Poďte spoznávať Bratislavu vlastnými rukami

Hľadáte tip na prázdninové výlety? Máte radi históriu? Čo tak skúsiť navštíviť naše hlavné mesto a spoznať tie najkrajšie pamiatky, ktoré centrum krásavice na Dunaji ponúka? Pokojne aj Braillom či na dotyk. V Turistickom informačnom centre v Bratislave sú pripravení i na návštevníkov so zrakovým postihnutím.

Návštevníčka so sprievodom pred hovoriacou kockou. Na ploche je maketa Grasalkovičovho paláca.
Návštevníčka spoznáva Prezidentský palác.

Bratislava sa sprístupňuje aj ľuďom s rôznym typom postihnutia a kompetentní pracovníci tomu prispôsobujú program či ponúkané služby. Od júna sú v Turistickom a informačnom centre (TIC) k dispozícii tzv. 3D hovoriace dotykové kocky a 3D haptická mapa, vďaka ktorým môžu nevidiaci a slabozrakí spoznať tie najzaujímavejšie pamiatky hlavného mesta. „Vybrali sme dvanásť najznámejších historických pamiatok. Zamerali sme sa na budovy so zaujímavými fasádnymi prvkami, aby sa dali nevidiacim vhodne opísať a zároveň i dobre nahmatať. Konkrétne si môžu pozrieť, ako vyzerá Bratislavský hrad, Grasalkovičov palác, Stará radnica, Slovenské národné divadlo či synagóga,“ hovorí Michal Drugár z TIC Bratislava. Do mozaiky zaujímavých pamätihodností, ktoré by vašim rukám nemali ujsť, patrí aj Modrý kostolík, Retuda, historická budova SND, Dóm sv. Martina, Michalská brána, kláštor Klarisiek i paláce – Primaciálny a Mirbachov.

Detail makety budovy Slovenskej filharmónie.
Budova Reduty, teda slovenskej filharmónie.

Na každej kocke sa nachádzajú štyri 3D modely konkrétnej pamiatky. Dovedna sú hovoriace dotykové kocky tri. „Ku každej pamiatke je nahraný sprievodný komentár, s ktorým nám pomohli mnohé zaujímavé osobnosti. Ženský hlas poskytuje technické informácie a mužský rozpráva o kultúrno-historických súvislostiach,“ vysvetľuje Karol Trnka z neziskovej organizácie Trnka, ktorá projekt realizovala.

Hovoriace dotykové kocky i haptická mapa sú k dispozícii počas otváracích hodín v Turistickom informačnom centre na Klobučníckej 2 v Bratislave. Využite teda prázdninové dni a poďte spoznávať naše hlavné mesto a jeho ojedinelé pamiatky. Čaká vás neopakovateľný zážitok. Pokojne zoberte aj priateľov zo zahraničia. Kocky totiž „hovoria“ aj po anglicky, nemecky, francúzsky, maďarsky i taliansky. Ak máte chuť, dajte nám o svojom výlete vedieť. Potešíme sa!

Na obrázku sú ruky návštevníčky skúmajúce vežu kostola na jednej z kociek.
Návštevníčka sa oboznamuje s vežou kostola.

Ak vás zaujímajú ďalšie informácie, taktiež osobnosti, ktoré kockám prepožičali svoj hlas pre audiokomentáre, kto nahral komentár aj v angličtine, či ako taká výroba vyzerá, kliknite na link a prečítajte si nasledujúci článok: https://bit.ly/3xsVQ8v