Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska sa dištancuje od novovzniknutej zbierky Biela pastelka Oravy

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS), organizátor jednej z najdôveryhodnejších zbierok v krajine, s názvom Biela pastelka, zaznamenala nekorektné využitie názvu „BIELA PASTELKA“ pri organizácii zbierky, ktorú plánuje realizovať úplne iné občianske združenie.

„Žiaľ, vnímame to ako zneužitie dlhodobo používaného názvu, ktorý je úzko spätý s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Túto zbierku na Slovensko priniesla naša organizácia a je nám ľúto, že stačilo, aby si niekto k nášmu názvu pridal iba slovíčko Orava a môže zbierkovať. Vznikol tak názov Biela pastelka Oravy, ktorá však nemá nič spoločné s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska a nie je skutočnou zbierkou Biela pastelka fungujúcou už 18 rokov,“ upozorňuje RNDr. Branislav Mamojka, CSc., predseda ÚNSS. „Nehovoriac o rozsiahlej mediálnej kampani, na ktorej dlhodobo pracujeme a neférovo z nej môže profitovať spomínaný subjekt,“ dopĺňa.

Hlavným zbierkovým dňom Bielej pastelky, kedy idú do ulíc tisícky dobrovoľníkov, je 20. september 2019. „Podľa našich informácií by konkurenčná zbierka mala prebiehať od 1. do 14. septembra. Chcela by som verejnosť upozorniť, že to nie sme my a dôrazne sa od tohto organizátora dištancujeme. Naši dobrovoľníci budú s pokladničkami v uliciach len 20. septembra. Členovia tímu Bielej pastelky sú ľahko identifikovateľní. Majú oblečené biele tričká s logom bielej pastelky,“ hovorí Tatiana Winterová, riaditeľka ÚNSS.

Finančné prostriedky zbierajú dobrovoľníci do bielo-modrých papierových pokladničiek, zapečatených nálepkou s popisom, na ktorom sa nachádza:

  • názov organizácie: Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska
  • názov zbierky: VEREJNÁ ZBIERKA BIELA PASTELKA 2019
  • logo zbierky a číslo pokladničky
  • informácia o registrácii na MV SR spolu s registračným číslom a fungujúci QR kód

„Zbierkový tím vám tiež vie na požiadanie predložiť Poverenie na vykonávanie zbierky, ktoré je vydané Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska a je akýmsi občianskym preukazom každého zbierkujúceho tímu. Za dobrovoľný príspevok môže darca získať drevenú pastelku alebo plastovú spinku v tvare pastelky,“ upozorňuje Winterová.

Zbierku Biela pastelka môžete podporiť počas celého roka aj iným spôsobom. Darci môžu využiť SMS bránu na číslo 820 v hodnote 2 € v sieti Orange, Telekom a O2. Prostriedky sa dajú odoslať aj online prostredníctvom webstránky Bielej pastelky alebo príspevkom na oficiálny zbierkový účet SK23 1111 0000 0014 3025 8006. Hlavným zbierkovým dňom, kedy budú zbierkujúce tímy v uliciach Slovenska, je iba 20. september 2019. Sekulská 1, 842 50 Bratislava; telefón: 02/ 692 034 20 ; e-mail: unss(zavinac)unss(bodka)sk