Ako spoznáte, že chce nevidiaci/slabozraký prejsť cez vozovku?

Už zajtra budú zástupcovia našej organizácie na cestách a spolu s policajnými hliadkami budú sledovať, ako vodiči reagujú na signál nevidiaceho, že chce prejsť cez priechod. Dopravno-preventívna akcia s názvom Deň bielej palice bude prebiehať v 36 mestách Slovenska na 41 priechodoch.

Ak by ste si chceli zopakovať, ako rozpoznať, že vám nevidiaci a slabozraký signalizuje svoj záujem prejsť cez priechod pre chodcov:

  • Nevidiaci stojí na chodníku a pomocou bielej palice lokalizuje obrubník, respektíve miesto, kde chodník prechádza do vozovky.
  • Zaujme tzv. vyčkávací postoj – spodným koncom palice sa dotkne obrubníka a sluchom, prípadne zvyškami zraku zisťuje, či je cesta voľná.
  • Ak si je istý, že môže bezpečne prejsť na druhú stranu, dá signál na prechádzanie – palicu zdvihne vodorovne pred seba, maximálne do výšky pása, na 3 – 5 sekúnd a následne sa jej spodným koncom dotkne chodníka.
  • Ak autá nezastavujú, pohyb môže zopakovať. Pri prechádzaní po priechode pre chodcov bielou palicou systematicky pohybuje pred sebou po povrchu vozovky.

Ak si nie ste istí, či ste správne porozumeli, pozrite si krátke inštruktážne video:

https://bit.ly/3eqeZU4