Čo ponúka posledná Dúha s 2019 na titulke?

Pokojne sa za uplynulým rokom obzrite, nepremeníte sa na soľný stĺp. Garantuje to celá redakcia! My sme to na vlastnej koži skúsili a to len preto, aby ste aj vy nahliadli do miestnosti, kde v novembri zasadala Ústredná rada ÚNSS. Aby ste aj vy vedeli, že vďaka podpore Nadácie Volkswagen sa rozbehli monitoringy našich krajských stredísk a supervízie odborných pracovníkov, že sa vytvára priestor na ich vzdelávanie a výmenu skúseností a napokon sa bude dopĺňať materiálno-technické vybavenie na jednotlivé sociálne služby. Aby ste aj vy rozšifrovali skratku AVAS, ktorá je riešením hrozby s názvom Elektrické a hybridné vozidlá. V rubrike Spravodajstvo vám navyše priblížime tri dni s Corvusom, na ktoré tím Stopky pozval IT inštruktorov a nevidiacich a slabozrakých používateľov mobilných telefónov, i výsledky súťaže Zlatý erb, zatúlame sa do Hlohovca, kde mali Deň bez bariér, a do Košíc, kde vám už budú vedieť poskytnúť prvú pomoc aj naši členovia a klienti.

Vyspovedali sme Milana Novaka z Gymnázia Matky Alexie v Bratislave – jedného z víťazov motivačnej súťaže Bielej pastelky určenej študentom, zvedavosť nás zaviedla za lektormi projektu prešovského krajského strediska s názvom Mobilné appky pre život, nos do Martina, kde sa s požehnaním grantovej komisie našinci učili vyrábať mydlá, a túžba vzdelávať sa do susednej Českej republiky a ďalekého Švédska, ktoré sa nám stali partnermi ďalšieho projektu s logom Erasmus +. Témou bude prístupnosť pre nevidiacich a slabozrakých ľudí v oblasti fyzického prostredia, informácií a medziľudskej komunikácie.

Opäť sme sa pokúsili predbehnúť vaše otázky a spísať rovno odpovede. Tentoraz o tom, ako si presunúť účet z banky do banky, ak sa vám nepozdávajú služby, poplatky alebo čítač obrazovky odmieta poslušnosť, o čom hovorí nový zákon o občianskych preukazoch a čo nové v Tyflocompe.

Aj Dúhovku sme naplnili až po okraj: informáciami o špeciálnom prírastku Oddelenia pre nevidiacich a slabozrakých čitateľov v bratislavskej Mestskej knižnici, ktorý sa vám stane sprievodcom po najužšom jadre metropolitného Starého Mesta, správou spod olympijských bodiek, ktorým prišli vzdať hold najlepší braillisti Slovenska, príspevkom z konferencie, ktorej cieľom bolo upozorniť na to, že v múzeách a galériách treba počítať aj s návštevníkmi so zdravotným postihnutím, a napokon slepeckými trapasmi. Príjemné čítanie! Aha! Ak sme si vás získali a radi by ste s nami pobudli aj v roku 2020, nezabudnite nám o tom dať vedieť. Ak odoberáte Dúhu s jej kultúrnou prílohou v elektronickej verzii, budeme vám ju posielať aj naďalej, ale verziu vo zväčšenej čiernotlači a v Braillovom písme je potrebné znovu si objednať prostredníctvom formulára.