TS: Projekt Deň bielej palice je vo finále súťaže Európskej charty bezpečnosti cestnej premávky

Už 13. rokov organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska v spolupráci s Prezídiom policajného zboru dopravno-preventívnu akciu Deň bielej palice zameranú na zvyšovanie bezpečnosti chodcov s bielou palicou v premávke. Úsilie organizácie i zapojených dobrovoľníkov ocenili odborníci nomináciou do finálového kola na získanie ocenenia Excellence in Road Safety Awards 2023 (Ocenenie za výnimočnosť v oblasti bezpečnosti cestnej premávky 2023).  

Z množstva projektov, ktoré spája myšlienka zvyšovania bezpečnosti na cestách vybrala odborná porota niekoľko finalistov. ÚNSS je s projektom Deň bielej palice zaradená v kategórii „Najlepší projekt bezpečnosti na cestách pre účastníkov cestnej premávky so zníženou mobilitou“. „Okrem nás sa o víťazstvo uchádza Národná rada pre nevidiacich z Írska s projektom zameraným na zvýšenie bezpečnosti pre chodcov so zdravotným postihnutím. Ďalšou nominovanou je belgická platforma pre nevidiacich a slabozrakých Symfoon, ktorá sa zamerala na bezbariérové chodníky,“ hovorí Ivana Frčová, koordinátorka projektu Deň bielej palice.

Excellence in Road Safety Awards 2023 každoročne udeľujú Európska charta bezpečnosti cestnej premávky a Európska komisia s cieľom pozitívne ohodnotiť a vysloviť uznanie rôznym aktivitám zameraným na zvyšovanie bezpečnosti na cestách. „Či sa nám podarí uspieť, uvidíme až počas finálového večera. Už nominácia je ocenením najmä pre všetkých zapojených dobrovoľníkov, bez ktorých by sme náš projekt nemohli zrealizovať. Iste je i dobrou správou do sveta, že aj na Slovensku robíme kvalitné aktivity v prospech ľudí so zrakovým postihnutím,“ dopĺňa I. Frčová.

Slávnostné vyhlásenie výsledkov sa uskutoční 19. októbra 2023 v Bruseli.