Pri príležitosti mesiaca knihy chystáme súťaž pre milovníkov literatúry a rozhlasových hier

Počúvaš rozhlasové hry? Čítaš knihy? Alebo vieš dobre hrať a predstierať emócie? Sluchostop je určený práve pre teba!

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska spúšťa online kvíz s názvom Sluchostop. Zistíš, ako poznáš literatúru, rozhlasové hry a či máš dobrý postreh.

O čo ide?

V online priestore sa stretne osem súťažiacich. Štyria hádači a štyria radcovia. Najprv budú hádači počúvať ukážku z rozhlasovej hry. Zadanie môže byť napríklad identifikovať názov hry, autora literárnej predlohy, alebo meno herca v ukážke. Ak sa niekto prihlási, ukážka sa pozastaví a hádač môže odpovedať. Ak odpovie správne, získava bod. Ak nie, ukážka pokračuje ďalej a hádajú ostatní. Ak hádač ukážku uhádne, má pred sebou ešte jednu úlohu. Dostane otázku. Tu prichádza na rad druhá skupinka súťažiacich, tzv. radcov (alebo blaferov). Hádač si jedného radcu vyberie. Radca môže odpovedať správne, ale môže aj blafovať. Je to na ňom. Ak hádač odhalí, že mu radca neporadil, ale “blafuje”, získava aj druhý bod. Ak nie, bod sa pripíše radcovi.

Radcovia sú k hádačom priradení ešte pred začiatkom hry, ale nikto z nich nevie, kto ku komu patrí. Počas súťaže si radcu vždy vyberie ten, kto odpovedal správne na ukážku z rozhlasovej hry. Či bude súťažiaci radcov striedať, alebo zverí svoj osud do rúk jedného, je len na ňom. Aby dostali priestor všetci radcovia, budú niektoré otázky postavené tak, že odpovedia všetci radcovia a hádač si jednu z odpovedí musí vybrať.

Počas súťaže odznie celkovo 8 ukážok a osem otázok. V prípade, že sa pri vyhodnotení ukáže zhodný počet bodov, urobí sa rozstrel.

Ak nastane situácia, že rozhlasovú hru nikto z hádačov nespozná, otvoríme telefonickú linku. Ktokoľvek z publika môže zatelefonovať a povedať názov rozhlasovej hry. Bod môže potom ľubovoľne priradiť hádačovi.

Chcem sa zapojiť, ale nie som pravidelným poslucháčom rozhlasových hier

To vôbec neprekáža. Ak čítaš knihy, máš šancu. Pri príležitosti mesiaca knihy sú témou súťaže knihy. Takže tvoja úloha bude v rozhlasovej hre rozpoznať napríklad knihu alebo jej autora.

Ak ťa ani táto možnosť neláka, prihlás sa ako radca. Rozhlasové hry ani knihy v tomto prípade nepotrebuješ. Tesne pred súťažou sa dozvieš správne odpovede. Je len na tebe, akú stratégiu zvolíš. Budeš blafovať, alebo povieš vždy pravdu?

Kedy sa súťaž uskutoční?

Vybrali sme magický dátum. Piatok 19. 3. 2021 o 19:00 hod.

Chcem sa zapojiť, čo potrebujem?

  • počítač alebo smartfón
  • mikrofón a slúchadlá
  • do 14. 3. 2021 (23:59) vyplniť prihlášku
  • v týždni od 15. do 18. 3. mať pár minút na otestovanie spojenia
  • mať čas v piatok 19. 3 o 19:00 hod.
  • súťažiaci budú vybratí náhodným systémom

Môžem sa zapojiť, ak nemám zrakové postihnutie alebo som z Českej republiky?

Áno, je možné sa prihlásiť a súťažiť aj v tomto prípade.

Ceny

Súťaž si môžeš pustiť online v piatok 19. 3. 2021 o 19:00 na Tejto adrese. Ak chceš počúvať v telefóne s aplikačným setom Corvus, alebo v prehrávači Evo, ulož si do počítača Tento súbor. (Na odkaze je potrebné vyvolať kontextovú ponuku a aktivovať položku Uložiť cieľ).

Pár slov z histórie

Naša súťaž je inšpirovaná súťažou, ktorá sa ešte v čase socializmu vysielala v televízii pod názvom Videostop. Pôvodne hádali súťažiaci ukážky z filmov a kto sa prvý ozval, ten ukážku aj zastavil, preto je v názve slovo stop. Podobnú súťaž neskôr v základnej škole pre nevidiacich v Levoči zrealizoval Alexander Pechi. Žiaci hádali rozhlasové hry rovnako, ako to skúsime aj my.

Súhrn