Výstava fotografií Cesta svetla

Včera sa slávnostnou vernisážou v Stredisku kultúry Nové Mesto v Bratislave otvorila výstava 19. ročníka súťaže Cesta svetla.

Vysmiati sa dívajú na fotku.

Milan Krupčík a Eva Amzler debatujú s Františkom Kabátom, víťazom kategórie Fenomén svetla a držiteľom dvoch Čestných uznaní.

Príjemné priestory tamojšej galérie dali vyniknúť snímkam, ktoré rozprávajú svoje príbehy. „Som veľmi rád, že sme mohli s podporou Ministerstva kultúry SR zorganizovať už 19. ročník súťaže Cesta svetla, do ktorého sa zapojilo viac ako 40 autorov a obdržali sme vyše 200 fotografií, ktoré bojovali o ocenenie odbornou porotou. Dnes sme mohli odmeniť tých najúspešnejších a predstaviť ich fotografie verejnosti,“ povedal na úvod Pavol Korček, koordinátor súťaže.

Záber na fotografie v priestore galérie s bannerom ÚNSS, kde je okrem loga a adresy ÚNSS aj logo a text S podporou MK SR.

Cestu svetla podporilo Ministerstvo kultúry SR.

Prítomní hostia sa mohli pokochať úspešnými snímkami, ktoré súťažili v troch vyhlásených kategóriách: Zrakové postihnutie, Fenomén svetla a Mladý fotograf. „Aktuálny ročník súťaže bol veľmi silný. Snímky boli naozaj výborné, zaujímavé, zlepšenie autorov vnímam i po remeselnej stránke. Mnohé fotografie boli inšpiráciou aj pre mňa,“ konštatovala Eva Amzler, členka odbornej poroty. „Vidno, že autori sa nad fotkami zamýšľali, nájdeme aj technicky dokonalé snímky, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani profesionál. Teším sa, že sa latka súťaže z roka na rok posúva vyššie,“ spokojne dodal Milan Krupčík, predseda poroty.

Na fotke stoja ocenení autori a v rukách majú darčekové tašky a diplomy.

Usmiati ocenení autori originálnych fotografií.

Roky bolo domovským priestorom výstavy Slovenské národné divadlo, tohto roku organizátori hľadali nový priestor a ten im poskytlo Stredisko kultúry Nové Mesto v Bratislave. „Chcel by som sa veľmi pekne poďakovať tunajším pracovníkom, ktorým sa myšlienka Cesty svetla zapáčila a umožnili nám vystavovať v priestoroch galérie. Myslím si, že snímky dostali dôstojný priestor. Pri inštalácii som sa snažil, aby každá z nich dostala svoj vlastný priestor, vzájomne sa dopĺňali a tvorili príjemný celok,“ dopĺňa Pavol Korček.

Pohľad na priestor galérie a ľudí dívajúcich sa na fotky alebo v rozhovore.

Fotografie zaujali…

Úspešné snímky Cesty svetla si môžete pozrieť v priestoroch galérie Strediska kultúry Nové Mesto na Vajnorskej ulici 21 v Bratislave do 25. januára 2024.

Chlapec čupí pri fotografii a díva sa do objektívu MT, ktorým ho fotí mama.

Boris Červenakov (2. miesto v kat. Mladý fotograf) pri svojej snímke s názvom Tajomstvo.

Ďakujeme partnerom: Ministerstvu kultúry SR za finančnú podporu a Stredisku kultúry Nové Mesto v Bratislave za poskytnutie priestorov.  

Logo MK s textom Finančne podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a štátny znak