TS: Svetový deň zraku: Slováci podceňujú kontrolu a prevenciu

Svetový deň zraku sa pravidelne koná na celom svete druhý októbrový štvrtok. Medzinárodná agentúra na prevenciu slepoty (IAPB) poukazuje pritom na to, že neustále podceňujeme kontrolu zraku a prevenciu. Počet ochorení očí a ľudí trpiacich slepotou pritom neustále narastá.

Starostlivosť nielen Slovákov ale aj celosvetovo o svoje oči za posledné obdobie zaostáva. Približne 285 miliónov ľudí na svete trpí problémom so slabým zrakom alebo dokonca slepotou. Čo je však zaujímavé je to, že asi 80 % týchto prípadov sa dá predísť prevenciou. „Apelujeme na verejnosť, aby nezanedbávala zrakové zdravie a včas sa objednali na preventívnu prehliadku u svojho očného lekára. Dôležité je sledovať aj seniorov v rodine. Ak napríklad hovoria, že im už očný lekár nemá dať aké okuliare, ešte vždy je spôsob, ako sa môžu vrátiť k čítaniu kníh, časopisov či lúšteniu krížoviek. Spoločne dokážeme vybrať vhodnú optickú pomôcku, ktorých je v súčasnosti naozaj dostatok,“ konštatuje Tatiana Winterová, riaditeľka Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

Medzinárodný deň zraku

Medzinárodný deň zraku vznikol v roku 1990 s cieľom poukazovať na riziká, ochorenia očí a ich možnú prevenciu. Tento deň si význam zraku pripomínajú vo viac ako 150 krajinách na celom svete. Celosvetovo sa organizuje viac ako 800 najrôznejších lokálnych podujatí s cieľom zvýšiť starostlivosť ľudí o svoj zrak. „Mnohí z nás si neuvedomujú, že zrak nie je len o krátko či ďalekozrakosti. Existuje celý rad ochorení, ktoré výrazne môžu narušiť vašu schopnosť vidieť. Je potrebné si uvedomiť, že na Slovensku žije približne 80 000  nevidiacich a slabozrakých. Nejde pritom o nízke číslo. Nepodceňujte svoj zrak a dajte si ho vyšetriť odborníkom,“ konštatuje Kristýna Štěbetáková, optometristka spoločnosti Alensa.sk, on-line predajca kontaktných šošoviek, dioptrických a slnečných okuliarov. Prevencia je totiž najlacnejšia a najjednoduchšia cesta ako sa vyvarovať akýmkoľvek problémom s očami. K pravidelným kontrolám motivujú neraz aj samotní predajcovia. Napríklad e-shop alensa.sk za nahranie aktuálneho receptu ponúka svojmu zákazníkovi bonus vo výške 6 eur.

Tip

V rámci Svetového dňa zraku zdôrazňuje prevenciu aj Alensa vo svojich optikách, kedy všetky očné vyšetrenia od merania zraku, vnútroočného tlaku, či aplikácie kontaktných šošoviek sú až do konca októbra zadarmo. Stačí sa objednať počas týždňa zraku od 9. októbra do 15. októbra na webe alensa.sk:

https://www.alensa.sk/zakaznik/rezervace-meranie-zraku/

The International Agency for the Prevention of Blindess

Organizácia vznikla v 70-tych rokoch minulého storočia, keď zosnulý sir John Wilson začal upozorňovať na problém globálnej slepoty. Tieto snahy viedli k založeniu organizácie. Jej hlavným poslaním je celosvetovo mobilizovať a motivovať ľudí na kontrolu zraku a ochrany pred slepotou. Od roku 1990 sa pravidelne vyhlasuje medzinárodný deň zraku, ktorý pripadá na druhý októbrový štvrtok.