TS: Biela pastelka prekročila magickú hranicu 200-tisíc

23. septembra 2022 sa uskutočnil hlavný zbierkový deň verejnej zbierky Biela pastelka. Dobrovoľníci s typickými bielo-modrými pokladničkami venovali darcom bielu pastelku ako symbol solidarity s ľuďmi so zrakovým postihnutím. Tohtoročný výnos organizátorov mimoriadne prekvapil.

Finálna suma hlavného zbierkového dňa sa vyšplhala na čiastku 211 786,96 €. Ide o historicky najvyšší výnos, ktorý dobrovoľníci v rámci tohto dňa dosiahli. „Veľmi rada by som sa poďakovala všetkým, ktorí sa na tomto krásnom výsledku podieľali. Najmä našim úžasným darcom, ktorí sa rozhodli prispieť a podporiť tak ľudí nevidiacich a slabozrakých. Zároveň by som chcela vyjadriť svoju vďaku pedagógom, žiakom, študentom, členom našich základných organizácií i zamestnancom, pretože bez ich pomoci a nadšenia by sme to nedosiahli,“ hovorí Tatiana Winterová, riaditeľka Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

Aj tohto roku sa organizátori snažili, aby mala Biela pastelka masívnu kampaň. „Sme veľmi vďační našim mediálnym partnerom za podporu. Vďaka nim sa môže verejnosť dozvedieť o cieľoch i posolstve zbierky. Zásadný podiel na dobrom výsledku má opäť agentúra Promiseo, ktorá pre nás pro bono vytvorila celú kampaň na kľúč. Od hlavnej myšlienky až po realizáciu reklamného spotu, vizuálov i kompletnú propagáciu v rámci sociálnych sietí,“ dodáva T. Winterová.

Úspešnou novinkou tohtoročnej kampane je zaradenie Bielej pastelky na sociálnu sieť TikTok. „Každý rok sa snažíme priniesť niečo nové. Videá zamerané na každodennosť so zrakovým postihnutím sledovateľov veľmi oslovili. Len za dva mesiace sme dosiahli 5,4 milióna vzhliadnutí a 404-tisíc označení „Páči sa mi to“. Verím, že sme neoslovili len potenciálnych darcov, ale získali sme aj nadšených dobrovoľníkov, ktorí úplne inak pristupovali k zbierkovaniu i problematike ľudí so zrakovým postihnutím, čo sa iste odzrkadlilo i na celkovom výnose,“ hovorí Andrea Liszkai, kreatívna riaditeľka agentúry Promiseo.

Ďalšou novinkou 21. ročníka Bielej pastelky bola možnosť získať symbolickú virtuálnu pastelku v hodnote 2, 5 alebo 10 € prostredníctvom internetovej lekárne Dr. Max. „Som veľmi rád, že sa aj naši klienti rozhodli pomôcť ľuďom so zrakovým postihnutím. Spolu s príspevkom od Dr. Max sa nám podarilo vyzbierať 3 562 €. Všetky vyzbierané finančné prostriedky boli darované v plnej výške Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Sme radi, že sme boli opäť súčasťou verejnej zbierky a mohli podporiť zlepšenie života nevidiacich a slabozrakých a zároveň prispieť k vynikajúcemu výsledku aktuálneho ročníka,“ hovorí Peter Sedláček, PR manažér Dr. Max.

Prehľad výnosu hlavného zbierkového dňa v jednotlivých krajoch:

Bratislavský kraj 35 074,05 €
Prešovský kraj 33 509,64 €
Banskobystrický kraj 31 094,98 €
Košický kraj 29 471,59 €
Nitriansky kraj 23 610,35 €
Žilinský kraj 21 978,53 €
Trenčiansky kraj 19 505,62 €
Trnavský kraj 17 542,20 €

Aktuálny výnos však nie je konečný. Ešte stále je možné prispieť na účet verejnej zbierky Biela pastelka. Aký bude definitívny výsledok, zistia organizátori až po 31. decembri 2022, keď sa 21. ročník verejnej zbierky Biela pastelka skončí.

Na konto verejnej zbierky Biela pastelka je naďalej možné prispieť:

  • pomocou SMS v hodnote 2 € na číslo 820 vo všetkých sieťach
  • prevodom na účet SK23 1111 0000 0014 3025 8006
  • alebo online darom prostredníctvom bielapastelka.sk