Od júna 2025 musia byť webové stránky e-shopov alebo finančných inštitúcií upravené tak, aby boli prístupné, čiže čitateľné aj pre ľudí so zdravotným postihnutím. Ako to zvládnuť ľahko a dobre? Prečo weby verejnej správy ešte stále nie sú bez digitálnych bariér? Ako začleniť prístupnosť do firemných procesov? A ako vyzerá prístupné kino? Aj na tieto otázky odpovedá 1. ročník konferencie Prístupne 2024, ktorú organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS).
Prístupnosť je téma, ktorej sa ÚNSS venuje už dlhodobo. Tohto roku sa však stala hlavným motívom komunikačných aktivít organizácie. „Za cieľ sme si dali hovoriť nielen s odborníkmi, ale aj laickou verejnosťou o neprístupnej alebo nevhodnej komunikácii s ľuďmi so zrakovým postihnutím, architektonických bariérach, ale aj o prekážkach v online svete. Aj preto organizujeme konferenciu Prístupne 2024, ktorá je príležitosťou otvoriť digitálny svet rovnocenne vidiacim i nevidiacim,“ hovorí Ján Podolinský, predseda ÚNSS.
Nosnou témou konferencie Prístupne 2024 je legislatívna zmena, ktorou v júni 2025 vstupuje do platnosti Zákon o prístupnosti výrobkov a služieb. Majitelia webových sídiel i mobilných aplikácií ich musia upraviť tak, aby boli prístupné a plne použiteľné aj pre ľudí so zdravotným postihnutím. „Povinnosť sprístupniť svoj digitálny obsah majú napríklad e-shopy, webové sídla osobnej dopravy (leteckej, autobusovej, železničnej i vodnej osobnej dopravy), poskytovatelia finančných služieb, platobných terminálov, bankomatov, ale aj automatov na predaj lístkov. Určite bude musieť byť prístupný aj internetbanking, či mobilné aplikácie všetkých bánk, ktoré majú licenciu na Slovensku,“ hovorí Peter Teplický, odborník ÚNSS na prístupnosť pre ľudí so zdravotným postihnutím.
Konferencia Prístupne 2024 predstaví prevádzkovateľom a používateľom praktické pomôcky pomáhajúce pri sprístupňovaní webových stránok. „Spolu s kolegami z komunity nepočujúcich predstavíme nové nástroje umožňujúce buď riešiť neprístupnosť, alebo ju reportovať – ide o nástroje Online tlmočník a Zreportuj neprístupnosť,“ hovorí Peter Teplický, ktorý zároveň Zreportuj neprístupnosť vymyslel. Vďaka nemu môžu samotní používatelia upozorniť na to, čo sa im na stránke nedarí prečítať, nezobrazuje sa korektne a zabraňuje im dostať sa k príslušnej informácii.
Nástroj Zreportuj neprístupnosť je na používanie veľmi jednoduchý. „Na webových stránkach, kde bude nástroj Zreportuj neprístupnosť aktívny, si používateľ klávesovou skratkou alebo tlačidlom v päte webovej stránky otvorí jednoduchý formulár, kde opíše svoj problém s neprístupnosťou a informácie z formulára budú odoslané priamo k nám – do Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska. My podnet skontrolujeme a po porade s používateľom ho budeme riešiť so správcom webovej stránky. Pre bežného používateľa so zdravotným postihnutím odpadá potreba byť expertom na informačné technológie aj to, kde, komu a ako napísať podnet. To všetko za neho vyriešime my,“ vysvetľuje Peter Teplický, odborník ÚNSS na prístupnosť pre ľudí so zdravotným postihnutím.
Konferencia prinesie nielen teoretické, ale najmä praktické rady, ako sprístupniť webové stránky i elektronické dokumenty ľuďom so zdravotným postihnutím. Majiteľom firiem priblíži spôsoby, ako začleniť prístupnosť do firemných procesov.
Konferencia Prístupne 2024 sa uskutoční 4. septembra 2024 od 10:00 do 14:00 h v priestoroch Starej jedálne (Pekná cesta 4A) v Bratislave. Zaregistrovať na konferenciu sa môžete na webových stránkach konferencie a zúčastniť sa jej môžete aj online. Podrobný program konferencie je k dispozícii na webovej stránke Prístupne 2024.
Konferenciu finančne podporila ČSOB nadácia.