5 rád, ako môžete pomôcť nevidiacim pri nakupovaní

Prázdny nákupný košík v priestoroch obchodu, stojaci pri paradajkách, v pozadí sú chladničky s tovarom.
Zdroj foto: pixabay.com

Ak pri nakupovaní stretnete nevidiaceho, ktorý sa v obchode zle orientuje, tápe pri nakupovaní a chceli by ste mu situáciu uľahčiť, tu je niekoľko dobrých rád. Pomoc nie je vôbec zložitá.

Krok za krokom

Ak si všimnete, že do obchodu vošiel nevidiaci, neostýchajte sa ho osloviť. Podíďte k nemu, oslovte ho a zľahka sa ho zároveň dotknite rukou. Ponúknite mu lakeť na sprevádzanie, pokojne to môžete komentovať: „Dobrý deň, ja tu tiež nakupujem, ale ak máte záujem, rád vám pomôžem a môžeme nakupovať spolu. Nech sa páči, chyťte sa ma za lakeť.“

Choďte krok pred nevidiacim. Takto vás vie bez problémov nasledovať. Vy nevidiaceho za ruku neťahajte. Nie je malé dieťa a navyše tým, že sa vás drží, dokáže „vycítiť“ aj to, že chcete meniť smer chôdze.

Ak je pred vami prekážka, jednoducho ju opíšte – napríklad: „Pred nami je debnička, musíme ju obísť.“ Alebo dotyčného poproste, aby chvíľu počkal, kým ju presuniete.

V prípade, že má nevidiaci vodiaceho psa, dbajte na to, aby bolo po pravej strane dosť miesta aj pre neho.

Pri nakupovaní

Opýtajte sa, či hľadá niečo konkrétne (možno má presnú predstavu) alebo popisujte, kde sa nachádzate a čo vidíte: „Sme práve pri pečive, majú niekoľko druhov chleba…“ Môžete tiež vymenovať, čo je v akcii alebo čo sa vám z tovaru pozdáva či naopak: „Viete čo, šalát je už trochu zvädnutý, ale rukola vyzerá čerstvo!“

Pokiaľ nevidiaci povie len všeobecne, že by chcel jogurt, pomenujte mu, aké druhy či značky majú na výber. Ak sa nevie rozhodnúť, skúste sa pozrieť na obal a prečítajte mu zloženie.

Pokiaľ niečo nie je tam, kde ste zvyknutí, pokojne to povedzte: „Hm, tu mala byť drogéria, ale nie je. Musíme ju pohľadať. Ale sú tu konzervy, nepotrebujete niečo?“ Svoju predstavu danému človeku nevnucujte, ani vám by sa to asi nepáčilo, no ak máte s určitým produktom pozitívnu skúsenosť, povedzte ju. Rozhodnutie kúpiť či nekúpiť je už len na ňom.

Pomôcť môžete nevidiacemu aj pri platení

Odveďte ho k pokladni a pomôžte mu pri vykladaní tovaru na pás. Platbu v hotovosti či kartou už nechajte na neho, zvládne to. Nápomocní však môžete byť pri nakladaní tovaru do tašky či odprevadení pred predajňu. Tam už si nevidiaci opäť poradí.

Čo ak vašu pomoc odmietne?

Nič sa nedeje, určite to však neberte štýlom, nabudúce sa na to „vykašlem“. Niektorí nevidiaci (ale aj slabozrakí) si vedia poradiť v orientácii v obchode, ale možno vašu pomoc ocenia pri čítaní zloženia tovaru, pri jeho odvážení alebo ak sú bezradní, pretože v predajni premiestnili jednotlivé produkty a nevedia ich nájsť na zvyčajnom mieste.

Hm, tak ako?

Predsa máte pocit, že neviete, čo v určitej situácii urobiť? Niekedy stačí použiť vlastnú intuíciu, takt a jednoducho sa opýtať, čo alebo ako máte urobiť. Nevidiaci vám to bez problémov povie a nasmeruje vás tak, aby to bolo preňho prospešné a komfortné.