O vašu priazeň sa uchádza druhá tohtoročná Dúha

Na celý svet sa vraj teraz treba dívať len cez okno, lebo všade dobre, doma najlepšie. Pevne dúfame, že v tom svojom zažnete aspoň kúsok sviece, aby sme si boli načistom, kde zložiť druhé tohtoročné číslo nášho dvojmesačníka. Či sa oplatí škrtať zápalku?

No, ak budete pridlho váhať, mohlo by sa stať, že sa včas nedozviete, že zamestnanci spoločnosti VEMA odetí v plesových róbach a frakoch vytancovali pre Program individuálneho darcovstva vyše 2 000 EUR, odkaz grantovej komisie ÚNSS a aktuality projektov podporovaných Ministerstvom kultúry SR by ste mohli zachytiť len úchytkom, správy o Bielej pastelke a Štvornohých očiach by vám mohol vyfúknuť teplý vetrík, novinku o metamorfóze Oddelenia pre nevidiacich a slabozrakých bratislavskej Mestskej knižnice spláchnuť jarný dážď.

Spomienky Branislava Mamojku na udalosti spred tridsiatich rokov… Veď sú to spomienky aj mnohých z vás. To by ste si nechali ujsť? Určite sa ale zhodneme v tom, že informácia, že k porušovaniu zákona máte možno bližšie, než si aj vy, aj váš dlhoročný osobný asistent myslíte, by ste jedným dnu a druhým von pustiť nemali. Tak čo? Oplatí sa aspoň jeden škrt?

Veru oplatí sa cez okno vidieť a sedieť doma. Čechov, Maďarov a svet Indov, pozorne sledovať cez svoje Window. A nielen sledovať. So všetkými sa môžete zhovárať a zistiť, či viac hláv ešte stále znamená viac rozumu. Napríklad na www.Konference.braillnet.cz. Je na vás, či bude témou šport, technika a technológie, vodiace psy, cestovanie, filmy s audiokomentárom, voľnočasové vyžitie či slepota a slabozrakosť naša každodenná. Za skúšku rozhodne stoja aj dve aplikácie, ktorým stačí málo a premenia vám texty na zvuky, za prečítanie článok o tom, čím sa okrem iného na Katedre informatiky Fakulty prírodných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici zapodievajú od roku 1997. Nie je to sci-fi, hoci vám to mnohým asi hlavou blysne…

Detail rúk dieťaťa, ktoré modelujú z plastelíny.

Fotografia: Obľúbenou hrou detí je aj modelovanie z plastelíny. Pridáte sa?
Zdroj foto: Evanjelická SŠI v Červenici

Naše ruky sú nástrojom pozorovania, skúmania i hľadania nepoznaného. Cestou za dobrodružstvom a hrou. Prostriedkom výchovy a vzdelávania. Kontaktom s okolitým svetom. Vedeli by ste si ale predstaviť, že by boli jediným? Že by váš svet bol len taký veľký, kam dosiahnete končekmi svojich prstov? Vďaka pani zástupkyni Evanjelickej spojenej školy internátnej v Červenici si to budete môcť skúsiť. Pravda, ak sa potajomky zamiešate medzi tamojších žiakov a pripojíte sa k ich vyučovaniu i hre. Hmat, sluch a čuch sa vám však rozhodne zídu aj pri dobrodružstve v ríši zvierat. S lektorkou vzdelávania bratislavskej zoologickej záhrady sa ponoríme do hlbín vôd, necháme sa pohltiť temnotou jaskýň a zaryť do labyrintov zeme. Za živočíchmi, ktoré majú zrak slabší, alebo ním nedisponujú vôbec.

Obrázok Krta hviezdonosého.
Strata zraku priniesla krtovi hviezdonosému nevýdanú slávu. Vďaka svojej rýchlosti je zapísaný v Guinessovej knihe rekordov, a to ako najrýchlejší “jedák“ v celej živočíšnej ríši.
Autor fotografie: Kenneth Catania

Jarné upratovanie už máte istotne za sebou a takmer s istotou si dovolíme tvrdiť, že ste opäť naďabili na množstvo vecí, ktoré sa „ešte na niečo môžu zísť“. Môžu. Napríklad Múzeu špeciálneho školstva v Levoči. Urobíte tým službu nielen sebe a svojim blízkym, ale aj budúcim generáciám. Ale nie že im tam pozvláčate najdúchov z celej domácnosti! Pozorne si pred cestou na Spiš prečítajte článok v našej Dúhovke. Zmestili sa nám do nej aj dobré správy o tom, že v čase, kedy sú zrušené súťaže vrátane tej najväčšej, celosvetovej, sa ani Súťaž braillovských esejí 2020, ani naša vedomostná s názvom Nikto učený z neba nespadol rušiť nemusia.

A nezabudnite! Cez okno si môžme tykať, cez okno sa môžme stýkať, cez okno sa krásne híka a cez okno nám môžte písať.

Medený glóbus.

Fotografia: Medený glóbus z dielne Viliama Hrabovca z roku 1927
Autorka fotografie: Štefánia Petreková