň niečo z toho, čím kŕmime svojho ducha my, prestreli sme pre vás švédske stoly, t. j. zhromaždili odkazy na umelecké i vzdelávacie vyžitie. Samozrejme, všetko sme neobsiahli – internet v sebe ukrýva aj on-line prenosy svätých omší, športové tréningy, jazykové kurzy a mnoho iného. Ak ste tu nenašli to, čo po tieto dni obohacuje vás a myslíte, že by sa na to mohli ostatným zbiehať slinky, neváhajte a dajte nám vedieť. Radi to zverejníme.

Čo počúvať? Napríklad podcasty

Rozprávky na každý deň (nielen) pre deti

Na podcaste denníka SME ich postupne načítava Robo Roth. Ide o rozprávky zo Zlatého fondu denníka SME. Jednu z nich, a následne aj ďalšie epizódy, si môžete vypočuť tu:

https://www.podbean.com/media/share/pb-hve8m-d6b73a?utm_campaign=w_share_ep&utm_medium=dlink&utm_source=w_share

Podcast v ženskom rode

Ponúka rozhovory so zaujímavými ženami a vypočuť sa dá na stránkach Audiolibrix (je to bezplatné, ale je potrebná registrácia) alebo aj cez podcasty google:

https://www.audiolibrix.com/sk/Podcast/595/v-zenskom-rode

Podcasty RTVS

Nachádzajú sa tu celé rozhovory (pesničky, ktoré spestrujú živé vysielanie, sú vystrihnuté). Vybrať si môžete z viacerých dobre známych relácií, napríklad Hosť Andrei Polačkovej, ktorá si k mikrofónu pozýva veľmi zaujímavých ľudí od eko poradkyne až po on-line mentora. Štúdio svet, ktoré vám prostredníctvom rozhlasových reportáží prinesie množstvo cestovateľských zážitkov z najrôznejších  končín Zeme.

Všetky relácie sa dajú nájsť a rovno aj prehrávať tu:
https://www.rtvs.sk/radio/podcasty

Veľmi príjemnou možnosťou, ako si nakŕmiť ducha, je aj Archív Extra, v ktorom sa dá nájsť množstvo zaujímavých rozhlasových hier, rozprávok, seriálov, vzdelávacích programov a podobne. V tomto karanténnom období ho výrazne rozšírili, takže ponúka viac obsahu ako bežne.

Archív extra nájdete tu:
https://www.rtvs.sk/radio/archiv/extra

Rôzne

Viaceré české a slovenské podcasty výborne upratali na stránkach už spomínaného Audiolibrixu. Dajú sa prezerať priamo na stránke https://www.audiolibrix.com/sk alebo cez ich mobilnú aplikáciu.

Do vašej pozornosti odporúčame napríklad Travel Bible, čo je podcast v češtine o dobrodružnom cestovaní:
https://travelbible.cz/podcasty

Zaujímavý je aj podcast Proti proudu, ktorý je plný rozhovorov so zaujímavými českými osobnosťami:
https://protiproudu.net

Newsfilter denníka N:
Za “koštovku” stojí aj špeci podcast s poviedkou Michala Hvoreckého Intímna vzdialenosť:
https://denniknpodcast.podbean.com/e/specialny-podcast-intimna-vzdialenost-1584014839

Robo Roth nezaháľa, ani pokiaľ ide o dospelých – literárne diela v jeho podaní si môžete vypočuť tu:
https://soundcloud.com/user-362233692

Čo počúvať online? Napríklad koncerty

Na pomyselné pódium sa v týchto dňoch stavajú rôzni umelci, napríklad Miro Žbirka či (náš!) Peťo Zbranek. Hľadisko je priamo vo vašej obývačke. Koncert Peťa Zbranka spustíte jediným kliknutím, a to na facebookový odkaz https://www.facebook.com/Pianista.sk/.

Mira Žbirku zas nájdete tu: https://www.facebook.com/MiroZbirka/

Ako kulisa ku práci z domu, ktorú máme všetci naordinovanú, sa nám osvedčili aj tieto melódie: https://www.youtube.com/watch?v=_MCNcV0Z15g

Harmonické pohladenie duše ponúka Facebook aj na inom mieste – hostí totiž aj verejnú skupinu s názvom On-line koncerty: https://www.facebook.com/groups/678119016290510/?tn-str=*F

Čo čítať?

Uff! Toho je nekonečne veľa – ani 4 karantény by nestačili…. Určite knihy zo Slovenskej knižnice pre nevidiacich M. Hrebendu v Levoči, stránky Českého rozhlasu či Slyším, tedy čtu, knižnice K. E. Macana v Prahe, prípadne z komerčného Audiolibrixu.

Dostupných je aj veľké množstvo on-line článkov, na našich švédskych stoloch sa ocitol napríklad aj tento (treba si odmyslieť politické medziriadky):

Psychiater Patarák: Som presvedčený, že táto kríza posunie našu spoločnosť k lepšiemu:
https://dennikn.sk/1810012/psychiater-patarak-som-presvedceny-ze-tato-kriza-posunie-nasu-spolocnost-k-lepsiemu/?cst=c947cd0922c019d835372fa2eae6915c32a8d7a7

Odomknuté elektronické bohatstvo

Popri dobre známej knižnici elektronických dokumentov Digibooks, si môžete pochutnať na niektorých kúskoch z fondu Městskej knihovny v Prahe: https://www.mlp.cz/cz/katalog-on-line/eknihy/

Zlatý fond Sme zase tu: https://zlatyfond.sme.sk/autori

Ani kníhkupectvo Martinus sa nedalo zahanbiť. Každý večer na svojom YouTube kanáli ponúka rozprávky pre deti, navyše vo svojom e-shope umožnilo bezplatné sťahovanie niektorých e-kníh. Prv, než sa na to vrhnete, zaregistrujte sa: https://www.martinus.sk/my/econtent/free

Svoje poklady sprístupnil aj Daniel Hevier, ktorý prostredníctvom YouTube učí (nielen) deti o slovenskom jazyku a literatúre: https://www.youtube.com/channel/UCRwz8SHgPP5pr9NOR9XdKQA

Samovzdelávanie

Mnohé inšpirácie nepochybne prídu zo známej stránky http://blindrevue.sk/

Čas sa dá tráviť aj odskúšavaním rôznych appiek, ktoré vám po karanténe (alebo dokonca ešte aj počas nej) môžu uľahčiť život. Možno nastal ten správny čas naučiť sa používať aplikáciu na sťahovanie kníh a časopisov z SKN, odskúšať si asistenciu vidiacej osoby cez appku Be my eyes, či vyskúšať rozpoznávanie bankoviek pomocou appky Cash reader.

Pre televíznych maniakov a fanúšikov filmu

Tým snáď len pripomenieme portál RTVS Dokorán (teda kúsky ošetrené audiokomentárom), ku ktorému vedie cesta cez SKN registráciu https://dokoran.rtvs.sk/uvod

Zvukové stopy filmov ošetrených audiokomentárom si môžete pustiť aj zo stránky:

Asociácia slovenských filmových klubov myslí na tých, ktorí nestíhajú chodiť do kina a chcú si oprášiť pocity z dávno videného a pocity kmášuceho. Informácie o online vysielaní filmových skvostov nájdete tu.

Fanúšikovia divadla, tešte sa

Mnohí z vás nemajú čas alebo možnosť dostať sa do divadla. Jedno zo šťastí v koronavírusovom nešťastí je, že mnohé divadlá sa rozhodli miesto živých predstavení sprístupniť niektoré diela zo svojho repertoáru on-line. Skúste napríklad niečo z tohto:

Divadlo Ticho a spol.

Link na predstavenia divadla Ticho a spol.

SND

Slovenské národné divadlo sa rozhodlo, že nechá divákov nakuknúť do svojej kuchyne. S baletom sa dá robiť rozcvička, večer zas ponúka on-line svoje inscenácie, ktorým vždy predchádza rozhovor s niektorým tvorcom či iným odborníkom o konkrétnej hre.

Divadlo Jonáša Záborského

Divadlo Jonáša Záborského v Prešove funguje aj na svojom YouTube kanáli, kde ponúka niektoré zo svojich hier, predovšetkým rozprávky, a sľubuje, že ich bude viac.
YouTube kanál Divadla J. Záborského.

Studio dva

Pražské divadlo Studio dva v týchto dňoch ponúka pravidelnú talkshow Jsme s vámi. Viac sa dozviete na ich Facebookovej stránke: https://www.facebook.com/studiodva.cz

Koronou zavírené odkazy

Ak by ste zavírenej témy ešte nemali dosť, môžete vyplniť aj dotazník pre Slovenskú akadémiu vied.

Ak by sa vám málilo informácií o koronavíruse či politike:
https://dennikn.sk/tema/podcast/

Príjemné počúvanie, čítanie a trávenie času vám praje tím Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska!