Izabelkine dobrodružstvá získali Srdce na dlani

Izabelkine dobrodružstvá, knižka autorky Martiny Paškovej, získala ocenenie Srdce na dlani v rámci Trenčianskeho kraja. Za nomináciou stojí Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS), ktorá vďaka charitatívnemu predaju knihy môže pomáhať klientom.

Niekedy aj malí dokážu pomôcť veľkým, asi takto by sa dala opísať pomoc úspešne začínajúceho OZ To je život Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska. A ten „veľký“ na to nezabúda a dal o tom vedieť, keď inovatívnu aktivitu občianskeho združenia nominoval na charitatívnu cenu Srdce na dlani. OZ To je život vydalo pod autorskou taktovkou Martiny Paškovej knihu s názvom Izabelkine dobrodružstvá. Výťažok z knihy sa autorka rozhodla venovať Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

„Samotná nominácia od Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska znamenala pre naše občianske združenie To je život veľkú poctu. Akúsi oficiálnu formu vďaky za našu snahu finančne pomôcť ľuďom a deťom so zrakovým postihnutím, a to venovaním výťažku z predaja knižky Izabelkine dobrodružstvá. Priznám sa, že som pod tlakom udalostí posledných mesiacov na nomináciu pozabudla. O to väčšie bolo moje prekvapenie, keď som sa dozvedela, že sme Srdce na dlani za Trenčiansky kraj získali práve my,“ hovorí Martina Pašková, autorka knihy Izabelkine dobrodružstvá a zakladateľka OZ To je život.

K podpore Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska ju inšpiroval i vlastný život. „Úniu nevidiacich a slabozrakých Slovenska sme pre podporu vybrali zámerne, keďže môj otec bol od môjho narodenia úplne nevidiaci. Takýmto spôsobom som si na neho spomenula a chcela pripomenúť všetky krásne chvíle, ktoré sme spolu prežili. Verím, že sme spoločne s ilustrátorkou Andrejkou Nešťákovou aspoň trošku prispeli, pomohli a urobili niekomu radosť,“ vyznáva sa autorka.

Dovedna venovalo OZ To je život predajom knihy Izabelkine dobrodružstvá ÚNSS 1 600 eur. Prvých 500 eur sa nazbieralo veľmi rýchlo a ďalšie prišli takmer v závese. Rovnú tisícku teda venovali na pomôcky pre detských klientov našich krajských stredísk. Krátko pred Vianocami nás však Izabelka potešila opäť, keď sme obdržali symbolický šek na ďalších 600 eur. Tie sa zástupcovia OZ To je život rozhodli venovať do Programu individuálneho darcovstva, ktorý pomáha s dofinancovaním pomôcok pre nevidiacich a slabozrakých. Aktuálne už pomohli klientom pri zakúpení písacieho stroja pre nevidiacich či stolových a digitálnych lúp.

„Izabelkine dobrodružstvá deťom prezentujeme na rôznych besedách v základných školách. Už v úvode knihy sa dočítajú, že jej kúpou prispeli svojim rovesníkom so zdravotným postihnutím. Debatujeme o tom a deti sú pyšné, že urobili dobrý skutok. Samy často rozprávajú o tom, kto v ich rodine nosí okuliare, alebo aký iný zdravotný problém má. Rozprávame sa aj o tom, že pomôcť hocikomu, kto to potrebuje je správna vec a naše spoločné stretnutia sa končia výzvou, aby aj ony urobili nejaký dobrý skutok,“ dopĺňa M. Pašková.

V prípade, že máte záujem o objednanie knihy Izabelkine dobrodružstvá a podporu Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska, píšte na e-mail: fricovska@unss.sk. Ďakujeme a prajeme vám príjemné čítanie.

Na obrázku sa nachádzajú dve listiny - vľavo oficiálny list s gratuláciou od organizátorov a vysvetlením, že nemohli ododvzdať ocenenie osobne. Na druhej je oficálny diplom - Ocenenie v kategórii Dobrovoľnícky projekt pre Izabelkine dobrodružstvá za vytvorenie knihy pomáhajúcej ÚNSS.

Ocenenie Srdce na dlani, ktoré získalo OZ To je život pomáhajúce aj Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska.