Jeden svet s láskou a o láske

Festival dokumentárnych filmov Jeden svet vás opäť pozýva na zaujímavé premietania. Hovoriť sa bude o komunite, bezpečnom prostredí, podpore, dôvere, pomoci aj hľadaní spoločnej reči. Jednoducho o láske. Organizátori vám jej vrchovato naložia od 3. do 9. novembra. Premietania sú s tzv. plnou inklúziou, čo znamená, že zabezpečili i audiokomentár, titulky, vyškolenú asistenciu, a to v teréne aj na mieste premietaní.

Viac informácií o festivale: https://www.jedensvet.sk

Informácie o vstupenkách: https://www.jedensvet.sk/vstupenky/

Nástroje inklúzie

Audiokomentár

Pre 4 nižšie uvedené filmy bude zabezpečený audiokomentár, a to cez prenosné staničky. V prípade, že sa na festival vyberiete sami, staničky dostanete pri vstupe do kinosál pred jednotlivými projekciami. Ak využijete pomoc vyškolených dobrovoľníkov, nezabudnite ich poprosiť, aby vám ich priniesli. Iba tak budete mať zážitok z filmov naozaj úplný.

Asistencia

Na festivale budú s cieľom pomôcť divákom so zrakovým postihnutím k dispozícii zaškolení dobrovoľníci a dobrovoľníčky, ktorých spoznáte podľa výrazne ružových tričiek. Asistenciu bude možné využiť nielen pre lepšiu orientáciu v priestoroch kina, ale aj v prípade, že by ste na miesto premietania potrebovali odprevadiť zo zastávky MHD či priamo z domu. Späť, pravdaže, takisto. Zaškolenie dobrovoľníkov zabezpečuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, podrobnejšie informácie vám poskytne Dušana Blašková (blaskova@unss.sk).

Zoznam filmov s plnou inklúziou

Len pripomíname, že pri všetkých štyroch sprístupnených projekciách sa nevidiaci diváci a diváčky budú môcť spolu s ostatnými zúčastniť aj diváckej súťaže o hodnotné ceny.

Aurorin úsvit

Film zachytáva výpoveď vyše 90-ročnej Aurory, ktorá prišla pri hrôzostrašnej genocíde Arménov o všetko. Je to príbeh holokaustu, ktorý naše dejiny asi neučili. Film sa bude premietať 5. novembra o 19:00 v Kine KLAP v priestoroch Vysokej školy múzických umení na Svoradovej 2. Po filme prebehne diskusia o audiokomentári, v ktorej budú mať nevidiaci diváci a diváčky príležitosť vyjadriť svoju spätnú väzbu a nápady na to, ako audiokomentár zlepšovať.

Na obrázku sedí žena v hľadisku a díva sa pred seba.

Aurorin úsvit (2022)

Viac informácií o filme: https://www.jedensvet.sk/filmy/aurorin-usvit/

Zlodeji túb

Vo filme hovorí nepočujúca režisérka Alison OʼDaniel o nečakaných následkoch lúpeží túb, hudobných nástrojov zo stredných škôl v Los Angeles. V tvorivom, ale predsa faktografickom filme sa prelínajú dokumentárne a fiktívne scény a film tak ponúka mnohorozmerný pohľad na život s poruchou sluchu a predstavuje divákom svet neznámych a vzrušujúcich zvukov. Premietanie bude 3. novembra o 19:30 v priestoroch Kina KLAP, na VŠMU.

V popredí je žena s výraznými dredmi. Zrejme niekde v prírode (za ňou sa črtajú nejasne stromy). Díva sa do diaľky, mimo objektív.

Zlodeji Túb (2023)

Viac informácií o filme: https://www.jedensvet.sk/filmy/zlodeji-tub/

Je tam ešte niekto?

Osobný dokumentárny film sleduje ženu s veľmi špeciálnym telesným znevýhodnením, ktorá počas svojho tehotenstva hľadá ľudí s rovnakým postihnutím. Film odhaľuje aj jej postupný emocionálny proces premeny na matku. Film sa bude premietať 4. novembra o 10:30 na VŠMU v priestoroch Kina KLAP.

Portrét ženy dívajúcej sa do objektívu. Je oblečená v čiernej, na čiernom pozadí. Okolo hlavy až po pás má rozpustené a osvetlené vlnité vlasy svetlohnedej farby.

Je tam ešte niekto? (2023)

Viac informácií o filme: https://www.jedensvet.sk/filmy/je-tam-este-niekto/

Jiříkovo videní

Film o vedcovi Jiřím Svobodovi, ktorý vie ako zachrániť planétu, no nikto ho nepočúva. Spolu so svojou dcérou idú do sveta a štyri roky presviečajú expertov, aktivistky, politikov a ekologičky o svojich ideách. Nakoniec sa však ocitajú v situácii “sám proti všetkým”. Film premietame 6. novembra o 18:30 na VŠMU v priestoroch Kina KLAP.

Starý bradatý muž leží v posteli. Hlavu má podloženú veľkým vankúšom, je prikrytý paplónom a číta čosi na papieri.

Jiříkovo videní (2023)

Viac informácií o filme: https://www.jedensvet.sk/filmy/jirikovo-videni/

Sprievodný program

Krížom Krážom – vyšívacia dielňa pre malých aj veľkých

Dielňa je určená pre všetkých a všetky, ktoré sa chcú dozvedieť niečo viac o vyšívaní, poprezerať si výtvarné návrhy, či si kresliť. Výtvarná dielňa sa uskutoční 5. novembra od 10:00 v Slovenskej národnej galérii.

Viac informácií: https://www.jedensvet.sk/podujatie/krizom-krazom-vysivacia-dielna-pre-malych-aj-velkych/

 

Dielňa o výrobe zvuku

Chceli by ste si vyskúšať vytvoriť vlastnú skladbu na profesionálnom zariadení tak, ako sa to robí pri tvorbe filmov? Nech sa páči! Dielňa sa uskutoční v nedeľu 5. novembra od 15:30 do 17:30 v Ateliéri zvukovej skladby Filmovej fakulty VŠMU a bude ju viesť Tomáš Balák.

Viac informácií: https://www.jedensvet.sk/podujatie/dielna-o-vyrobe-zvuku/

Prihlasovací formulár: https://forms.office.com/pages/responsepage.aspx?id=QVzxYZKgVkqE3abAXyTFJjx3CbrviYZAqXz7O5YVBwlURU1GNDkwRDFRUFo1T0IwQkkwNzlMTDhTTy4u

 

Audiovízia bez bariér III: Nevidiaci a nepočujúci v kine – napredujeme (?)

Hovoriť o prístupnosti a inklúzii vo svete filmu je dnes „in“, my sa však chceme baviť konkrétne! Preto ponúkneme návštevníkom filmového festivalu v panelovej diskusii Audiovízia bez bariér živú debatu, v ktorej sa pokúsime zodpovedať jednoduchú otázku: Napredujeme? Diskusia sa uskutoční v pondelok 6. novembra o 18:00 v Slovenskej národnej galérii. Osoby s poruchou zraku bude zastupovať Stanislav Sokol z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

Viac informácií: https://www.jedensvet.sk/podujatie/audiovizia-bez-barier-nevidiaciaci-a-nepocujuci-v-kine/