Pozvánka: Výstava inkluzívnej módy a/typik

Pozývame vás na výstavu inkluzívnej módy a/typik, ktorú nájdete v priestoroch Českého centra v Bratislave. Unikátna výstava prezentuje odevy vhodné pre ľudí s postihnutím, odlišnosťami aj prísnymi etickými kritériami na vznik oblečenia. Súčasťou výstavy a/typik je aj haptická kniha s audio sprievodcom pre ľudí so zrakovým postihnutím.

Na fotografii je vidno fragment ženského tela, chrbát v tielku. Cez fotografiu ide nápis: Výstava inkluzívnej módy a/typik

Výstava a/typik ponúka pohľad na ikluzívnu módu.

A/typik je výstavou inkluzívnej módy ‒ módy, ktorá nerozlišuje telá na normálne a „tie druhé“. Päť na mieru šitých kostýmov, päť príbehov a spoločné hľadanie oblečenia ‒ kože, v ktorej sme tým, kým skutočne sme a kým sa chceme stať.

Výstava a/typik dokumentárnym prístupom zachytáva skúsenosti a témy participantov/-tiek a necháva zaznieť ich hlas, rôzne perspektívy na módu, odlišnosti i vizáž, založené na estetike kože, krehkosti a aktivizme. Zahŕňa samotné odevy, fotografie účastníkov a účastníčok v ich prirodzenom prostredí i ukážky materiálov v haptickej knihe.

Odevy na mieru zahŕňajú spodnú bielizeň prispôsobenú veľmi citlivej koži spôsobenej nevyliečiteľnou chorobou. Plášť, ktorý je sám osebe umením, oblečenie pre mladého ekologického aktivistu a haptické šaty pre hudobníčku so zrakovým hendikepom, či zimný kabát, ktorý zohľadňuje chýbajúcu končatinu.

„Je to už dávno, čo som sa naposledy zamýšľala nad tým, čím by mi oblečenie mohlo vyhovovať. Väčšinou sa prispôsobujem spoločenskému tlaku, názorom, je to pre mňa také automatické, že si to ani neuvedomujem. Hlavne, čo týka farieb, ktoré som nikdy nevidela. Som rada, že pri tomto projekte som o tom nemusela premýšľať, a mohla som sa zamerať na vlastné potreby,“ hovorí účastníčka Kamila, hudobníčka a žurnalistka so zrakovým postihnutím.

Autorka výstavy Barbara Horáková Fehérová sa venuje kostýmovému výtvarníctvu vo filmových a divadelných projektoch a vedie udržateľnú značku oblečenia na mieru baaa. Na projekte sa podieľali kurátorka a dramaturgička Ema Kovalčíková a fotografka Adriána Vančová.

Príďte sa dotknúť jednotlivých kostýmov a dozvedieť sa viac o tom, aké príbehy v sebe skrývajú.

Výstava je otvorená od utorka do piatka od 10:00 do 17:00 h a potrvá až do konca februára. Otváracia doba sa môže zmeniť, preto je vhodné pred návštevou kontaktovať České centrum: České Centrum Bratislava, Prepoštská 6, Bratislava Staré mesto, telefón: +421 254 418 215, e-mail:  info@ceskecentrum.sk.

Vstup je voľný, psi sú vítaní!