Zlatý erb 2018

Súťaž ZlatyErb.sk každoročne vyhlasuje Únia miest Slovenska a eSlovensko spoločne so Združením informatikov samospráv Slovenska a ÚNSS a je spolufinancovaná Európskou úniou v rámci programu ConnectingEuropeFacility. Cieľom je podporiť informatizáciu slovenských samospráv, oceniť výnimočné projekty a ohodnotiť snahu zástupcov samospráv efektívne a transparentne využívať informačno-komunikačné technológie a tým zvyšovať kvalitu služieb pre občanov.

Do súťaže sa v roku 2018 zapojilo 81 samospráv. Porota hodnotila 66 kritérií v 12 kategóriách, zamerali sa napríklad aj na to, ako samosprávy pristupovali k zverejneniu informácií súvisiacich s voľbami do orgánov samosprávy obcí.

Vyhlásenie výsledkov 15. ročníka súťaže samospráv Slovenska ZlatyErb.sk 2018 sa uskutočnilo počas medzinárodného kongresu ITAPA v Bratislave.

Ceny ZlatyErb.sk boli udeľované v troch hlavných kategóriách:

1. Najlepšia stránka obcí

 1. miesto: Valča
 2. miesto: Jaslovské Bohunice
 3. miesto: Ľubica
 4. miesto: Nitrianske Pravno
 5. miesto: Hažín, Trnavá Hora

II. Najlepšia stránka miest a mestských častí

 1. miesto: Bratislava, Trenčín, Nové Zámky
 2. miesto: Stará Turá
 3. miesto: Dubnica nad Váhom
 4. miesto: Bratislava – Dúbravka
 5. miesto: Bratislava – Petržalka

III. Najlepšia stránka samosprávneho kraja

 1. miesto: Prešovský samosprávny kraj, Trenčiansky samosprávny kraj
 2. miesto: Nitriansky samosprávny kraj
 3. miesto: Banskobystrický samosprávny kraj

Špeciálne ceny

Celkové víťazstvo a hlavnú cenu Grand Prix Slovensko si prvýkrát v histórii vybojovali dve internetové stránky: Prešovský a Trenčiansky samosprávny kraj. Najlepšia stránka organizácií samospráv patrí Prievidzskej nemocnici s poliklinikou a, mestu Krásno nad Kysucou odovzdala ÚNSS cenu za najlepšiu bezbariérovú stránku. Víťazi Grand Prix Slovensko zároveň získavajú nomináciu do medzinárodnej súťaže EuroCrestAward, ktorú vyhlasuje české Združenie Zlatý erb.

Cenu pre osobnosť za mimoriadny prínos v oblasti informatizácie slovenských samospráv získal Vojtech Regec, náš dlhoročný spolupracovník v oblasti bezbariérových stránok. Pár otázok na túto tému mu položila redakcia časopisu Mosty inklúzie, ktorý vydáva Národná rada občanov so zdravotným postihnutím.

(upravené z časopisu Mosty inklúzie 5/2018)