Spoločnosť SK-NIC prostredníctvom nadácie Pontis vyhlásila roku 2020 grantovú výzvu, v ktorej naši kolegovia z oddelenia Centra technických a informačných služieb uspeli a mohli priniesť zaujímavé video návody pre všetkých, ktorí by radi zlepšili svoje digitálne zručnosti.
Myšlienka vzniku inštruktážnych videí skrsla z potrieb našich klientov a skúseností inštruktorov nácviku práce s technicky náročnými pomôckami. „Stalo sa nám, že klient potreboval pomoc takpovediac „tu a teraz“, mimo otváracích hodín krajských stredísk, alebo sa s digitálnym svetom len oboznamoval a keď si chcel niečo skúsiť doma, odrazu nevedel, čo robiť. Preto sme sa rozhodli pripraviť sériu inštruktážnych videí,“ prezrádza Ján Podolinský, IT inštruktor ÚNSS.
Pracovníci Centra technických a informačných služieb sa rozhodli pre svoj nápad získať podporu. Požiadali o grantovú podporu zo schémy pre malé projekty od spoločnosti SK-NIC a uspeli. „Sme veľmi radi, že sme našli v SK-NIC pochopenie pre náš cieľ a počas roku 2021 sme sa mohli pustiť do tvorby,“ hovorí J. Podolinský.
Dovedna vzniklo 21 videí, v ktorých sa záujemcovia dozvedia o spôsoboch spustenia, konfigurácii či možnostiach a spôsoboch práce s asistenčnými technológiami. Videá sú určené nielen samotným klientom a používateľom asistenčných technológií, ale môžu byť prínosom aj pre odbornú či laickú verejnosť. K dispozícií sú na Youtube kanáli ÚNSS, ale aj v sérií článkov na webovej stránke e-časopisu blindrevue.sk.
Ku každému videu je nielen krátka anotácia obsahu, ale aj návod vo zvukovej podobe bez obrazu v mp3 formáte a tiež obsah v pdf súbore.
Pozrieť si ich však môžete aj tu:
Úvodné propagačné video
V pilotnom videu sú zobrazené pohľady ľudí s rôznymi očnými ochoreniami. Rozostrené videnie, zahmlené videnie, výpadky zorného poľa a podobne. Súčasťou prezentácie sú aj krátke ukážky z video návodov, ktoré sú súčasťou tohto seriálu.
Ako vidí človek s človek s ochorením zraku, ako vyzerá obrazovka počítača s asistenčnou technológiou
V prvej časti video približuje, ako vidí svet okolo seba človek s rôznymi ochoreniami zraku. V druhej časti sú ukázané dopady používania asistenčných technológií v osobnom počítači a mobilnom telefóne.
Konfigurácia Windows 10 pre asistenčné technológie
Vo videu autori približujú postup, ako nastaviť prostredie operačného systému Windows 10 pre optimálne použitie s asistenčnými technológiami pre zrakovo postihnutých používateľov.
Úprava farieb prostredia vo Windows 10 pre slabozrakých používateľov
V tomto videu získa užívateľ prehľad o možnostiach operačného systému Windows 10 s ohľadom na zmenu farebnej škály zobrazovaných farieb na pracovnej ploche. Ide o úpravy motívu, farieb, priehľadnosti a ďalšie možnosti zabudované priamo v operačnom systéme.
Úprava veľkosti písma a aplikácia Zväčšovacie sklo vo Windows 10
Video návod sa zaoberá funkciami operačného systému Windows 10 určenými na úpravu veľkosti zobrazovaného písma na pracovnej ploche ako aj v aplikáciách. Ukazuje, ako upraviť rozlíšenie obrazovky a zväčšiť obsah na obrazovke. Na záver sa zaoberá možnosťami aplikácie Zväčšovacie sklo.
Čítač Moderátor vo Windows 10 spustenie a konfigurácia
Obsahom tohto video návodu je spustenie a konfigurácia čítača obrazovky Moderátor, ktorý je integrovaný priamo v operačnom systéme Windows 10.
Čítač Moderátor príklady použitia pri práci
Video priblíži niekoľko príkladov práce v operačnom systéme, ako aj s aplikáciami s podporou čítača Moderátor vo Windows 10.
Čítač JAWS inštalácia a úvodná konfigurácia
Vo videu získa užívateľ návod ako nainštalovať a úvodne nakonfigurovať profesionálny čítač obrazovky JAWS (Job Access With Speech).
Čítač JAWS a možnosti jeho konfigurácie
Klienti získajú prehľad, akými funkciami a možnosťami prispôsobenia disponuje čítač obrazovky JAWS (Job Access With Speech).
Čítač JAWS pri práci na počítači
V tomto videu tvorcovia pokračujú v užívaní programu JAWS (Job Access With Speech). Užívatelia sa dozvedia viac, ako sa pracuje s funkciami operačného systému, alebo s textom, či prehliadaním obsahu na internete, ako aj iné činnosti s podporou čítača obrazovky JAWS.
Čítač NVDA inštalácia a úvodná konfigurácia
Video približuje, ako nainštalovať a úvodne nakonfigurovať voľne dostupný čítač obrazovky NVDA (Non Visual Desktop Access).
Čítač NVDA možnosti nastavenia
Aké sú možnosti konfigurácie čítača obrazovky NVDA (Non Visual Desktop Access), ako aj možnosti jeho rozšírenia rôznymi doplnkami, približuje práve toto video.
Čítač NVDA príklady práce v rôznych aplikáciách
Aj toto video približuje podrobnejšie NVDA (Non Visual Desktop Access), konkrétne prácu v operačnom systéme a rôznych aplikáciách s podporou tohto čítača obrazovky NVDA.
Zoomtext inštalácia a úvodná konfigurácia asistenčnej aplikácie
Video užívateľom priblíži, ako nainštalovať a úvodne nakonfigurovať profesionálnu zväčšovaciu aplikáciu Zoomtext, ktorá nielen zväčšuje, ale aj farebne upravuje obraz na monitore počítača.
Zoomtext možnosti konfigurácie asistenčnej aplikácie
Zoomtext disponuje širokými možnosťami konfigurácie pre prispôsobenie funkčnosti konkrétnemu používateľovi. Aké sú tieto možnosti, približuje práve táto časť.
Zoomtext využitie funkcií asistenčnej aplikácie
Aj v tejto časti približujú autori Zoomtext. Užívatelia sa dozvedia viac o tom, ako sa pracuje s funkciami operačného systému, alebo s textom či prehliadaním obsahu na internete, ako aj iné činnosti s podporou asistenčnej aplikácie Zoomtext.
Fusion inštalácia a úvodná konfigurácia
Fusion je komplexná asistenčná technológia pre podporu slabozrakých aj nevidiacich používateľov počítačov. V nasledujúcom video návode sa záujemcovia dozvedia, ako si ju nainštalovať a úvodne nakonfigurovať.
Fusion možnosti konfigurácie asistenčnej aplikácie
Aké sú ďalšie možnosti konfigurácie asistenčnej aplikácie Fusion? Ako nastaviť používanie iba zväčšovania či čítača obrazovky? Približuje tento video návod.
Fusion využitie funkcií asistenčnej aplikácie
Video ponúka informácie o možnostiach práce v operačnom systéme a rôznych aplikáciách s podporou asistenčnej aplikácie Fusion.
Používame iPhone s asistenčnou technológiou pre zrakovo postihnutých
Vo videu autori ukážu, ako spustiť asistenčnú aplikáciu čítač obrazovky Voice Over pre nevidiacich. Ukážu tiež, ako sa pracuje s podporou tejto technológie a aj to, aké sú možnosti prispôsobenia zobrazovania na displeji pre slabozrakých.
Používame telefón s Androidom s asistenčnou technológiou Talkback
V tomto videu sa užívatelia dozvedia ako spustiť asistenčnú technológiu čítač obrazovky Talkback pre nevidiacich používateľov. Obsahom video návodu je aj popis možností nastavenia a aj ovládanie telefónu s podporou Talkbacku.
Asistenčné aplikácie v mobilnom telefóne na rôzne použitie
Mobilný telefón sa môže zmeniť na pomocníka aj pri čítaní, zisťovaní farieb a svetla, ale aj pri orientácii v priestore. Stačí nainštalovať vhodné aplikácie. Ako na to? Priblíži práve toto video.
Prehľad seriálu na stránke e-časopisu blindrevue.sk:
- Používame asistenčné technológie v počítači a mobilnom telefóne – časť 1
- Používame asistenčné technológie v počítači a mobilnom telefóne – časť 2
- Používame asistenčné technológie v počítači a mobilnom telefóne – časť 3
- Používame asistenčné technológie v počítači a mobilnom telefóne – časť 4
- Používame asistenčné technológie v počítači a mobilnom telefóne – časť 5
- Používame asistenčné technológie v počítači a mobilnom telefóne – zhodnotenie