Prečítajte si, čím žila Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska v mesiaci júl.
Testovali sme povelové vysielače v Bratislave
V spolupráci s Dopravným podnikom Bratislava (DPB) sme sa pozreli na situáciu s povelovými vysielačmi uľahčujúcimi cestovanie ľudí so zrakovým postihnutím. Dovedna zástupcovia oboch organizácií navštívili takmer dve desiatky bratislavských zastávok. Po testovaní bude nasledovať spoločné rokovanie zástupcov ÚNSS s pracovníkmi DPB.
Pokračovali sme v kampani Búrame bariéry
Počas celého roka sa snažíme verejnosti dokazovať, že bez bariér je život krajší… Do rodinky našich edukačných videí pribudli ankety s nevidiacimi Tomášom a Julkou. Verejnosti odkryli svoje smutno-veselé skúsenosti s okolím, zamysleli sa nad tým, ako by vyzeral svet, ak by nikto nevidel, ale aj čo dôležité by chceli verejnosti odkázať. Ankety boli uverejnené nielen na našich sociálnych sieťach, ale nájdete ich aj na našom YouTube kanále.
Bicyklový tím Biela pastelka dorazil do cieľa
Pracovníci Úradu ÚNSS sa zapojili do kampane Do práce na bicykli. Na cesty vstúpili ako členovia tímu Biela pastelka. Autá za bicykle vymenili Zuzana Együdová, Monika Ďurčeková, Adriana Ondrušová a Pavol Korček. Spoločne odjazdili 970,06 km, absolvovali 116 jázd a ušetrili nám všetkým 242,51 kg CO₂. Tešíme sa, že okrem ochrany ovzdušia podporili aj šírenie povedomia o poslaní verejnej zbierky Biela pastelka.
Detská Univerzita Komenského podporuje Bielu pastelku
Filantropický projekt spoločnosti CODES Brand House už druhý rok podporuje myšlienku pomoci ľuďom so zrakovým postihnutím i posolstvo verejnej zbierky Biela pastelka. Prostredníctvom projektu Rozprávky pre malé Pastelky prinášajú veselé, vtipné a poučné príbehy malým i veľkým poslucháčom bez rozdielu. Na záver každej rozprávky je výzva s možnosťou podporiť zbierku Biela pastelka. Rozprávky pripravuje dabingová akadémia Slučka pod vedením Tibora Frlajsa a Petra Gažíkovej Lángovej. A keďže autori projektu neradi stagnujú, tohto roku posunuli Rozprávky pre malé Pastelky ďalej. Spojili sa s Detskou Univerzitou Komenského (DUK). „Talentovaní poslucháči Detskej Univerzity Komenského sa stanú na krátko aj rozhlasovými hercami a pripravia rozprávku pre najväčší YouTube kanál na Slovensku zameraný na podporu nevidiacich a slabozrakých. Domnievam sa, že v čase v ktorom sa často hovorí o potrebe inklúzie je toto gesto uchopiteľným a najmä úprimným príspevkom v dialógu o potrebe pomoci tým, ktorí to potrebujú,“ povedal herec a riaditeľ projektu Detskej Univerzity Komenského, Juraj Kukura.
Táborníci z Košíc
Po minuloročnom úspechu zorganizovali pracovníci tunajšieho krajského strediska denný tábor určený deťom so zrakovým postihnutím, ich súrodencom i kamarátom. Od 8. do 12. júla 11 detí spoločne tvorilo, spoznávalo históriu, ochutnávalo voňavú čokoládu, či cestovalo rôznymi dopravnými prostriedkami. Iste nechýbalo veľa smiechu, zábavy a relaxu, napokon, pokojne sa pozrite na webovú stránku KS Košice.
Seminár o audiokomentároch
Po Bratislave sa o problematike audiokomentárov hovorilo aj v Košiciach. 17. júla navštívil Krajské stredisko ÚNSS Peter Murcko, zástupca spoločnosti Teledata, ktorá sa zaoberá prípravou audiokomentárov. Spolu s ďalšími tvorcami hovorili s členmi a klientmi ÚNSS v čom sa audiokomentáre zlepšili, čo ešte vnímajú nevidiaci a slabozrakí ako problém, spomenuli sa aj ťažkosti s prístupnosťou zariadení. Podrobnejšie informácie nájdete na webovej stránke krajského strediska.
Zreportuj prístupnosť
Vedúci Centra technických a informačných služieb posúva prístupnosť webových stránok vpred. Pripravil nástroj uľahčujúci nahlasovanie neprístupných prvkov na webových stránkach – Zreportuj prístupnosť. „Ak je na webstránke nástroj integrovaný, stačí ho aktivovať klávesovou skratkou Ctrl + Shift + L, alebo aktivovať tlačidlo v pätičke webstránky. Otvorí sa vám krátky formulár, kde môžete zreportovať, čo je na danej stránke neprístupné. Prosím, aby ste si tento nástroj vyskúšali, otestovali ho a napísali mi na adresu teplicky@unss.sk čokoľvek, čo na ňom môžeme zlepšiť alebo opraviť. Verím, že tento nástroj prispeje k zlepšeniu prístupnosti čo najväčšieho počtu webstránok. Testovanie bude prebiehať do 20. augusta,” upozorňuje Peter Teplický.
Zoznam webových stránok, kde už je nástroj nainštalovaný:
Hlavná webstránka ÚNSS
Krajské stredisko ÚNSS Bratislava
Krajské stredisko ÚNSS Banská Bystrica
Krajské stredisko ÚNSS Košice
Krajské stredisko ÚNSS Nitra
Krajské stredisko ÚNSS Trenčín
Krajské stredisko ÚNSS Trnava
Krajské stredisko ÚNSS Prešov
Krajské stredisko ÚNSS Žilina
Základná organizácia ÚNSS Čadca
OKAmih – magazín o živote so zrakovým postihnutí
Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím
Zdravé oči už v škôlke
Oddelenie prevencie architektonických a dopravných bariér
Prístupne – Informácie o prístupnosti na jednom mieste
Časopis Dúha – Sociálny časopis pre nevidiacich a slabozrakých občanov
Biela pastelka
SFOZP – Slovenské fórum osôb so zdravotným postihnutím
Mosty inklúzie
Tešíme sa na vaše reporty, ďakujeme, že sa zapojíte!
Juraj Janík bojuje o titul Ocko roka!
Juraj Janík z Banskobystrického kraja bojuje o zisk titulu Ocko roka. Juraj je nominovaný v 5. ročníku súťaže, ktorú vyhlasuje časopis MAMA a ja. Prečítajte si príbeh pána Janíka a podporte ho SMS hlasovaním na číslo 6669 v tvare OCKOROKA1. My Jurajovi veľmi držíme palce a veríme, že sa prebojuje do finále! Dajte svojím hlasovaním verejnosti vedieť, že aj rodičia so zrakovým postihnutím dokážu napĺňať svoju úlohu s láskou a naplno.
Nezabudnite na fotografie do súťaže Cesta svetla
Prázdninové a dovolenkové dni sú ako stvorené na ulovenie pekných záberov, preto pripomíname 20. ročník súťaže Cesta svetla. Prihlásiť sa môžete do troch kategórií: Fenomén svetla, Mladý fotograf a Bariéry a zrakové postihnutie. Táto kategória je novinkou a súvisí s komunikáciou témy bariér okolo nás počas celého roka. Podrobnejšie informácie nájdete na webovej stránke ÚNSS.
Informácie zo spriatelených organizácií
Prihláste sa na workshop Vypusti slovo
Všetkých, ktorých zaujíma žurnalistika a radi by v budúcnosti publikovali svoje články, pozývame na sériu workshopov pod vedením novinárov Michala Hercega a Lukáša Kekeláka. Počas ôsmych stretnutí získate základný teoretický prehľad, budete diskutovať o aktuálnych témach vo svete žurnalistiky a najmä zlepšovať pisateľské zručnosti. Workshopy sa začnú v týždni od 23.9. a potom vždy 1 stretnutie za týždeň.
Prihlásiť sa môžete do: 10. 9. 2024
Workshopy sa realizujú len prezenčnou formou v Mestskej knižnici v Bratislave, Klariská 16, Oddelenie pre nevidiacich a slabozrakých.
Účasť je bezplatná.
Viac informácií a prihlásenie: nevidiaci@mestskakniznica.sk, telefón: 02/20 30 10 24
Literárno-biblioterapeutický klub
Pre fanúšikov kníh a online stretnutí je určený literárno-biblioterapeutický klub, ktorý sa bude realizovať prostredníctvom platformy Skype. Organizátori sa chcú venovať rôznym druhom biblioterapie podľa žánrov.
Vstupné: 3,60 €/jedno stretnutie
Viac informácií získate prostredníctvom e-mailu poradenstvo@acc.sk.
Podcasty Okamih s Úniou
Spustili sme druhú sezónu vysielania našich relácii pre TV doktor. Ak ich nestihnete priamo vo vysielaní, môžete si ich kedykoľvek pozrieť na www.tvdoktor.sk.
- Plánovanie výnimočných budov, malých-veľkých „hradov“ pre rodiny či firmy zamenil za dôležité poslanie. Budovy majú byť nielen pekné, ale aj bezpečné a funkčné. Dnes hovoríme bezbariérové. Zatiaľ sa to architekti i stavebníci stále učia. Pomocnú ruku im v tomto smere podáva Ing. arch. Pavol Korček, PhD., ktorý má v Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska pod palcom Oddelenie prevencie architektonických a dopravných bariér. Pozrite si podcast s názvom Bez bariér je život krajší.
- Ján Cesnek je vyštudovaný chemický inžinier. V minulosti bol pri zrode mnohých kultových čistiacich prostriedkov na riad či pranie bielizne. Pamätníci vedia… Svoju prácu mal veľmi rád, dokonca prednášal študentom vysokej školy. Život sa mu symbolicky otočil v roku 1989. Prišla jeho vlastná revolúcia, po úraze v práci prišiel o zrak. Úspešný pracovník, manžel a otec musel začať odznova. Dokázal to. Nebolo to jednoduché, ale to život často nie je… Spoznal Úniu nevidiacich a slabozrakých Slovenska a začal znovu. Naučil sa chôdzu s bielou palicou, opäť spoznával svoj domov i okolie. A vďaka technológiám sa znovu dostal k informáciám. Hoci nebolo jednoduché scanovať stránku knihy za stránkou, pustil sa do toho a potom do čítania. Potreboval naplniť hlad po informáciách. V Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska našiel druhý domov. Nenašiel v nej len pomocnú ruku, ale začal ju aj podávať. Stal sa predsedom základnej organizácie, členom Krajskej i Ústrednej rady ÚNSS. Podpísal sa pod množstvo zaujímavých akcií a aktivít v prospech ľudí so zrakovým postihnutím. Príbeh pána Cesneka si môžete pozrieť v časti s názvom Nikdy sa nevzdávajte.
Z aktivít našich ZO
Tentokrát upriamujeme pozornosť na pozvánku Výboru ZO ÚNSS Komárno.
Opekačka v Jazdiarni
Mnohí z vás čakajú na (aj pre našu ZO) už tradičnú opekačku v jazdiarni. Uskutoční sa v sobotu 31. augusta 2024. Stretneme sa o 12:30 h na železničnej stanici v Komárne a odtiaľ sa odvezieme (dopravu taxíkom hradí ZO) do jazdiarne v Novej osade.
ZO ÚNSS zabezpečí: dopravu do jazdiarne (z nej už je doprava individuálna), nealko, chlieb, príslušenstvo (taniere, poháre atď.), horčicu, kečup, pobyt v jazdiarni v trvaní 4 – 5 hodín.
S čím môžete pomôcť a priniesť? Napríklad špekáčiky, slaninu, skrátka niečo „nad oheň“, zeleninu či rôzne vhodné pochutiny na stôl na spôsob „nesiem aj pre suseda, ak bude mať chuť“.
Kvôli zabezpečeniu dopravy sa, prosím, prihláste do 25. augusta na t. č. 0908 326 313. Tešíme sa na stretnutie s vami, prípadne s vašimi rodinnými príslušníkmi, keďže podujatie je určené nielen členom, vítaní sú aj vaši blízki, či priatelia. 🙂
POZVÁNKY
Bielo-čierny koncert
Hodnotný umelecký zážitok, užitočné informácie i skvelá zábava! To všetko vás čaká, ak si nenecháte ujsť 4. ročník Bielo-čierneho koncertu pod nitrianskym nebom. Na svoje si prídu aj milovníci lahodného zlatistého moku, pretože organizátori opäť spájajú sily s podujatím Nitránske pivobranie. 16. augusta od 17-tej hodiny sa na vás tešia: country kapela DOMOVINA, Vera Karas, Victoria Linnen & Peter Zbranek, Kyklop Band.
Aby ste nevraveli, že kupujete mačku vo vreci, ponúkame vám hudobné ukážky:
- VERA KARAS
https://www.youtube.com/@verakaras/videos - VICTORIA LINNEN & PETER ZBRANEK (DUO PV ACOUSTIC)
https://www.youtube.com/watch?v=UZmQ6cRViqU - KYKLOP BAND
https://www.youtube.com/watch?v=ZsK61K8e7bM
Ďalšie informácie nájdete aj v pozvánke na webovej stránke ÚNSS.
Prijmite pozvanie na haptickú výstavu Cesta do podzemia
Slovenské múzeum jaskyniarstva a ochrany prírody v Liptovskom Mikuláši pre vás opäť chystá v spolupráci s SKN zaujímavú haptickú výstavu historických pomôcok, ktoré jaskyniari používali pri prieskume jaskýň – lampy, známu karbidku, laná, skoby, rebríky, no lákadlom sú aj ukážky jaskynnej výzdoby. Skúsený jaskyniar Ján Lakota vám ponúkne odborný výklad.
Nenechajte si ujsť príležitosť dozvedieť sa niečo nové a zaujímavé.
Rezervujte si čas na jedinečnú výstavu, ktorá má v SKN už dlhoročnú tradíciu i dobrú odozvu. Tešíme sa v septembri!
Kedy: 11. 9. 2024 o 13:30 h
Kde: Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu, Štúrova 36, Levoča
Pozn.: bez vstupného
Zachránené na dotyk
Interaktívno-edukačná výstava s možnosťou hmatom vnímať mnohé výtvarné diela – maľby, sochy i možnosť skúsiť si prácu s rôznymi materiálmi. Výstava má aj výrazný umelecko-historický akcent, ktorý tvorí jej tematický výklad a prepája všetky štyri časti do jedného celku. Interaktívne exponáty pochádzajú z predchádzajúcich výstavných projektov VSG. Každý z nich nazerá na výtvarné dielo osobitým spôsobom, zakaždým s úsilím priblížiť jeho kontext a dôvod, prečo sa ocitol v rukách reštaurátora. Umelecko-historický rozmer diel je tak prepojený s technicko-reštaurátorským aspektom a edukačno-interaktívnym zážitkom. Interpretácia výstavy posúva umelecké diela do roly rozprávačov nielen o výtvarnej minulosti, ale predovšetkým o námetoch súčasnosti, zároveň približuje prácu galérie a starostlivosť o jej zbierku. Prepája pritom svet návštevníka so svetom galérie, ktorá ho pozýva k zážitku, hre a kladeniu otázok.
Miesto konania: Východoslovenská galéria; Sieň C, Hlavná 27, Košice
Trvanie výstavy: od 15.5. do 30.10.2024 (vernisáž 14. 5. 2024, 18.00 h)
Viac informácií: https://vsg.sk/zachranene-na-dotyk-interaktivno-edukacna-vystava/
Na uvedenej webovej stránke je k dispozícii na stiahnutie aj online sprievodca výstavou.
Vstup: bezplatne
Ozvite sa nám
Ak pripravujete zaujímavé podujatie, o ktorom by sa mali dozvedieť aj ostatní, napíšte nám na e-mail: fricovska@unss.sk, príp. využite mobilný kontakt: 0911 496 629. Radi o nich dáme vedieť.