Výkonný riaditeľ Index Braille ocenený kráľovskou medailou

Björn Löfstedt, zakladateľ spoločnosti Index Braille, získal špeciálnu cenu za podnikanie, ktorú udeľuje Kráľovská vlastenecká spoločnosť vo Švédsku. Ocenenie prebral z rúk princa Karla Filipa v štokholmskom Dome šľachty.

Založenie spoločnosti Index Braille je úzko spojené s nešťastím v Björnovej rodine. Keď mal Björn osem rokov, jeho matka stratila zrak. Videl, aké bolo pre ňu ťažké vrátiť sa späť do spoločnosti. Preto v roku 1970, ešte ako študent inžinierstva, navrhol prototyp braillovskej tlačiarne aj s kopírovacou funkciou. O niekoľko rokov neskôr bol finálny produkt pripravený na používanie a mohla vzniknúť spoločnosť Index Braille.

Dnes je svetovým lídrom v produkcii braillovských tlačiarní. Tieto tlačiarne transformujú text zo 150-tich jazykov do braillovho písma. Príjmy spoločnosti sa šplhajú k 50 miliónom švédskych korún, spoločnosť má 15 zamestnancov a exportuje svoje produkty do 60 krajín sveta.

Misiu spoločnosti definuje Björn heslom „Gramotnosť pre všetkých“ a dodáva: „Je pre mňa samozrejmé, že nevidiaci by mali mať rovnaké príležitosti ako vidiaci. Kľúčom k úspechu je mať víziu, v ktorú pevne veríte a ste schopní sa jej držať po dlhý čas. Na čo som najviac hrdý je, keď stretnem úspešných nevidiacich ľudí, ktorí využili naše produkty, naše tlačiarne, napríklad počas svojich štúdií, a aj vďaka nim sú z nich dnes úspešní ľudia majúci kariéru, prácu i rodinu.“

Zdroj text a foto: Web Index Braille

Fotografia: Björn Löfstedt s princom Carlom Philipom