Rozjasnite si dni s Dúhou

Vitajte u nás! Pohodlne sa usaďte a ponúknite sa. Na stole pred vami je grécky šalát, cukinové placky, rizoto i palacinky plnené baby špenátom, nadrobno nakrájanými sušenými paradajkami a balkánskym syrom, ako dezert podávame muffiny a lievance. Potešenie pre telo zabezpečili naši klienti z Bratislavy, kulisu, ako ste si už istotne všimli, tvoria orientálne tóny a rytmy – pastvu pre oči totiž garantujú účastníčky štvrť roka trvajúcej tanečno-pohybovej terapie.

Účastníčka tanečno-pohybovej terapie pri tanci so šatkou.
Tancom možno vyjadriť aj to, na čo slová nestačia.

Čoskoro sa na slovíčko zastaví aj Tímea Hóková, ktorá pobudla dva mesiace za veľkou mlákou, v Centre nezávislého života. Program mala nabitý vzdelávaním od výmyslu sveta, ale že ste to vy, prisľúbila, že sa zmieni aj o amerických bizarnostiach, ozrejmí, ako a kedy o politike áno a kedy nie, akú mierku tam majú v merku, aký majú vzťah k sóde či tekviciam a podľa čoho spoznáte čistokrvného Európana.

Timea s panorámou Chicaga v pozadí.
Chicago ako na dlani.

Ale kým príde, nech sa páči, na konferenčnom stolíku v rohu leží prvá tohtoročná Dúha s kultúrnou prílohou Dúhovka. Pomôže vám vrchovato si naplniť najbližšie dni zážitkami. Pozveme vás do Kolonického sedla, a to na návštevu unikátneho tyfloplanetária, kde sa nevidiaci a slabozrakí môžu doslova dotýkať všetkých hviezd zo severnej nočnej oblohy, dokonca ani kúsok z južnej neostane ich rukám skrytý. V tamojšom astronomickom observatóriu sú navyše k dispozícii brožúry v Braillovom písme, plné reliéfnych obrázkov, funkciu teleskopu im odborníci dokážu priblížiť na menšom modeli Vihorlatského národného teleskopu.

Na obrázku sú graficky znázornené súhvezdia Orol, Koník či Delfín.
Hviezdna mapa v Tyfloplanetáriu.

Na túlačky (tentoraz však nohami na pevnej zemi Čiech a Moravy) pozýva aj Metodické centrum odstraňovania bariér Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR, ktoré mapuje prístupné pamiatky, ako sú hrady, zámky, historické objekty a budovy, múzeá, výstavy, prírodné a technické zaujímavosti.

O vašu pozornosť a prítomnosť sa uchádza Divadlo Zrakáč, ktoré sa so svojou najnovšou autorskou hrou Ste medzi nami púšťa na turné Bratislava, Levoča, Nitra a späť, už 2. ročník Veľkonočného turnaja v Qarde, stretnutie používateľov diktafónu Eltrinex V12 a napokon braillovská súťaž krajín Vyšehradskej štvorky.

Predstavíme vám tri inšpiratívne ženy: Lýdiu Oravcovú, ktorá má za tri desaťročia na poste predsedníčky ZO Čadca na rováši nespočetné množstvo úspešných akcií, Zoricu Žampákovú, ktorú za jej usilovnú prácu pre nevidiacich a slabozrakých v Košickom kraji nominovala tamojšia krajská rada a krajské stredisko na ocenenie Srdce na dlani, a Želmíru Zemčákovú, ktorá sa na jeseň minulého roka vo veršoch priznala k tomu, že má za sklom Lennonovu fotku.

Nedalo nám a obzreli sme sa aj za projektmi, ktoré boli vlani podporené z prostriedkov grantového programu ÚNSS. Ak to nedá ani vám, hľadajte nadpisy Pútavá škola chrbta, Letom časom alebo Po stopách dejateľov a Spolupráca nadovšetko – nielen s KS.

Samozrejme, na stránkach časopisu nájdete aj informácie o tom, ako nasmerovať dve percentá z daní na účet ÚNSS, zdaniť príjmy z osobnej asistencie, a správy písané bielou pastelkou.

Záver Dúhovky bude patriť „trexitu“, teda (dúfame, že len rozlúčkovej kapitole o slepeckých trápeniach a trapasoch a novej vedomostnej súťaži Nikto učený z neba nespadol…