Dnes je Medzinárodný deň vodiacich psov

Dve čierne šteniatka vodiacich psov - labradorov, ktoré majú okolo krku bielu a zelenkavú mašličku.

Z týchto krásavcov raz budú šikovní vodiaci psi.

V poslednú aprílovú stredu si pripomíname Medzinárodný deň vodiacich psov. Pre nevidiacich znamenajú nielen pomoc, istotu pohybu v uliciach, ale aj priateľstvo a obrovské puto. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) zastrešuje od roku 2004 zbierku Štvornohé oči, ktorá pomáha dofinancovať prípravu klientov na život s vodiacim psom.

Výnos zbierky pomáha finančne zastrešiť výcvik vodiaceho psa a s ním súvisiace aktivity, ako je poradenstvo pre záujemcov, žiadateľov alebo majiteľov vodiacich psov, organizovanie a realizáciu vzdelávacích, osvetových, propagačných aktivít komunikujúcich tému výcviku vodiacich psov i rozvoj zručností a podmienok potrebných pre prácu s vodiacim psom. Dlhoročným partnerom zbierky je spoločnosť BILLA. „Dlhé roky sa snažíme podporovať komunitu nevidiacich a slabozrakých. Vytvorili sme napríklad službu Nákupný asistent, ktorá umožňuje ľuďom so zrakových postihnutím prirodzenejšiu a istejšiu orientáciu a je dostupná iba v predajniach BILLA. Historicky však naša spolupráca s ÚNSS začala práve podporou zbierky Štvornohé oči. Zákazníci si za tie roky už zvykli, že môžu dobrovoľne prispieť aj prostredníctvom špeciálnych pokladníc. Sú to makety vodiaceho psa s dvoma šteniatkami. V predajniach BILLA je umiestnených až 65 takýchto pokladníc a my sme veľmi radi, že aj napriek súčasnému náročnému obdobiu, zákazníci BILLA dobrovoľne prispeli sumou takmer 14 300 €.  Ak nabudúce počas nákupu vo vašej predajni BILLA uvidíte maketu vodiaceho psa, budete vedieť, čo symbolizuje, a ako veľmi pomáha. A vy môžete spolu s ňou,“ vysvetľuje Jana Gregorovičová, senior CSR špecialistka spoločnosti BILLA.

Pokladnička zbierky Štvornohé oči - maketa vodiaceho psa pri ktorom sedia 2 šteniatka.

Pokladnička verejnej zbierky Štvornohé oči.

Na konto verejnej zbierky Štvornohé oči je možné prispieť:

  • vložením dobrovoľného príspevku do pokladničiek v tvare vodiaceho psa
  • zaslaním ľubovoľného príspevku na účet verejnej zbierky:
    SK12 0200 0000 0021 4843 5659

Prečítajte si príbeh vodiaceho psa Forresta

Zbierka Štvornohé oči pomohla občianskemu združeniu Psi na život so zakúpením vodiaceho psa Forresta, z ktorého vychovali perfektného parťáka pre jeho novú majiteľku. Prečítajte si jeho príbeh v článku Vodiaci pes Forrest pomáha aj vďaka verejnej zbierke Štvornohé oči.