Šelmy a šelmičky – originálna výstava pre nevidiacich a slabozrakých

Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva otvorilo výstavu určenú nevidiacim a slabozrakým návštevníkom. Cieľom je predstaviť im niektoré z našich najznámejších druhov malých i veľkých šeliem.

„Výstava Šelmy a šelmičky Slovenska je realizovaná v rámci cyklu Fragmenty z prírody. Tieto výstavy pripravujeme každoročne už od roku 2003, v spolupráci s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska – Krajským strediskom v Žiline, Slovenskou knižnicou pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči a Spojenou školou internátnou pre žiakov so zrakovým postihnutím v Levoči. Počas jednotlivých ročníkov boli a budú prezentované exponáty zo zbierok múzea z oblasti zoológie, botaniky, mineralógie, speleológie, paleontológie, či speleoarcheológie,“ hovorí Mgr. Eva Mauritzová, múzejný pedagóg pre marginalizované skupiny.

Koho návštevníci spoznajú tentoraz?

Nevidiaci i slabozrakí návštevníci múzea sa môžu hmatom i sluchom zoznámiť s líškou hrdzavou, kunou skalnou, lasicou myšožravou, vydrou riečnou, mačkou divou či rysom ostrovidom. Zistia, kde sa vyskytujú, akým spôsobom lovia, čím sa živa, kto sú ich prirodzení nepriatelia. „Jednotlivé exponáty sú vždy vyberané tak, aby mali čo najvyššiu výpovednú hodnotu vzhľadom k individuálnym možnostiam a schopnostiam návštevníkov so zrakovým postihnutím. Sú dostupné hmatovému vnímaniu, doplnené podrobným opisným výkladom, popismi vo zväčšenej čiernotlači i v Braillovom písme,“ dopĺňa Mgr. Mauritzová.

Kedy a kam ísť?

Výstava bude prístupná do 10. januára 2020 v priestoroch Slovenského múzea ochrany prírody v Liptovskom Mikuláši. „V Slovenskej knižnici pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči bude výstava spojená s prednáškou, a to 11. decembra 2019 o 13.30 hod. Budeme radi, ak sa návštevníci dopredu ohlásia na telefónnom čísle 044/5477211 alebo 044/5477210,“ dopĺňa Mgr. Maurtizová.