TS: Najlepšie snímky Cesty svetla zdobia priestory SND

Od roku 2004 organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska fotografickú súťaž Cesta svetla. 27. novembra sa uskutočnila vernisáž výstavy fotografií i oceňovanie najlepších autorov súťažných snímok.

Od začiatku zostal cieľ Cesty svetla nezmenený: zvýšiť citlivosť spoločnosti voči ľuďom so zrakovým postihnutím a akceptovať ich ako prirodzenú súčasť spoločnosti. Búrať zbytočné mýty a bariéry prostredníctvom umenia.

Fotografi sa mohli zapojiť do troch súťažných kategórií: Zrakové postihnutie, Fenomén svetla a Mladý fotograf. Tohto roku hodnotila odborná porota v zložení Milan Krupčík (predseda poroty), Eva Amzler a Tomáš Bako (členovia poroty) takmer dve stovky snímok. „Myslím si, že je veľmi dobré robiť fotografické súťaže. Dnes je fotografom každý. Sociálne siete sú plné pekných fotografií, ale nie dobrých. Nesmieme zabúdať, že fotografie nerobí fotoaparát, ale človek. Vôbec nezáleží na tom, aký aparát fotograf vlastní, ale čo ním vytvorí. To však nie je prípad aktuálneho ročníka Cesty svetla, ktorý bol veľmi dobrý. Mnohé fotografie mali myšlienku, kreatívnosť i skvelú kompozíciu. Bola som prekvapená, aké skvelé snímky vytvorili aj ľudia so zrakovým postihnutím,“ konštatuje na margo súťaže Eva Amzler, úspešná fotografka a členky poroty.

V priestoroch Slovenského národného divadla sa v nedeľu 27. novembra uskutočnilo slávnostné otvorenie výstavy Cesta svetla spojené s odovzdávaním cien úspešným umelcom. Fotografia, ktorá u poroty veľmi zarezonovala vznikala niekoľko hodín. V kategórii Mladý fotograf bol najúspešnejším Boris Červenakov so snímkou Svetelný balans. „Spočiatku som vyskúšal do seba zapojiť dve vidličky. Skúsil som k nim navrch položiť vajíčko, ktoré vidličky akoby držali. Vyzeralo to pekne, takže som sa už len pohral so svetlom a vznikla moja fotografia. Ocenenie ma veľmi potešilo, pretože sa mi to málokedy stane,“ hovorí úprimne mladý fotograf.

Na obrázku sa nachádzajú dve vidličky zakliesnené hrotmi do seba, vytvárajú sedielko, v ktorom je umiestnené vajíčko. Za ním sa nachádza svetlá plocha. Vytvárajú zaujímavý svetelný efekt.

Boris Červenakov: Svetelný balans (1. miesto v kat. Mladý fotograf)

Medailovú pozíciu aj tohto roku obhájil Martin Ragan, ktorý sa fotografovaniu venuje už niekoľko rokov. „Zaujímavý efekt na fotografii sme dosiahli pomocou projektoru. Skúšali sme rôzne svetelné tvary a hru so svetlom, až sme vybrali ten výsledný efekt. Som rád, že sa mi podarilo uspieť aj tohto roku. Každoročne sa na súťaž veľmi teším a rád sa zúčastňujem aj vernisáže, kde si môžem pozrieť prácu iných fotografov, sledovať, ako oni uchopili tému, či získať inšpiráciu.“

ČB štylizovaná fotografia dievčaťa. Za ňou a cez jej tvár idú bielo-čierne pásy.

Martin Ragan: Vidím nevidím (3. miesto v kategórii Zrakové postihnutie)

Opakovane sa do súťaže zapája aj Peter Hladký. „Veľmi sa mi páči myšlienka súťaže. Pravidelne zasielam do súťaže fotografie nielen ja, ale i manželka. Sme síce z Banskej Bystrice, ale radi sa zúčastňujeme aj vernisáže, pretože je tu vždy fantastická atmosféra, z ktorej čerpáme energiu ešte zopár týždňov.“

Záber na úsek vonkajšej chodby, steny podopierajú stĺpy a vytvárajú zaujímavý efekt.

Peter Hladký: Kúpeľná nostalgia II. (Čestné uznanie v kategórii Fenomén svetla)

Ocenené snímky Cesty svetla si môže verejnosť pozrieť v priestoroch Slovenského národného divadla až do 14. januára 2023.

Projekt Cesta svetla je realizovaný vďaka podpore Ministerstva kultúry SR a Slovenského národného divadla.

Logo MK: graficky ho tvorí štátny znak a grafika tváre z profilu, ktorá má okolo hlavy vavrínový veniec. Text: S finančnou podporou Ministestva kultúry Slovenskej republiky.ČB logo SND tvoria písmená SND, v čiernom štvorčeku a z písmena D vyrastá lipový list.