Bielo-čierny koncert (aj) pre Bielu pastelku

Po dlhom čase si môžeme opäť dopriať kultúrne zážitky. 12. august bude pod nitrianskym nebom patriť melódiám muzikálovým, popovým i klasickým, ale aj zaujímavým workshopom. To sľubujú organizátori Bielo-čierneho koncertu.

Lockdownová pauza bola mnohým umelcom pridlhá. Chýbala im nielen možnosť pracovať, ale najmä kontakt so živým publikom. No zároveň priniesla aj chvíľku na zamyslenie a priestor pre tvorbu nových nápadov. A práve tak vznikla myšlienka zorganizovať Bielo-čierny koncert pod nitrianskym nebom. „Bielo-čierny preto, lebo všetky hudobné vystúpenia bude prepájať klavír, či už ako sólový nástroj, alebo ako sprievodný nástroj k spevu alebo husliam,“ hovorí jeden z organizátorov a zároveň úspešný pianista Peter Zbranek.

Na koncerte si návštevníci budú môcť vypočuť obľúbené muzikálové, popové i klasické melódie. Medzi účinkujúcimi vystúpi Ondrej Rosík, ktorého verejnosť pozná predovšetkým vďaka práci redaktora v rádiu Lumen. „Ďalšími účinkujúcimi budú dve dámy, konkrétne Viera Petrovčinová, ktorá zahrá a zaspieva vlastné popové piesne. Čaru muzikálových piesní iste podľahnete vďaka Kristíne Iris Snopkovej. Tá publikum vtiahne, okrem iných, aj do nesmrteľných muzikálov Kleopatra, František z Asisi či Neberte nám princeznú,“ dopĺňa P. Zbranek. Záver vystúpenia bude patriť historicky prvému spoločnému vystúpeniu Petra Zbranka a talentovanej hustlistky Victorie Linnen. V ich podaní zaznejú klavírno-husľové verzie svetových hitov.

Okrem multižánrovej hudby však koncert ponúka aj interaktívne workshopy. Nimi budú sprevádzať herci Divadla Zrakáč – Zuzana Hrebičíková a Marek Hlina. „Dobrovoľníci z publika si budú môcť vyskúšať, ako zareagovať pri stretnutí s človekom so zrakovým postihnutím, ako mu (ne)pomôcť správnym sprevádzaním, komunikáciou a mnoho ďalších zaujímavých vecí, ktoré vždy chceli vedieť, no hanbili sa na ne opýtať. Herci tiež odohrajú jednu scénku z divadelnej hry Ste medzi nami a predstaví sa aj hudobné zoskupenie Katarakta,“ hovorí Peter Zbranek.

Organizátori podujatia nezabudli ani na benefičný charakter podujatia, a preto sa tu bude nachádzať aj stánok verejnej zbierky Biela pastelka. Poslucháči ju budú môcť podporiť príspevkom v ľubovoľnej výške, za ktorý získajú symbolickú bielu pastelku. Tá znamená veľkú pomoc pre ľudí so zrakovým postihnutím.

Bielo-čierny koncert sa uskutoční 12. augusta od 18-tej hodiny na Svätoplukovom námestí v Nitre. Vstup je voľný. Pre tých, čo nemôžu prísť osobne, pripravuje organizačný tím online stream na Facebooku Divadla Zrakáč, ale zdieľať ho budú aj prostredníctvom FB stránok Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska, Biela pastelka alebo ÚNSS pre svojich členov.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR, mesta Nitra, Nadácie ZSE a SOZA.