Listujeme v Dúhovke, publikácii o umení a kultúre

My dobre vieme, že teraz by sa nemalo, ale menšia príprava na štefanskú ničomu uškodiť nemôže. Do sveta piatich čiar vás zavedú skutoční majstri. Momentálne síce majú svoje skvosty odložené vo vitrínach Galérie Ústredia ľudovej a umeleckej výroby v Bratislave (aby ich v advente nelákali), ale ak vás päty svrbia už teraz a nedá vám tam nenakuknúť, pokojne, nič vám nebráni. Popri historických zbierkových predmetoch a dielach dneška tu nájdete aj 3D modely. Hovejú si na stojanoch, hrdia sa „vybodkovaným“ popisom a sprievodcom v Braillovom písme.

Hlavne, nech vás nezradia uši a nohy. Rýchly kurz tanečných variácií vám radi poskytneme rukolapne (použijeme fólie, špeciálny vzdúvateľný papier, braillovské bodky, resp. bunky písmen, výšivky či nálepky), ale keďže dobre vieme, s kým máme tú česť a že reliéfne obrázky nie sú pre každého, aj slovným popisom tanečných krokov. Ak ste prívržencom tých svižnejších a bujarejších, typických pre Zemplín, prelistujte si niektorú zo vzrušujúcich histórií z pera Andreja Lorinca, ktorého život a tvorbu vám predstavíme, ak ste nad žánrom ešte nepremýšľali, prezrite si inštruktážne videá ošetrené audiokomentárom. Nahliadli sme totiž do zákulisia jeho výroby

Ak by sa vám zacnelo po krinolínach a parochniach, prosím. Majstri z ÚĽUV-u majú k dispozícii aj skutočné historické unikáty a v Trenčianskom kraji sú prístupné a hlavne sprístupnené aj hrady a zámky s množstvom tanečných sál. Všetko o nadchádzajúcej plesovej sezóne nájdete na stránke Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región, ktorá sa rozhodla dlhokánske chodby, prepychové komnaty, tajomné zrúcaniny či svetské i posvätné miesta našej národnej histórie priblížiť prostredníctvom nahrávok a publikácie v Braillovom písme s názvom Dotyk histórie.

A keď už budete vyzvŕtaní dosýtosti, doprajte si poriadny odpočinok. Napríklad na Spiši, v starobylej Levoči a v Múzeu špeciálneho školstva, alebo na Liptove, kde sa na ploche jedného hektára rozprestiera lesopark plný miniatúrnych a pritom veľkolepých kultúrnych i technických pamiatok Slovenska.

Zrúcanina hradu Strečno

Popis fotografie:

Na zrúcaninu hradu Strečno potreboval Kamil Fischer, predseda OZ MINI SLOVENSKO, až 250 tisíc kamienkov. Keďže autentický materiál sa použiť nedal – kopec oproti, z ktorého pôvodní stavitelia brali kamenie, je dnes už zarastený, neostávalo mu iné, ako so vzorkovníkom farieb chodiť z kameňolomu do kameňolomu. Asi až v šiestom alebo v siedmom mal šťastie a natrafil na ten správny kameň, resp. kameň tej správnej farby. Zdroj: www.minislovensko.sk