TS: 18. mája sa uskutoční Prístupne 2023 – nultý ročník konferencie o digitálnej prístupnosti

Na svete je viac ako miliarda ľudí s rôznym zdravotným postihnutím. 18. mája si pripomíname Svetový deň na podporu prístupnosti (GAAD – Global Accessibility Awareness Day), ktorý chce upozorniť na potrebu prístupných webových stránok, videí, sociálnych médií pre každého, vrátane ľudí s obmedzením zraku, sluchu či pohybu.

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska pri tejto príležitosti pripravuje nultý ročník konferencie „Prístupne 2023“ zameranej na digitálnu prístupnosť.

Dvojhodinová konferencia prinesie zaujímavý program. „Účastníkom konferencie chceme priblížiť problematiku prístupnosti webových sídiel a mobilných aplikácií nielen teoreticky, ale aj prakticky. Vysvetlíme im, čo je to digitálna prístupnosť, aké prekážky nachádza nevidiaci používateľ na webových stránkach, prečo sú preňho neprístupné, teda nečitateľné. Budeme radi, ak účastníci zistia, prečo je dôležitá profesionalita a odbornosť v oblasti prístupnosti, priblížime reálne dopady sprístupňovania webových stránok. Zameriame sa aj na prístupnosť webov vysokých škôl, či webových sídiel pre nepočujúcich i posunkujúcich, a mnoho ďalšieho,“ vysvetľuje Peter Teplický, organizátor konferencie a vedúci Centra technických a informačných služieb ÚNSS. Účastníci konferencie sa tiež dozvedia aktuálne novinky z oblasti slovenskej legislatívy, napríklad o povinnosti mať prístupné webové stránky pre e-shopy od roku 2025.

Nultý ročník konferencie je určený každému, kto sa zaujíma o digitálnu prístupnosť pre ľudí so zdravotným postihnutím a záleží im, aby si ich stránku mohol bez problémov prečítať každý. „Prioritne by som ju však odporúčal správcom webových stránok verejnej správy, vývojárom, web dizajnérom, správcom webových stránok základných, stredných i vysokých škôl, ale aj verejných knižníc,“ dopĺňa P. Teplický. Počas celej konferencie bude možné klásť prednášajúcim doplňujúce otázky. Zároveň budú jednotlivé prezentácie prekladané do posunkovej reči.

Konferencia sa uskutoční v online priestore 18. mája 2023 (štvrtok) od 10:00 do 12:00 h.

Každý účastník sa môže prihlásiť prostredníctvom ZOOM aplikácie, je však nutné vopred sa registrovať na stránke Prístupne 2023. Záujemca následne získa odkaz na prihlásenie.

Viac informácií možno získať:
https://pristupne2023.sk

Formulár na prihlásenie:
Prihlásenie sa na konferenciu prostredníctvom formulára.

Kompletný program konferencie aj s anotáciami príspevkov:
Program Prístupne 2023