Pri príležitosti Svetového dňa bielej palice pripravila Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru dopravno-preventívnu aktivitu Deň bielej palice na cestách. Symbolicky 15. októbra sa uskutočnil už 15. ročník s heslom „Rešpektujte bielu palicu – rešpektujete život“.
Dnes si komunita nevidiacich a slabozrakých ľudí na celom svete pripomína význam a výnimočnosť bielej palice v životoch ľudí s ťažkým zrakovým postihnutím. Na Slovensku organizuje ÚNSS v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru aktivitu zameranú na najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky – nevidiacich a slabozrakých chodcov s bielou palicou. „Deň bielej palice na cestách nám umožňuje preveriť, ako vodiči reagujú na nevidiacich chodcov a ich signály s bielou palicou. Našou prioritou je zvyšovanie povedomia o povinnostiach voči týmto zraniteľným účastníkom cestnej premávky. Dlhoročná spolupráca s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska je pre nás neoceniteľná, keďže vďaka týmto aktivitám dokážeme lepšie chrániť životy a zdravie všetkých účastníkov cestnej premávky,“ uviedol plk. Juraj Tlacháč, riaditeľ Odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru.
Deň bielej palice sa uskutočnil po celom Slovensku. „Akcia prebehla štandardným spôsobom. Celkovo sa nám podarilo odsledovať 6 060 vozidiel, z toho 1 205 vodičov na signál nevidiaceho, že chce prejsť cez cestu, nereagovalo. Najlepší výsledok dosiahol Trenčiansky kraj, v ktorom nezastavilo pred priechodom 11,2 % vodičov. Najhorším krajom sa tohto roku stal kraj Trnavský, kde až 26,3 % vodičov nezastavilo,“ dopĺňa výsledky Ivana Frčová, hlavná koordinátorka Dňa bielej palice na cestách.
Zástupcov ÚNSS i dobrovoľníkov však prekvapila miera arogancie zo strany vodičov. „Veľa kolegov z jednotlivých krajov nám hlásilo, že sa stretlo s množstvom necitlivo reagujúcich až arogantných vodičov. Prekážalo im, že ich hliadka zastavila, nechceli počúvať informátora, padli, dokonca, aj slová o tom, že už daný človek nikdy nikomu nezastaví a želá im to najhoršie… Je to smutné, môžem len dodať, že nikto z nás nevie, kedy sa môže ocitnúť na mieste našich klientov a bude potrebovať, aby ho niekto (nielen) na priechode rešpektoval,“ konštatuje Ivana Frčová.
Našli sa však aj vodiči, ktorí si svoju chybu uvedomili a situáciu prehodnotili: „So slabozrakým kolegom sme boli na jednom z bratislavských priechodov. Vodič, ktorý signál bielou palicou ignoroval sa nám prišiel ospravedlniť, údajne si nás nevšimol. Musel sa vrátiť kus cesty, ale nelenil a prihovoril sa nám. Bolo to veľmi milé, nemožno všetkých dávať do jedného vreca,“ konštatuje dobrovoľníčka Dňa bielej palice Zuzana Együdová.
Štatisticky si jubilejný 15. ročník Dňa bielej palice pohoršil. Na signál nevidiaceho avizujúci, že chce prejsť cez priechod, nereagovalo takmer 20 % vodičov, kým v minulom roku to bolo iba 17,5 %.
Výsledky jednotlivých krajov:
Banskobystrický kraj: 623 vozidiel/nezastavilo 98 vodičov (15,7 %)
Bratislavský kraj: 796 vozidiel/nezastavilo 168 vodičov (21,1 %)
Košický kraj: 444 vozidiel/nezastavilo 92 vodičov (20,7 %)
Nitriansky kraj: 952 vozidiel/nezastavilo 232 vodičov (24,1 %)
Prešovský kraj: 1 004 vozidiel/nezastavilo 221 vodičov (22 %)
Trenčiansky kraj: 600 vozidiel/nezastavilo 67 vodičov (11,2 %)
Trnavský kraj: 752 vozidiel/nezastavilo 198 vodičov (26,3 %)
Žilinský kraj: 889 vozidiel/nezastavilo 129 vodičov (14,5 %)
Kompletné výsledky dopravno-preventívnej akcie Deň bielej palice na stiahnutie.
Partner Dňa bielej palice: Nadácia Allianz
Mediálny partner: Zelená vlna STVR