Stopka sa mení, poslanie ostáva

Nezisková organizácia STOPKA, ktorú poznáte nielen ako zdatného organizátora zaujímavých podujatí i pre ľudí so zrakovým postihnutím, ale aj vďaka mnohým technickým vychytávkam pre nevidiacich, ktoré vyvinula, prechádza veľkou zmenou. Zo Stopky sa stáva nová organizácia s názvom Touch&Speech. Aké novinky prinášajú nám prezradil jej riaditeľ – Roman Martinovič.

Na obrázku je v rukách telefónu, na obrazovke je vdino logo Corvus a text Ponuka.
Aplikačný systém Corvus je dielom slovenských vývojárov z niekdajšej neziskovej organizácie Stopka.

Stopku si verejnosť spája nielen so zaujímavými aktivitami, ale aj mnohými technickými pomôckami či vylepšeniami. Pod čo všetko ste sa podpísali? 

Verejnosť, teda najmä ľudia so zrakovým postihnutím, si nás určite najčastejšie spájajú s tvorbou Corvusu. To je aplikačný set na sprístupnenie mobilných telefónov s operačným systémom Android. Obsahuje viac ako 40 aplikácií, ktoré z inteligentného telefónu vytvárajú multifunkčnú kompenzačnú pomôcku nielen na komunikáciu, ale aj na zlepšenie prístupu k informáciám, zvýšenie mobility, pomoc pri sebaobsluhe, užívaní liekov, rozpoznávaní predmetov, zvýšenie bezpečnosti a tak ďalej. Tieto aplikácie sú zjednotené do veľmi jednoduchého a efektívne ovládaného používateľského prostredia, čo ľuďom výrazne uľahčuje používanie smartfónov bez ohľadu na ich digitálne zručnosti. Zároveň zabezpečuje vysokú efektivitu práce tým nevidiacim, ktorí sú stále v pohybe a nechcú pri každodenne využívaných činnostiach so smartfónom strácať svoj drahocenný čas. Corvus je však charakteristický aj tým, že má svoj vlastný čítač obrazovky s veľmi rýchlou odozvou a funkciami ako makrá či popisovanie grafiky, ktoré nevidiacim výrazne uľahčujú používanie aj ktorejkoľvek bežnej aplikácie, ktorú využívajú i ľudia bez postihnutia. Nevidiaci už možno počuli aj o našich ďalších projektoch, ako je Matej a Matejko, čo sú vyhľadávače a prehrávače zvukových a textových kníh i časopisov pre nevidiacich. No už menej ľudí vie, že v minulosti sme pripravili aj niekoľko didaktických hračiek pre nevidiace deti a v tvorbe takýchto pomôcok chceme v budúcnosti pokračovať.

Čím potešíte svojich užívateľov najbližšie?

V prvom rade je to spomínaný Matej, ktorého vyvíjame vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje. Ide o samostatné hardvérové stolové zariadenie, špeciálne vytvorené pre nevidiacich, ktoré je síce neprenosné, ale ponúka veľmi jednoduché ovládanie prostredníctvom niekoľkých, dobre hmatateľných tlačidiel. Okrem funkcií na prácu s knihami má aj množstvo ďalších aplikácií a vychytávok, ktoré používatelia môžu využiť podľa svojej ľubovôle. Toto zariadenie ešte nie je nevidiacim prístupné, pretože jeho vývoj sme ukončili len pred nedávnom a pôvodne plánované testovanie a prezentáciu, ktoré mali v týchto dňoch prebiehať, odložila koronakríza a s ňou spojené opatrenia. No v krátkej dobe (v prvom polroku 2021) chceme aj v spolupráci s ÚNSS naplánované testovanie zrealizovať a Mateja dať k dispozícii nevidiacim z celého Slovenska.

Ak by sa niekto chcel zapojiť do testovacieho tímu, môže sa s vami spojiť?

Samozrejme, ak má niekto záujem zapojiť sa do testovania, pokojne sa nám môže ozvať na telefónne číslo: 0915 732 123 alebo na e-mail: info@touchandspeech.sk. Radi ho doň zapojíme.  

A čo Corvus? Plánujete nejaké novinky aj v rámci neho?

Pred časom vyšla nová verzia Corvusu, ktorá prináša hneď niekoľko nových aplikácií (Cestovné poriadky, Internetové rádiá, Tréner), množstvo ďalších vylepšení, prelomovým je určite prvá verzia hlasovej asistentky. Je to zatiaľ len jej skúšobná verzia, ktorá vďaka odlišnosti jednotlivých zariadení ešte nemusí na 100 % fungovať na každom telefóne, no vďaka nej sa mnoho funkcií v smartfóne bude dať, i vďaka Corvusu, veľmi jednoducho ovládať aj hlasom – zadávaním hlasových povelov. Naša hlasová asistentka už teraz toho veľa vie, ale zároveň v tomto smere očakávame, že aj samotní používatelia sa na nás môžu obrátiť so svojou spätnou väzbou a dajú nám vedieť, v čom im pomáha, aké ďalšie povely by privítali, kde im asistentka rozumie výborne a kde by sa ešte mohla vylepšiť. V každom prípade sú prvé reakcie od našich testerov a používateľov veľmi pozitívne, oceňujú najmä jej spoľahlivosť, čo nás veľmi teší. No a keď sa pozriem do budúcna, určite chceme zrýchliť náš vývojový cyklus, aby novinky prichádzali častejšie ako doteraz. Už teraz pracujeme na ďalšej verzii, ktorá prinesie napríklad aj rozšírenie možností používateľov pri čítaní dokumentov v rôznych formátoch. V horizonte jedného roka prinesieme viac funkcií podporujúcich vzájomnú komunikáciu, pomoc a spoluprácu, ďalšie zjednodušenie ovládania i písania a viac inteligencie, no zatiaľ môžem ďalší vývoj len takto naznačiť, určite sa máte na čo tešiť.

Stopka bola organizáciou, ktorá spájala dve veľké oblasti vašich aktivít – na jednej strane to boli rôzne zaujímavé aktivity, workshopy, čajovňa, divadlo… a na tej druhej sú práve spomínané technické vylepšenia, aplikácie. Ako sme už spomenuli, na sklonku roka ste sa rozdelili, kde a ako sa o vás môžu záujemcovia dozvedieť?

O vývoji našich pomôcok pre nevidiacich boli najaktuálnejšie informácie doteraz dostupné na stránke Corvusu: www.corvuskit.com. Aktuálne, vďaka podpore Fondu SK-NIC spúšťame i úplne novú webovú stránku, ktorá je viac zameraná na vzdelávanie nevidiacich, aby vedeli pracovať so smartfónmi a získali o nich informácie. Pre konkrétne informácie si kliknite na: www.hovoriacemobily.sk. Zároveň priznávame, že s prípravou samostatnej webovej stránky pre našu organizáciu Touch&Speech sa neponáhľame, lebo máme pocit, že je ešte veľa práce práve na spomínaných dvoch weboch. Samozrejme, časom vznikne aj internetová stránka samotnej organizácie, ktorá zhrnie všetky naše aktivity, projekty i podujatia, ale to ešte nejaký čas potrvá. Novinky sa okrem už spomenutých webov snažíme dávať aj na našu facebookovú stránku Touch&Speech. Stačí si kliknúť na adresu: http://fb.com/touchandspeech.

A kde ostali ostatné stopkárske aktivity, workshopy… Nezanikli?

Určite nie. Ak by niekoho zaujímalo, kde získa informácie o aktivitách, ktoré sa zo Stopky presunuli pod hlavičku nového združenia s názvom Poctivô z Liptova, najviac informácií získa na facebooku, a to na adrese: http://fb.com/poctivozliptova, kde pribúda veľmi veľa noviniek. Na oficiálnej webovej stránke pre novučičké združenie pracujeme. Čoskoro bude dostupná pod rovnomenným názvom www.poctivozliptova.sk.