V tieto dni si pripomíname Svetový týždeň glaukómu. Nebezpečného očného ochorenia, ktorému sa tiež hovorí tichý zlodej zraku. Odborníci upozorňujú na dôležitosť prevencie, približujú informácie o ochorení i novinkách v liečbe. Na mnohých miestach Slovenska mali už tradične prebiehať preventívne merania vnútroočného tlaku, žiaľ, vzhľadom na riziko nákazy koronavírusom sa zrušili.
Zelený zákal = glaukóm
Glaukóm, inak nazývaný aj zelený zákal, je ochorenie zrakového nervu. V dôsledku postupného odumierania jednotlivých vlákien, z ktorých sa skladá zrakový nerv, dochádza k poruchám v zornom poli pacienta. Tieto zmeny nemusí dlhšiu dobu vôbec registrovať, preto sa glaukómu hovorí tichý zlodej zraku. Pacient zistí, že horšie vidí až pri náhodnom prekrytí lepšie vidiaceho oka. Neskoro diagnostikovaný, neliečený, či extrémne rýchlo progredujúci zelený zákal môže končiť slepotou.
Rizikové faktory
Rizikovým faktorom pre vznik glaukómu je zvýšený vnútroočný tlak. Preto je dôležité jeho sledovanie. V prípade, že sa odhalí, lekár vám odporučí vhodnú liečbu – najčastejšie pomocou očných kvapiek. V niektorých prípadoch sa najskôr volí operácia – laserom alebo chirurgicky. Samozrejme, vnútroočný tlak nie je vždy jedinou príčinou glaukómu, ale na jeho vzniku má zásadný význam. Výskyt ochorenia však môžu podporiť aj rizikové faktory, ako sú rôzne ochorenia či zlý životný štýl.
Svetová glaukómová asociácia (SGA) robí masívnu kampaň o problematike zeleného zákalu. Podľa slov Fabiana Lernera, prezidenta SGA je cieľom Svetového týždňa glaukómu predovšetkým zvyšovanie povedomia o ochorení a motivácia verejnosti k návšteve očného lekára. „Glaukóm je jednou z hlavných príčin slepoty, ale pri skorej liečbe môže dôjsť k obmedzeniu poškodenia a zachráneniu zraku. Podporovaním pravidelného testovania tiež chceme povzbudiť príbuzných pacientov s glaukómom k prevencii, pretože u nich je až 10-krát vyššia šanca, že ochorenie dostanú tiež.“
Kto je ohrozený?
- ľudia s rodinnou predispozíciou na vznik glaukómu
- pacienti s cukrovkou, vysokým či nízkym tlakom
- krátkozrakí (nad -4 dioptrie) i ďalekozrakí
- tí, ktorí majú za sebou úraz alebo operáciu oka
- ľudia vo veku nad 40 rokov
- pacienti s ochorením ciev
- fajčiari i ľudia holdujúci alkoholu
Čo vám napovie, že niečo nie je v poriadku?
Spozornieť by ste mali pri opakovaných bolestiach hlavy, bolesťou „za očami“, pričastou únavou očí, ak zaznamenáte stratu periférneho videnia, máte hmlisté či rozmazané videnie, najmä po prebudení. Mnohé z týchto príznakov pripisujeme vyčerpaniu, nadmernej práci na počítači a pritom je príčina niekde inde… V ochorení, pri ktorom hrá včasná diagnostika zásadnú rolu.
Podporte myšlienku prevencie i povedomia o glaukóme
Podporte myšlienku prevencie, zvýšenia povedomia i solidaritu s pacientmi trpiacimi týmto ochorením. Ako? Šírením nášho článku ďalej, zdieľaním informácií o tomto ochorení, oblečte si niečo zelené, nasvieťte budovu nazeleno alebo si dajte zelenú stužku na kabát. No najmä urobte niečo pre seba a svojich blízkych – choďte k svojmu očnému lekárovi a dajte si premerať vnútroočný tlak. Vyšetrenie je rýchle a zrak zachraňujúce.
Budúcnosť ochorenia v umelej inteligencii?
Ivan Goldberg, vicepredseda SGA, hovorí o pokroku v získavaní informácií o glaukóme a tým i vhodne nastavenej liečbe. „Zistili sme, že genetika zohráva v prípade zeleného zákalu dôležitú úlohu, čo prispieva k skoršej detekcii ochorenia a zvyšuje možnosť zvrátiť negatívne dôsledky glaukómu. Vďaka umelej inteligencii máme špeciálne vyvinuté monitory, ktoré oftalmológom veľmi pomáhajú pri podrobnom sledovaní oka pacienta,“ hovorí Goldberg a dopĺňa ho Fabian Lerner, prezidenta SGA: „Interpretácia snímok zrakového nervu riadená umelou inteligenciou sľubuje revolúciu vo včasnom odhalení ochorenia, jeho rozsahu, ale aj presnejšej diagnostiky, čo znamená aj skorší začiatok účinnej liečby.“
Kde nájdete informácie?
Napríklad na www.sgs.sk, čo je webová stránka Slovenskej glaukómovej spoločnosti. Zameriava sa nielen na vzdelávanie lekárov, ale aj pacientov a laickej verejnosti pri príležitosti World Glaucoma Week (Svetový týždeň glaukómu). Alebo na glaucomapatients.org.