TS: Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím: Dôležitosť rovnosti príležitostí a obhajoby záujmov

Pri príležitosti Medzinárodného dňa osôb so zdravotným postihnutím chce Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) upriamiť pozornosť verejnosti na dôležitosť rovnosti príležitostí, potrebu inklúzie a prístupnosti pre všetkých, ľudí s akýmkoľvek hendikepom nevynímajúc.

Od roku 1989 sa vnímanie ľudí so zdravotným postihnutím v spoločnosti výrazne zmenilo. Už nie sú segregovaní, podceňovaní a majú oveľa viac možností ako v minulosti. Za viac ako tri desaťročia sa podarilo prijať množstvo zákonov, ktoré zlepšili pozíciu ľudí so zdravotným postihnutím. „Napriek tomu je ešte veľa oblastí, kde ľudia s hendikepom ťahajú za kratší koniec. Zamestnávatelia majú stále obavy ponúknuť miesto uchádzačom so zdravotným postihnutím, pričom často môžu byť svedomitejšími a lojálnejšími pracovníkmi, ktorí majú rovnaké odborné predpoklady a zručnosti ako intaktný zamestnanec,“ hovorí Ján Podolinský, predseda Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

ÚNSS sa neustále snaží zlepšovať podmienky nielen pre ľudí so zrakovým postihnutím, ale v rámci fyzickej debarierizácie, či sprístupňovania digitálneho prostredia pomáha všetkým, ktorí svet musia vnímať „trochu inak“. Napokon, aj dlhoročný predseda ÚNSS Branislav Mamojka (v súčasnosti 2. podpredseda ÚNSS) je prezidentom Slovenského fóra občanov so zdravotným postihnutím, ktoré obhajuje záujmy ľudí s akýmkoľvek hendikepom. „ÚNSS však aj naďalej vďaka Oddeleniu pre obhajobu práv, legislatívne aktivity a zahraničné vzťahy starostlivo sleduje každú pripravovanú legislatívnu zmenu a vyslovuje výhrady, ak nie sú rešpektované práva ľudí so zrakovým postihnutím,“ dopĺňa J. Podolinský, predseda ÚNSS.

Svetová únia nevidiacich (WBU – World Blind Union) posúva posolstvo Medzinárodného dňa ľudí so zdravotným postihnutím ešte ďalej, pripomína dôležitosť vedúceho postavenia osôb so zdravotným postihnutím pre inkluzívnu a udržateľnú budúcnosť. Tento deň je výraznou pripomienkou toho, že skutočný pokrok je možný len vtedy, keď sa osoby so zdravotným postihnutím dostanú do pozície rešpektovaných lídrov. „Bohužiaľ, v plnom zaradení do spoločnosti im bránia bariéry, na ktoré sa v našej organizácii neustále zameriavame a snažíme sa ich odstraňovať, ale aj nerovnosť príležitostí, či diskriminácia z dôvodu nezmyselných obáv dať príležitosť ľuďom s postihnutím,“ dopĺňa stanovisko WBU Ján Podolinský, predseda ÚNSS.

WBU zároveň pripomína, že nevidiaci a slabozrakí sú už dlhodobo lídrami v riadení zmien, ale bariéry ako nedostupné technológie, nerovnosť príležitostí a diskriminácia naďalej bránia ich plnej účasti vo fungovaní spoločnosti. Riešenie týchto výziev je nevyhnutné na vybudovanie sveta, v ktorom môže každý prosperovať a byť aktívny. „Vedenie nie je len o tom, že sedíme pri stole – je to o hlase, ktorý je vypočutý a rešpektovaný,“ povedala Martine Abel-Williamson, prezidentka Svetovej únie nevidiacich. „Keď majú nevidiaci a slabozrakí ľudia možnosť viesť, všetci profitujeme z ich poznatkov, inovácií a odolnosti.“

„So slovami prezidentky WBU sa naša organizácia plne stotožňuje a podporuje ich nielen slovne, ale verím, že aj svojimi aktivitami smerujúcimi k rovnosti príležitostí a plnému rešpektu spoločnosti voči ľuďom s akýmkoľvek postihnutím,“ uzatvára Ján Podolinský.