Klientske centrum MV SR v Bratislave od včera zdobia umelecké diela, ktoré vytvorili umelci so zdravotným postihnutím. Dokazujú, že tvorba i fantázia nepoznajú bariéry.
Výstavu výnimočných diel českých i slovenských tvorcov pripravila Slovenská agentúra na podporu hendikepovaných umelcov. Záštitu nad podujatím prevzal minister zahraničných vecí Rastislav Káčer. Priestor už opakovane umelcom a organizujúcej agentúre poskytlo Ministerstvo vnútra.
Vernisáž sa zároveň stala slávnostným otvorením celého cyklu medzinárodných výstav: „Mnohé sociálne organizácie majú záujem prezentovať diela svojich členov či klientov na výstavách, a preto sme sa rozhodli, že dnešný deň bude zároveň slávnostným otvorením cyklu výstav, na ktorých sa budú prezentovať ďalší umelci z českej a slovenskej republiky. Pripravených máme približne tristo až štyristo výnimočných diel,“ uviedol Arpád Beník, organizátor a predseda Slovenskej agentúry na podporu hendikepovaných umelcov.
Na výstave dostali priestor umelci, pre ktorých nie je telesné, mentálne, zrakové či sluchové postihnutie žiadnou bariérou. Ukážkou ocenených fotografií zo súťaže Cesta svetla sa prezentovala aj Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Po prvýkrát však nechýbala ani podobná organizácia z Českej republiky. „Som veľmi rada, že nevidiaci a slabozrakí umelci z Českej republiky môžu prezentovať svoje diela v rámci tejto úžasnej výstavy. Vnímam ako symbolické, že včera sa v Bratislave stretli prezidenti našich republík – prezidentka SR pani Zuzana Čaputová a prezident ČR pán Petr Pavel. Nadväzujeme teda na stretnutie podporujúce priateľstvo Čechov a Slovákov, ktoré je v nás historicky zakorenené. Máme spoločnú minulosť, ale určite i spoločnú budúcnosť. Veľmi sa teším, keď privítame umenie slovenských nevidiacich a slabozrakých umelcov v Prahe pri obdobnej veľkej výstave,“ povedala Dagmar Filgasová zo Sjednocené organizace nevidomích a slabozrakých České republiky.
Prítomným umelcom i sociálnym organizáciám vyslovil svoj obdiv i minister zahraničných vecí Rastislav Káčer. Zároveň sa podelil s osobnou skúsenosťou, ako sa rodine otočí život, ak ju zasiahne postihnutie. Pred niekoľkými rokmi jeho syn prišiel o zrak: „Ostal som konfrontovaný so situáciou, kedy sa mladému mužovi zrútil svet. Prestal čokoľvek vidieť, ostal v tme a trvalo tri roky, kým sa vrátil do bežného života. Môj život sa takmer zrútil. Boli dni, keď som si hovoril, že by snáď bolo lepšie, ak by som ani nezobudil. Nevedel som si predstaviť, ako sa dá s takýmto hendikepom žiť plnohodnotný život,“ povedal prítomným úprimne. Napokon však celá rodina spojila sily, hľadali riešenia a príbeh nabral optimistickejší smer. Pomoc našli aj v Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska. „Po troch rokoch sa syn vrátil do školy do Veľkej Británie a pokračoval v štúdiu. Tam som videl, čo to je vyspelá spoločnosť, ktorá nezníži latku očakávaní, ale urobí všetko preto, aby ju i človek s hendikepom prešiel so cťou. Syn ukončil štúdium s červeným diplomom, má dobrú prácu, bude sa ženiť. Po desiatich rokoch, keď sa mi prvé kroky zdali úplne bezútešné, vidím šťastného mladého muža s plnohodnotným životom človeka s hendikepom, pričom postihnutie preňho nie je žiadnou prekážkou,“ skonštatoval Rastislav Káčer.
Výnimočné diela umelcov s postihnutím budú tešiť návštevníkov Klientskeho centra v Bratislave niekoľko nasledujúcich týždňov.