Dostupné neznamená prístupné

Viete, že rozlišujeme slovíčka „prístupné“ a „dostupné“? Pre nevidiacich a slabozrakých totiž nie všetko, čo je dostupné, teda k dispozícii, je aj čitateľné či bezbariérové. Je dôležité, aby informácie, prostredie i komunikácia boli prístupné. Ako to však urobiť? ÚNSS vyrobila niekoľko videí, ktoré tému veľmi jednoducho približujú.

Videá finančne podporila Nadácia Volkswagen Slovakia a vytvorila agentúra CUKRU production. Za pomoc pri výrobe ďakujeme tiež Zion5 – zvukové štúdio, Adele Vinczeovej, moderátorke a ambasádorke verejnej zbierky Biela pastelka a Pavlovi Pivkovi.

Čo znamená prístupnosť pre nevidiacich a slabozrakých?

Predstavte si, že by vám prišiel list v Braillovom písme. Aké informácie by ste z neho vedeli získať? Asi žiadne… Presne takto sa cíti človek so zrakovým postihnutím, keď mu predložíte dokument, s ktorým si nevie poradiť. Pripraviť listy, elektronické dokumenty, ale aj posty na sociálnych sieťach čitateľné pre všetkých nie je vôbec zložité. Pripravte ich tak, aby boli prístupné. Apropo, prístupné, čo to vlastne znamená?

Pravidlá jasnej tlače

Pripravujete noviny, časopisy, tlačoviny? Čo (ne)robiť, aby z nich mali osoh nielen slabozrakí, ale aj seniori či ľudia, ktorí sa potrebujú v texte rýchlo orientovať.

Digitálna prístupnosť: Ako pripraviť elektronické dokumenty pre nevidiacich a slabozrakých?

Aj nevidiaci a slabozrakí dokážu bez problémov pracovať v programoch ako Word či Excel? Aby si bez ťažkostí mohli prečítať aj tie od vás je potrebné, aby ste ich správne upravili. Ako?

Digitálna prístupnosť: Webové sídla a sociálne siete vs. ich prístupnosť pre nevidiacich a slabozrakých

Spravujete webovú stránku a chceli by ste, a by si ju mohol prečítať naozaj každý? Ako písať posty a ukladať fotografie, aby ich „videli“ aj nevidiaci?

Prístupnosť prostredia i komunikácie

Pracujete na úrade alebo v banke a príde k vám nevidiaci či slabozraký klient? Neviete, ako zareagovať? Je to jednoduchšie, ako si myslíte…