V dňoch 30. – 31. októbra 2024 sa v Budapešti (Maďarsko) uskutočnila konferencia a medzinárodné Stretnutie pacientskych organizácií z krajín východnej Európy, zamerané na problémy so sietnicou.
Toto inšpiratívne stretnutie bolo organizované spoločnosťou Roche a zúčastnili sa na ňom reprezentanti organizácií pracujúcich s klientmi s ochoreniami sietnice z deviatich krajín, vrátane Slovenska, Maďarska, Poľska, Ukrajiny, Macedónska, Estónska či Rumunska.
Ochorenia sietnice ohrozujú zrak
Sietnica je tenučká vrstva svetlocitlivých buniek, ktorá vystiela zadnú vnútornú časť oka. Nachádzajú sa v nej bunky – fotoreceptory, ktorých úlohou je zachytiť svetelný vnem a transportovať ho očným nervom ďalej do mozgu. Pre správne videnie je nevyhnutné, aby bola sietnica zdravá a všetky jej vrstvy neporušené.
Medzi ochorenia sietnice patria napríklad: diabetická retinopatia (postihuje cievy sietnice), vekom podmienená degenerácia makuly (VPDM, zasahuje najmä centrálnu časť sietnice, tzv. makulu, ktorá je miestom najostrejšieho videnia), hypertenzná retinopatia (zmeny na očnom pozadí spôsobuje vysoký krvný tlak), či cievne oklúzie (vznikajú poruchou cievneho prietoku v žilách alebo artériách sietnice).
Ochorenia sietnice výrazne znižujú kvalitu videnia i celkový život človeka, dokonca môžu vyústiť až do úplnej straty zraku. Predpokladá sa, že niektorou z foriem tohto ochorenia trpí viac ako 200-miliónov ľudí na svete. Na Slovensku sa tento problém týka takmer 150-tisíc obyvateľov.
Hľadali sme riešenia
Vzhľadom na zvyšujúci sa počet pacientov trpiacich ochoreniami sietnice bolo zorganizované spoločné stretnutie pomáhajúcich organizácií v Budapešti. Hlavnými cieľmi boli identifikácia spoločných problémov a potrieb, výmena skúseností pri riešení rôznych ťažkostí v oblasti ochorenia zraku. Spoločne sme hľadali i možnosti vzájomnej spolupráce.
Počas konferencie sme sa toho v kreatívnom a otvorenom prostredí veľmi veľa dozvedeli a navzájom zdieľali nadobudnuté poznatky. Zistili sme, že výzvy ktorým čelíme, sú všade podobné a riešenia, ktoré by mohli v budúcnosti priniesť pozitívne výsledky, môžu byť rozvíjané aj v duchu kreatívnej spolupráce.
Opätovne však odznelo aj to, že prevencia a včasná intervencia v ochoreniach sietnice sú kľúčové pre zachovanie zraku i zlepšenie kvality života. Pravidelné kontroly očného pozadia, zdravý životný štýl a pravidelné preventívne prehliadky môžu pomôcť včas podchytiť začínajúce ochorenia zraku.
Pamätajte, že ochorenia sietnice často nemajú v počiatočných štádiách žiadne príznaky, preto je dôležité byť proaktívny a o svoje oči sa dobre starať.
Pripravila: Michaela Serafín