TS: Svetový týždeň glaukómu 2022

6. – 12. marca 2022 si pripomíname Svetový týždeň glaukómu. Očného ochorenia, ktoré môže pacienta pripravovať o zrak celé roky. Pokiaľ zanedbá prevenciu, k oftalmológovi môže prísť až keď je veľmi neskoro. Podľa Svetovej glaukómovej spoločnosti trpí týmto očným ochorením už 78 miliónov ľudí.

Glaukóm, inak nazývaný aj zelený zákal, je ochorenie zrakového nervu. V dôsledku postupného odumierania jednotlivých vlákien, z ktorých sa skladá zrakový nerv, dochádza k poruchám v zornom poli pacienta. Tie často dlhú dobu ani nespozoruje, preto sa glaukómu hovorí aj tichý zlodej zraku. Pacient zistí, že horšie vidí až pri náhodnom prekrytí lepšie vidiaceho oka. Neskoro diagnostikovaný, neliečený, či extrémne rýchlo progredujúci zelený zákal môže končiť slepotou.

Rizikovým faktorom vzniku glaukómu je zvýšený vnútroočný tlak. Preto je dôležité jeho sledovanie. V prípade, že sa potvrdí, lekár pacientovi odporučí vhodnú liečbu – najčastejšie formou očných kvapiek. V niektorých prípadoch sa najskôr volí operácia – laserom alebo chirurgicky. Samozrejme, vnútroočný tlak nie je vždy jedinou príčinou glaukómu, ale na jeho vznik má zásadný význam. Výskyt ochorenia však môžu podporiť aj rizikové faktory, ako sú rôzne ochorenia (cukrovka, vysoký tlak, cievne ochorenia), rodinná predispozícia, či nezdravý životný štýl (najmä fajčiari, ľudia holdujúci alkoholu).

Podľa informácií Svetovej glaukómovej asociácie (SGA – World Glaucoma Association)  sa ochorenie celosvetovo týka 78 miliónov ľudí. „Až 90 percent glaukómových ochorení postihujúcich pacientov v rozvojových krajinách nie je odhalených včas. Predpokladá sa, že v roku 2040 budeme evidovať až 111,8 miliónov glaukomikov,“ stojí v stanovisku SGA.

„K subjektívnym príčinám vysokých čísel výskytu glaukómu patrí predovšetkým nedodržiavanie lekárom stanovenej liečby, nedostatok či podceňovanie informácií o chorení a diagnostika v neskorom štádiu,“ upozorňujú odborníci Svetovej glaukómovej asociácie. Podporiť vyššiu informovanosť a predovšetkým záujem ľudí o zdravie očí i prevenciu má za cieľ Svetový týždeň glaukómu. K tejto iniciatíve sa pripája aj Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Počas celého týždňa bude o zradnosti glaukómu informovať na svojich sociálnych sieťach.

Ku klientom ÚNSS patria aj pacienti s diagnostikovaným glaukómom. Sociálni pracovníci a sociálne pracovníčky im pomáhajú nielen pri vyrovnávaní sa s postihnutím, ale aj s návratom do bežného života. Počnúc nácvikom sebaobslužných činností, ako je nácvik varenia, prania, starostlivosti o domácnosť i o svoj zovňajšok, až po používanie rôznych pomôcok uľahčujúcich nevidiacim a slabozrakým život, vrátane zvládnutia práce na počítači či dotykovom telefóne. Súčasťou sociálnej rehabilitácie je i nácvik chôdze s bielou palicou či výučba Braillovho písma. Cieľom poskytovaných sociálnych služieb je návrat nevidiacich a slabozrakých do plnohodnotného a spokojného života.