Riešime problematické zálohomaty

Zástupcovia neziskovej organizácie Správca zálohového systému iniciovali stretnutie zamerané na zlepšenie prístupnosti a bezbariérovosti zálohomatov. Spoločnej diskusie sa za ÚNSS zúčastnila Michaela Dlhá a Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím zastupovala Eva Domoráková Arnoldová.

„Zatiaľ sme hľadali spôsoby, ako by bolo najvhodnejšie sprístupniť zálohomaty. Zástupcov Správcu som oboznámila s možnosťami, ako je využitie QR kódu, Braillovho písma i zväčšeného písma,“ upresnila Michaela Dlhá.

Riešiť je potrebné najmä jednoduchú vyhmatateľnosť dotykového tlačidla, ale aj samotný návod na obsluhu, ktorý užívateľom ozrejmuje používanie prístroja. Keďže v praxi je k dispozícii viacero typov zálohomatov, návod by mal byť pripravený pre každý zvlášť. „Upozorňovala som tiež na skutočnosť, že reliéfne označenia, alebo umiestnenie prístupného návodu, či QR kódu by mali byť vždy štandardizované. Nemôžu byť na jednom prístroji vpravo a na inom vľavo. Keďže veľkým problémom je aj samotná webová stránka slovenskozalohuje.sk, dohodli sme sa, že vývojárom zašlem informácie, ako majú vyzerať prístupné prvky webovej stránky. Samozrejme, budem k dispozícii pri príprave i testovaní spomínaných riešení,“ dodala M. Dlhá.

O ďalších krokoch vzájomnej spolupráce budeme informovať.