TS: Braillovo písmo – základná gramotnosť nevidiacich, v bežných produktoch a službách však absentuje

Braillovo písmo je pre ľudí so zrakovým postihnutím rovnako dôležité ako bežná abeceda a písanie pre vidiacich. Naďalej je považované za základnú gramotnosť nevidiacich i slabozrakých. V praktickom živote však narážajú na bariéry – možností, kde by sa mohlo, či malo vyskytovať, je stále nedostatok.

Väčšina verejnosti vníma Braillovo písmo v tradičnom prevedení, teda vystúpené bodky na bielom papieri. Aj v tomto smere však prišlo k posunu a dnes je brail súčasťou digitálneho sveta. „K dispozícii máme Brailové displeje, teda hardvérové zariadenia, ktoré po pripojení k počítaču či smartfónu, umožňujú čítať obsah obrazovky v hmatovom písme. Uľahčuje sa tak práca s textom, jeho editácia, pre aktívnych brailistov je táto forma práce na počítači často príjemnejšia i presnejšia. Jednoducho, pod bruškami prstov chýbajúce písmeno alebo interpunkciu zbadajú ľahšie,“ hovorí Michal Tkáčik, hlavný koordinátor Slovenskej autority pre Braillovo písmo (SABP) a člen ÚR ÚNSS.

Braillovo písmo dnes môžu ľudia so zrakovým postihnutím používať aj v mobilných telefónoch. Softvérové klávesnice im umožňujú zapisovať text priamo na obrazovke telefónu. „Tí, ktorí digitálny brail používajú, využívajú ho naozaj často. Ak si totiž človek zvykne na simultánne využívanie informácií prijímaných sluchom aj hmatom, rýchlo sa naučí prepájať tieto dva kanály a z každého vyťažiť maximum,“ dopĺňa M. Tkáčik.

Braillovo písmo sa učí každé dieťa, ktoré absolvuje základnú školu pre žiakov so zrakovým postihnutím. Ľuďom, ktorí prídu o zrak v neskoršom veku, ale i deťom integrovaným do bežnej základnej školy, poskytuje výučbu hmatového písma aj Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska. „Pokiaľ človek príde o zrak je ideálne, ak má záujem naučiť sa Braillovo písmo. Spočiatku zisťujeme, aká je úroveň jeho hmatových vnemov a následne prejdeme k nácviku písma so šlabikárom a neskôr i s mechanickým strojom na Braillovo písmo. Šikovní brailisti sa ho dokážu naučiť v priebehu niekoľkých mesiacov. Dĺžka výučby je, samozrejme, individuálna. My poskytujeme klientom toľko času, koľko potrebujú,“ hovorí Tomáš Bako, vedúci Krajského strediska ÚNSS v Bratislave.

Brail chýba v službách i na produktoch

No nielen digitálnym brailom žijú nevidiaci a slabozrakí. Príležitostí, kde by mohlo byť hmatové písmo v každodennom živote ľudí so zrakovým postihnutím je množstvo. „Brail nám chýba na mnohých miestach. Jeho absenciu spôsobuje domnelé využívanie technológií, no sú miesta, kde je ich použitie nepraktické alebo nemožné. Mohol by byť pevnou súčasťou napríklad číslovania sedadiel v dopravných prostriedkov, vozňov vo vlakoch. Taktiež by sa mohol využiť v rámci spotrebného tovaru, vďaka čomu by boli tieto produkty v obchode i doma v špajzi ľahko identifikovateľné. O verejných priestoroch a budovách ani nehovoriac,“ vymenúva nedostatky pre praktický život nevidiacich Michal Tkáčik, hlavný koordinátor SABP.

Biela pastelka pomáha aj v učení Braillovho písma

Vďaka výnosu zo zbierky Biela pastelka môže Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) dofinancovať poskytované sociálne služby – sociálne poradenstvo a sociálnu rehabilitáciu. Ide napríklad o nácvik chôdze s bielou palicou, prácu na počítači či dotykovom mobilnom telefóne s hlasovým výstupom, alebo zväčšovacím programom, nácvik sebaobsluhy, ale aj výučbu Braillovho písma, vrátane práce s brailovým displejom.

Verejnú zbierku Biela pastelka organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska už 22 rokov. Patrí medzi desať najdôveryhodnejších, ale aj najväčších zbierok. „Každoročne máme v uliciach slovenských miest a obcí zhruba štyri tisícky dobrovoľníkov, ktorí sa rozhodli podporiť poslanie Bielej pastelky. Značnú časť z tohto počtu tvoria žiaci a študenti, preto ďakujeme každej škole a špeciálne pedagógom, ktorí sa k nám pridali. Napriek tomu, že je Biela pastelka zbierkou celoročnou, výnos z hlavného zbierkového dňa tvorí podstatnú časť celkového výnosu,“ hovorí Eliška Fričovská, PR manažérka ÚNSS a hlavná koordinátorka zbierky.

Už niekoľko rokov pomáha organizátorom so zbierkovým materiálom ďalšia charitatívna organizácia zameriavajúca sa na pomoc ľuďom so zrakovým postihnutím. „Sme veľmi radi, že sme mohli opäť pomôcť so zabezpečením drevených pasteliek – symbolov solidarity s ľuďmi so zrakovým postihnutím. Do 22. ročníka sme ÚNSS doručili 150 000 pasteliek,“ povedal Milan Ondruš z Lions Clubs International – District 122, Česká republika a Slovenská republika.

Novinky aktuálneho ročníka VZ Biela pastelka 2023

Hlavným zbierkovým dňom je 22. september 2023, kedy viac ako 4 000 dobrovoľníkov vyjde do ulíc slovenským miest a obcí. Okrem tradičného zbierkovania v uliciach má aktuálny ročník niekoľko noviniek.

Bezhotovostné darovanie v uliciach

Vďaka spolupráci s Československou obchodnou bankou (ČSOB) zbierka v uliciach vychádza v ústrety ľuďom, ktorí sú bez hotovosti. ČSOB bezplatne poskytla organizácii 20 platobných terminálov, vrátane nevyhnutnej infraštruktúry a umožní tak darcom venovať príspevok aj bezhotovostne. „V ČSOB dlhodobo podporujeme aktivity, ktorých cieľom je zlepšovať podmienky pre ľudí, ktorí sa ocitli v neľahkej životnej situácii. Sme radi, že vieme neziskové organizácie podporovať nielen finančne, ale aj riešeniami, ktorými ako banka disponujeme – teda platobnými terminálmi. Napokon, bezhotovostné platby patria nielen k tým najrýchlejším, ale i najbezpečnejším,“ hovorí Anna Jamborová, hovorkyňa banky. Prostredníctvom platobného terminálu môže darca uhradiť príspevok na konto verejnej zbierky priložením mobilného telefónu, platobnej karty alebo hodiniek s funkciou NFC.

Biela pastelka IDEme vlakom

Minulý rok sa zbierkové tímy presunuli aj do vlakov Tatranských elektrických železníc. V týchto priestoroch budú môcť cestujúci dobrovoľníkov stretnúť opäť, no Biela pastelka na železnici ostatne dlhšie s výnimočným programom. „Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) už dlhodobo ukazuje, že jej záleží na svojej environmentálnej politike a prezentuje sa ako ekologický dopravca. Medzi jej ďalšie priority však patrí aj pomoc znevýhodneným osobám. Práve preto podporujeme Úniu nevidiacich a slabozrakých Slovenska formou sprístupnenia priestoru Tatranských elektrických železníc (TEŽ), v ktorých bude prebiehať aj verejná zbierka. O tejto zbierke i poslaní ÚNSS navyše chceme verejnosť bližšie informovať, a to netradičnou formou – na najfrekventovanejšej linke z Bratislavy do Košíc a späť vo vlakoch Ex 602 a Ex 609 vyhradíme priestor v spoločenskom vozni, kde pre cestujúcich budú k dispozícii zástupcovia Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska, ktorí im priblížia každodennosť nevidiacich. Veríme, že aj týmto krokom pomôžeme budovať povedomie majoritnej spoločnosti o živote ľudí s hendikepom,“ povedal Roman Koreň, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.

Rozprávky pre malé Pastelky

V spolupráci so spoločnosťou CODES Brand House bol v apríli tohto roku spustený projekt Rozprávky pre malé Pastelky. Aktuálne majú na YouTube kanále poslucháči k dispozícii päť rozprávok, takmer 1 000 odberateľov a viac ako 130-tisíc vypočutí.