TS: Fotografie spájajúce vidiacich i nevidiacich

Záver roka patrí v Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) vyhodnoteniu súťaže určenej nadšencom fotografie. 19. ročník považuje odborná porota za jeden z najsilnejších. Autori vyzreli, nad fotografiami viac premýšľajú, poučili sa z chýb v predošlých ročníkoch.

Projekt, do ktorého sa môžu zapojiť fotografi akéhokoľvek veku, vidiaci i nevidiaci, pripravuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska od roku 2004. S výnimkou jedného nesúťažného ročníka pravidelne hľadá tých najlepších, ktorým sa podarí zachytiť tému svetla či života so zrakovým postihnutím vo fotografii. „V tomto ročníku boli opäť vyhlásené tri súťažné kategórie –Zrakové postihnutie, Fenomén svetla a Mladý fotograf. Do prvej kategórie autori poslali 69 fotografií, do druhej prišlo 123 autorských diel a do tretej kategórie fotografi zaslali 39 snímok. Celkovo sme zaevidovali 231 fotografií od 42 autorov,“ povedal Pavol Korček, koordinátor súťaže.

Spokojnosť s viac ako dvomi stovkami fotografií vyjadrila aj odborná porota. Aktuálny ročník považujú jej členovia za veľmi originálny. „Kvalitatívne bol naozaj oveľa lepší ako vlaňajší, či už išlo o kompozíciu, nápaditosť alebo kreativitu, remeselných chybičiek bolo menej. Vidno, že autori na sebe popracovali. Skutočne sme mali problém vybrať tie najlepšie fotografie, pretože tých zaujímavých bolo veľmi veľa,“ hovorí na margo aktuálneho ročníka Eva Amzler, členka poroty.

Profesionáli tiež ocenili tvorivosť s akou pristúpili autori k spracovaniu témy o živote so zrakovým postihnutím. „V tejto kategórii to bolo výrazne vidieť. Výborné boli najmä fotografie, kde boli využívané igelity, ktoré spravili deformitu obrazu, teda toho, ako človek sa postihnutím vidí,“ hovorí Milan Krupčík, predseda poroty.

I tohto roku by však odborníci dali svojim budúcim kolegom zopár rád. Občas neísť po povrchu, nebáť sa pracovať s protisvetlom či kompozíciou. „Niektorým fotografiám by výrazne pomohlo, ak by sa správne orezali, potom by boli dokonalé. Iné by lepšie vyzneli v inej farebnosti, takže by sa autori nemali obávať nielen čiernobielej kombinácie, ale ani sépie. Priniesli by oveľa silnejšiu emóciu,“ radí M. Krupčík.

Súťažné kategórie a ocenení autori

1. kategória: Zrakové postihnutie

  1. miesto: Jozef Chromiak (Insomnia)
  2. miesto: Jana Sedláková
  3. miesto: Martin Ragan (Hmat II)

Čestné uznanie v kategórii Zrakové postihnutie

Ján Mikolaj (Dotyk)

Katarína Bohušová (Rozmazané videnie)

Sofia Mišendová (Vidím nevidím)

2. kategória: Fenomén svetla

  1. miesto: František Kabát
  2. miesto: Emma Petlušová
  3. miesto: Martin Ragan (Okná)

 

Čestné uznanie v kat. Fenomén svetla

Elizabeth Verkinová (Svetelný tanec a Zatmenie)

Ján Mikolaj (Stopy)

Jozef Chromiak (Tieňohra, V kostolíku a Zátišie)

František Kabát (s 2 fotografiami bez názvov)

Ľudmila Miklošová (Nádej)

Jana Sedláková

3. kategória: Mladý fotograf

  1. miesto: Kristína Hudobová
  2. miesto: Boris Červenakov (Tajomstvo)
  3. miesto – Kristína Bartkovičová (Za sklom)

Čestné uznanie v kat. Mladý fotograf

Natália Murgašová (Svetlo a tieň)

Projekt Cesta svetla je realizovaný vďaka podpore Ministerstva kultúry SR.

Konkrétne snímky si môžete pozrieť v článku na webovej stránke okamih.eu.