Obrazy či plastiky z hliny a nevidiaci a slabozrakí umelci? Pre niekoho nemožná, prekvapivá kombinácia, pre členov výtvarnej skupiny Svetlo niekoľkoročná realita. Vďaka umeleckému vedúcemu Martinovi Dzurekovi už 20 rokov posúvajú svoje tvorivé hranice. Momentálne pozývajú verejnosť na výnimočnú výstavu mapujúcu dve desaťročia svojej existencie.
Výtvarná skupina Svetlo funguje pod hlavičkou Krajskej rady Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Založil ju výtvarník Martin Dzurek, ktorého k práci s ľuďmi so zrakovým postihnutím inšpirovala vlastná skúsenosť: „Vždy som chcel pomáhať. V mojom živote nastalo obdobie, keď som mal problém so zrakom, dokonca hrozilo, že oň môžem prísť. Našťastie to dobre dopadlo. Po tejto skúsenosti som si uvedomil, že by som mohol tvoriť s nevidiacimi a slabozrakými,“ spomína si na začiatky vzniku výtvarnej skupiny SVETLO.
V duchu biblického výroku „Buď svetlo“ prináša tvorba symbolické svetlo do života ľudí s ťažkým zrakovým postihnutím a umožňuje im výtvarne sa vyjadriť a tvoriť nevšedné umelecké diela. Súčasťou skupiny sú deti, dospelí i seniori. Spoločne sa stretávajú v priestoroch Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska každú druhú stredu. „Teším sa na stretnutie s priateľmi a s Martinom. Je to pre mňa relax, radosť, že niečo dokážem vytvoriť i radosť z toho, že sa moja tvorba niekomu páči. Dvadsať rokov stretávania sa je naozaj kus života. SVETLO mi dáva príjemný pocit, že napriek zrakovému hendikepu viem maľovať, modelovať. Robí môj život plnohodnotnejším,“ vyznáva sa Alžbeta Vršková patriaca k stálym členom výtvarnej skupiny.
„Keď sme spoločne začali maľovať, modelovať, tvoriť, som veľmi rýchlo zistil, že nepomáham ja im, ale oni mne. Uvedomil som si, že veľa vecí, ktoré riešime, sú zanedbateľné maličkosti. Nevidiaci a slabozrakí mi otvorili oči…“ hovorí umelecký vedúci skupiny Martin Dzurek.
Dvadsať rokov výnimočnej tvorby zachytáva nevšedná výstava, ktorá je dostupná od 21. októbra do 1. novembra 2024 v Centre moderného umenia a komunity: UMELKA. Podľa slov Ildikó Gúzikovej výstava ponúka hodnotné a zaujímavé výtvarné diela z tvorby nevidiacich a slabozrakých. „Vystavené diela sú veľmi inšpiratívne svojou farebnosťou, kompozíciou i témami, ktoré prinášajú. Iste zaujme aj využitie rozličných techník. Mnohé prinášajú zaujímavé výpovede, ktoré môže každý návštevník výstavy vnímať individuálne a vyhodnotiť podľa vlastných emócií,“ približuje Ildikó Gúziková, kurátorka výstavy.
Na výstave nebude platiť tradičné „Nedotýkajte sa vystavených objektov“. Dotknúť sa a vnímať hmatom bude viac ako žiadané. Vidiaci i nevidiaci si budú môcť dotykom pozrieť výnimočnú bronzovú sochu Martina Dzureka s názvom Empatia. Na sprístupnení sochy spolupracoval s Ildikó Gúzikovou Vladimír Maroš. „Empatia, ako schopnosť vnímať pocity iných ľudí s porozumením, je práve v súvislostiach spolunažívania ľudí bez zdravotného znevýhodnenia a osôb s akýmkoľvek postihnutím veľmi dôležitá, a preto je takto symbolicky zastúpená aj na tejto výstave. Plastika Empatia je pre nevidiacich sprístupnená na dotykové vnímanie s audioopisom. Avšak, všetkým návštevníkom bez výnimky dávame možnosť pozrieť si bronzovú Empatiu rukami, stačí si zatvoriť oči. Audioopis bude možné spustiť si kedykoľvek počas trvania výstavy,“ dopĺňa I. Gúziková.
Slávnostná vernisáž výstavy sa uskutoční 21.10.2024 o 18:00 h v priestoroch Centra moderného umenia a komunity: UMELKA v Bratislave. Výstava potrvá až do 1.11.2024.
Výnimočná výstava sa realizuje vďaka podpore partnerov:
- Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska
- Mestská časť BA Staré Mesto
- Nadácia ZSE
- Centrum moderného umenia a komunity: Umelka
- Hmat a sluch, s. r. o.