Dnes je Medzinárodný deň vodiacich psov

Posledná aprílová streda je pre ľudí so zrakovým postihnutím významným dňom, pretože si pripomínajú, akú dôležitú úlohu majú vodiace psi v ich živote. Dovedú do práce, na zastávku, vyhľadajú dvere, pomôžu i v neznámom priestore. No nie sú len „pomôckou“, sú ozajstným členom rodiny.

Na obrázku je vo svite zapadajúceho slnka vidno ženu, ktorá drží v ruke tvár svojho psa.

Vodiaci pes nie je len pomôckou, ale aj priateľom či dôverníkom. Foto: pixabay.com

Kým sa vodiaci pes dostane do rodiny svojho majiteľa a začne plniť svoje poslanie, chce to čas. Dvojmesačné šteniatko ide do adoptívnej rodiny, ktorá sa mu venuje pod dohľadom inštruktora. Zvládne základné povely, učí sa chodiť po eskalátoroch, navštevuje rôzne prostredia, sleduje sa, ako reaguje na hluk, dopravný ruch, či sa naučí nevšímať si rušivé vplyvy alebo iné psy. Následne absolvuje odborné skúšky a môže sa stretnúť so „svojím človekom“. No aj on sa musí čo to naučiť.

Na úvod musí zvládnuť chôdzu s bielou palicou, aby sa dokázal bezpečne pohybovať po uliciach. Následne sa realizuje výučba trasy v sprievode vodiaceho psa. S tým nevidiacemu pomáhajú inštruktori sociálnej rehabilitácie v rámci tzv. nácviku priestorovej orientácie a samostatnej chôdze s bielou palicou. Povely dáva psovi jeho majiteľ, inštruktor určuje dôležité body, podľa ktorých sa môže klient na trase orientovať, aby sa bezpečne dostali z bodu A do bodu B. Ostatné je však už na štvornohom partnerovi. Aby Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska mohla realizovať kurzy priestorovej orientácie a samostatného pohybu pre svojich klientov, vrátane nácviku pohybu s vodiacim psom, založila ÚNSS v roku 2004 zbierku Štvornohé oči. Od jej začiatku je partnerom zbierky spoločnosť BILLA, ktorá poskytla zbierkovým pokladničkám znázorňujúcim vodiaceho psa s dvoma šteniatkami, priestory svojich prevádzok. Pokladničky sa nachádzajú v predajniach po celom Slovensku.

Výnos zbierky slúži na podporu výcviku vodiaceho psa a s ním súvisiacimi aktivitami, ako je poradenstvo pre záujemcov, žiadateľov alebo majiteľov vodiacich psov, organizovanie a realizácia vzdelávacích, osvetových, propagačných aktivít komunikujúcich tému výcviku vodiacich psov i rozvoj zručností a podmienok potrebných pre prácu s vodiacim psom.

Na obrázku je pokladnička v tvare sediaceho dospelého vodiaceho psa, ktorému pri nohách sedia dve malé šteniatka.

Pokladnička zbierky Štvornohé oči.

Ak by ste chceli podporiť zbierku Štvornohé oči môžete tak urobiť:

  • vložením dobrovoľného príspevku do pokladničiek v tvare vodiaceho psa
  • zaslaním ľubovoľného príspevku na účet verejnej zbierky:
    SK12 0200 0000 0021 4843 5659

Zaujíma vás história vodiacich psov?

Prečítajte si rozhovor Dušany Blaškovej s Katarínou Kubišovou z občianskeho združenia Psi na život, ktorá poodhalila bohatú históriu vodiacich psov siahajúcou až do 1. storočia…
Viac sa dozviete tu: https://bit.ly/3NbkeGb