Mal by sa zaviesť Európsky preukaz osôb so zdravotným postihnutím? Európsku komisiu zaujíma aj váš názor

Možno do zahraničia cestujete príležitostne ako turisti, alebo ste zvažovali dlhodobejší pobyt v niektorej z krajín EÚ a stretli ste sa s tým, že ste pri svojich cestách nemali nárok na zľavy pre osoby so zdravotným postihnutím. Európska komisia preto zvažuje zaviesť Európsky preukaz osôb so zdravotným postihnutím a zaujíma sa aj o váš názor a skúsenosti.

V EÚ žije približne 90 miliónov osôb so zdravotným postihnutím. Stále čelia prekážkam, ktoré im môžu brániť vo voľnom pohybe na účely získania prístupu k určitým službám alebo ich môžu od takéhoto voľného pohybu odrádzať, a to najmä preto, že medzi členskými štátmi neexistuje vzájomné uznávanie postavenia osôb so zdravotným postihnutím. Toto nedostatočné vzájomné uznávanie postavenia osôb so zdravotným postihnutím môže vytvárať prekážky v súvislosti s prístupom k určitým službám počas krátkodobých cezhraničných ciest, a to aj na turistické účely. Napríklad nemusia mať prístup k zvýhodneným podmienkam (výhodám alebo zvýhodneniam, ako sú znížené ceny alebo bezplatný prístup), ktoré poskytujú niektorí poskytovatelia služieb v inom členskom štáte EÚ, rovnakým spôsobom ako osoby s uznaným zdravotným postihnutím z daného členského štátu.

V záujme prekonania týchto problémov Komisia zvažuje iniciatívu na uľahčenie vzájomného uznávania postavenia osôb so zdravotným postihnutím v členských štátoch: preukaz EÚ pre osoby so zdravotným postihnutím. Jeho cieľom je uľahčiť mobilitu a voľný pohyb a rovnaké využívanie práv pre osoby so zdravotným postihnutím v EÚ, a to aj pri prístupe k určitým službám. Držitelia preukazu EÚ pre osoby so zdravotným postihnutím by mali rovnaké zvýhodnené podmienky prístupu k príslušným službám vo všetkých členských štátoch bez ohľadu na to, kde im bolo priznané postavenie osoby so zdravotným postihnutím.

Účelom tejto verejnej konzultácie je zhromaždiť vaše názory na problémy, ktorým čelia osoby so zdravotným postihnutím pri cestovaní a uplatňovaní svojich práv na voľný pohyb, vrátane prístupu k určitým službám za zvýhodnených podmienok, ako aj vaše názory na iniciatívu preukazu EÚ pre osoby so zdravotným postihnutím. Na účasť na tejto konzultácii nemusíte mať žiadne predchádzajúce znalosti o európskych politikách pre osoby so zdravotným postihnutím alebo o preukaze EÚ pre osoby so zdravotným postihnutím. Zistenia z tejto verejnej konzultácie budú využité na identifikáciu nedostatkov, ktoré je potrebné riešiť na úrovni EÚ, pokiaľ ide o cezhraničnú mobilitu a práva osôb so zdravotným postihnutím na voľný pohyb.

Do prieskumu sa môžete zapojiť kliknutím na link nižšie, do 5. mája 2023. Dotazník je dostupný aj v slovenskom jazyku. Jeho vyplnenie by malo trvať približne 20 minút.

Link na dotazník k Európskemu preukazu osôb so zdravotným postihnutím:
https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/EuropeanDisabilityCard