Hlavným motívom tohtoročnej bezpečnostno-preventívnej akcie Deň bielej palice bolo upozorniť na zodpovednosť a solidaritu vodičov voči používateľom bielej palice. Podujatie už 12 rokov spoločne organizujú Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska a Odbor dopravnej polície Prezídia Policajného zboru. S akými výsledkami uzatvárajú aktuálny ročník?
Vzhľadom na situáciu v súvislosti s pandémiou sa tohto roku zapojilo o čosi menej miest oproti predchádzajúcim ročníkom. Kým v roku 2019 bolo zapojených 50 miest a 55 priechodov, do tohto ročníka bolo spočiatku prihlásených 37 miest a 41 priechodov. „Žiaľ, zhoršujúca sa situácia v regiónoch spôsobila, že naši figuranti spolu s hliadkami dopravnej polície boli napokon v 33 mestách a na 38 priechodoch po celom Slovensku. Tu sme však naplno sledovali, ako budú konať vodiči, ktorým bude nevidiaci bielou palicou signalizovať svoj záujem prejsť cez priechod pre chodcov,“ hovorí Ivana Frčová, hlavná koordinátorka Dňa bielej palice.
Dopravno-výchovná akcia Deň bielej palice prebieha na vytypovaných priechodoch dve hodiny. Počas nich prechádzajú figuranti cez priechod pre chodcov a ďalší spolupracovník (zapisovateľ) si značí, ako na jeho signalizáciu zareagovali vodiči. „Nevidiaci dáva najavo svoj záujem prejsť cez cestu vodorovným zodvihnutím palice na niekoľko sekúnd. Následne by mal vodič zastaviť, a keď nevidiaci či slabozraký vyhodnotí, že je preňho situácia bezpečná, prechádza cez priechod pre chodcov. Pri chôdzi po priechode pre chodcov bielou palicou systematicky pohybuje pred sebou po povrchu vozovky,“ dodáva Ivana Frčová. Blikanie alebo trúbenie na nevidiacich a slabozrakých je nevhodné. Blikanie nevidia a trúbenie pre nich môže byť varovným signálom, po ktorom treba ostať stáť.
Dnešný Deň bielej palice ukázal, že väčšina vodičov signál bielou palicou pozná a vie, že treba zastaviť. Samozrejme, našli sa aj tí, ktorí pochybili. „Teší nás, že i samotní nevidiaci konštatujú, že aj počas bežných dní vodiči vedia reagovať na zodvihnutie bielej palice. Nesmieme však zabúdať ani na tých, ktorí urobia chybu z nedbanlivosti či nevedomosti, aj preto je dobré, že sme mohli byť opäť v teréne a znovu vodičom vysvetliť, ako konať v súlade so Zákonom o cestnej premávke i solidárne voči ľuďom so zrakovým postihnutím,“ konštatuje plk. PhDr. Tomáš Vrábel z Odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru.
Sumárne čísla ukazujú, že na signál figuranta nezastavilo 19,6 % vodičov. Oproti roku 2019 ide o mierne zhoršenie, v ňom totiž vodiči dosiahli v celkových výsledkoch 18,8 %. (V roku 2020 sa z dôvodu pandémie uskutočnil Deň bielej palice online formou.) Avšak jeden príjemný rekord tento ročník zaznamenal. V Nitrianskom kraji nezastavilo nevidiacemu len 7,1 % vodičov. Štatisticky najhorším je Bratislavský kraj, v ktorom až 27,2 % vodičov odignorovalo signalizáciu figuranta. 26,2 % zaznamenali v Trnavskom kraji, o čosi nižšie číslo, 25,2 %, získal Košický kraj. Prešovský kraj získal 19,7 %, v tesnom závese je kraj Banskobystrický so ziskom 19,4 %. Trenčiansky a Žilinský kraj skončili s takmer totožným výsledkom, 13,7 % a 13,8 %.
Tímy Dňa bielej palice zaregistrovali dovedna 5 188 áut, z toho figurantom 4 170 vodičov zastavilo a 1 018 nevidiaceho ignorovalo.
Pozrite si kompletnú výsledkovú listinu Dňa bielej palice 2021.
Partner podujatia: Nadácia Allianz
Mediálny partner: Zelená vlna RTVS