22. mája 2023 sa uskutočnilo výročné zasadnutie Európskeho fóra ľudí so zdravotným postihnutím EDF (European Disability Forum). Rokovania sa zúčastnili členovia organizácií zastupujúcich ľudí so zdravotným postihnutím, ako aj strešných organizácií z jednotlivých krajín Európy i celoeurópske organizácie.
Rokovania viedol prezident EDF Yannis Vardakastanis, ktorý je predsedom EDF od jeho založenia v roku 1996. Slovensko zastupovali Branislav Mamojka, predseda Národnej rady občanov so zdravotným postihnutím a Ján Podolinský z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.
„Rokovanie sa nieslo v duchu reflexie na realizované aktivity v roku 2022, ale aj prípravy na obdobie nasledujúce. V programe boli prerokované výsledky činnosti a hospodárenia za predchádzajúci kalendárny rok, ktoré delegáti jednohlasne schválili. Realizované aktivity prezentovali aj predsedníčky samostatných pracovných skupín pre ženy a mladých. V ďalšej časti rokovania boli prediskutované plánované aktivity a rozpočet na nasledujúce obdobie. Tieto boli, s malými objasneniami v diskusii, delegátmi schválené,“ konštatuje predseda ÚNSS Ján Podolinský.
Účastníci Európskeho fóra sa tiež venovali dokumentu Manifest EDF k voľbám do Európskeho parlamentu v roku 2024. Podľa slov Jána Podolinského by mal dokument slúžiť nielen členom EDF na národnej úrovni. „Mal by byť zároveň akýmsi apelom na kandidátov na europoslancov, aby nezabúdali na to, že zastupujú aj ľudí so zdravotným postihnutím a viac dbali na ich potreby,“ vysvetľuje J. Podolinský. Manifest EDF bude možné nájsť na stránkach Národnej rady osôb so zdravotným postihnutím alebo priamo na stránke European Disability Forum: https://www.edf-feph.org/.
Posledná časť rokovaní sa venovala budúcnosti EDF a ďalšiemu smerovaniu organizácie. „Pracovná skupina venujúca sa reforme EDF nám predstavila možné smery obmeny či omladenia členov predsedníctva i pracovných skupín. Snahou je zapojiť väčšie množstvo ľudí do riadenia EDF. Prekvapivé je, že aj takáto zásadná organizácia rieši problém „omladenia“ a aktivizácie členov, podobne ako my,“ hovorí predseda ÚNSS Ján Podolinský.
Rokovanie bolo sprevádzané aj príležitosťami na upevňovanie medziľudských kontaktov. Počas prestávok na občerstvenie sa delegáti navzájom pozdravili a viedli družné rozhovory. Atmosféra sa niesla v príjemnom duchu. Celý priebeh rokovania bol prepisovaný do textovej podoby a premietaný na plátno.
Viac podrobností o rokovaní ako aj o agende sa dozviete na webovej stránke EDF: https://www.edf-feph.org/.
23. mája 2023 sa uskutočnil aj 5. Európsky parlament osôb so zdravotným postihnutím. Zástupcovia ľudí so zdravotným postihnutím z celej Európy sa zúčastnili zasadnutia priamo v priestoroch Európskeho parlamentu (EP). Aj na tomto fóre zastupoval ÚNSS predseda organizácie Ján Podolinský spolu s predsedom Národnej rady občanov so zdravotným postihnutím Branislavom Mamojkom.
Zasadnutie organizovala predsedníčka EP Roberta Metsola spolu s EDF. „Úvodné slová patrili práve pani predsedníčke. So svojím príhovorom ju nasledovala podpredsedníčka Európskej komisie Vera Jourová, európska obmudsmanka Helana Dalli, či Janez Lenarčič, eurokomisár pre krízový manažment. Potešilo nás, že sa prítomným prihovoril aj prezident Európskej únie nevidiacich Wolfgang Angerman. Dokonca vystúpil aj zástupca Afrického združenia osôb so zdravotným postihnutím,“ hovorí Ján Podolinský.
Podľa slov predsedu ÚNSS so svojimi príspevkami vystúpili nielen europoslanci, ale aj samotní delegáti, ktorí otvorili pálčivé témy. Mnohé rezonujú nielen v ich domácich krajinách, ale dotýkajú sa celého európskeho spoločenstva. „Viacerí delegáti poukazovali na rozpor v prijatých pravidlách a predpisoch a následnej praxi. Hovorilo sa aj o problémoch zachovania dôstojnosti ľudí so zdravotným postihnutím, ťažkostiach v oblasti vzdelávania i prístupnosti informácií. Otvorila sa tiež téma dôstojného života žien a problémy nútených sterilizácií. Samozrejme, aj na pôde Európskeho parlamentu sme sa dotkli vojny na Ukrajine s akcentom na sťažené podmienky pre ľudí so zdravotným postihnutím. Hovorilo sa aj o problémoch rastúcich cien energií i zníženej životnej úrovne ľudí so zdravotným postihnutím,“ upresňuje obsah zasadnutia J. Podolinský.
Na pôde Európskeho parlamentu sa naši zástupcovia stretli s poslancami Luciou Ďuriš Nicolsonovou a Martinom Hojsíkom. „Hovorili sme o aktuálnej situácii a problémoch, ktoré momentálne riešime, čím žijeme, čo nás ťaží. Odprezentovali sme aktuálne riešené záležitosti a prediskutovali možnosti ich implementácie priamo v európskej legislatíve. Dotkli sme sa aj prác na spoločnom európskom preukaze osôb s ťažkým zdravotným postihnutím, označovaní obalov výrobkov reliéfnymi značkami, ale aj o obavách z opomenutia osôb so zdravotným postihnutím pri realizácií aplikácií umelej inteligencie. Poslanci nám prisľúbili podporu a súčinnosť. Zároveň sme boli vyzvaní a posmelení k vyvíjaniu aktivít smerom k europoslancom. Boli sme ubezpečení, že náš hlas má váhu,“ doplnil Ján Podolinský.
Návšteva v Bruseli je dobrou správou pre našu organizáciu, s ktorou dôležité organizácie zastupujúce nielen nevidiacich a slabozrakých naďalej počítajú a hlas ÚNSS je rešpektovaný.