Konferencia INSPO otvára svoje brány

INSPO (Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami) to sú nielen prednášky, ale aj výstavná časť. V sobotu 7. apríla 2018 v Kongresovom centre Praha, sa návštevníci budú môcť zoznámiť so širokou škálou kompenzačných pomôcok, aplikácií, programov a projektov určených pre používateľov so zdravotným postihnutím. Popri už tradičných vystavovateľoch bude mať v 18. ročníku konferencie premiéru aj niekoľko nových (do výstavnej časti sa už prihlásili tri desiatky vystavovateľov).

Ľudia so zrakovým postihnutím, hlavne milovníci rozhlasového vysielania, určite v expozícii spoločnosti RTI cz zaujme rozhlasový prijímač dRadio1. Je určený na príjem digitálneho rozhlasového vysielania DAB+ a má hlasový výstup, ktorý celé menu vrátane názvov staníc prevedie do zvukovej podoby. Slúži na to USB vstup pre flash disk s nahranými audiosúbormi. Zatiaľ je k dispozícii len v českom jazyku (kompletnú češtinu pripravila plzenská spoločnosť RTI cz, s. r. o.). Súbory je možné bezplatne stiahnuť na internetových stránkach výrobcu a dodávateľov. Expozícia tak doplní prednášku o výhodách digitálneho rozhlasového vysielania DAB+ v sekcii Přístupnost nejen webu.

Spojenie astronómia a zrakové postihnutie? Prečo nie? Vzdelanie v oblasti astronómie spravidla vychádza z poznávania príslušných javov pozorovateľných voľným okom, ale ak chceme aby nedochádzalo k značnému informačnému deficitu, je vhodným riešením haptizácia. Petr Dušek vysvetlí, že napr. využitím 3D tlače. Návštevníci sa stručne zoznámia s tým, ako vznikali niektoré projekty, ako sú Vesmírné krabičky (hra Zapamatuj si vesmír), nízky reliéf guľovej hviezdokopy M13, busta astronóma či 3D budovy pomocou OpenStreetMap, Google Earth Pro a SketchUp 3D Warehaouse.

Chýbať nebude ani Stopka, n. o., a ich Corvus, ktorý patrí medzi najpopulárnejšie riešenia na sprístupnenie dotykových telefónov v Česku a svoju pozíciu si postupne upevňuje aj v zahraničí. Vďaka intuitívnemu a jednoduchému Corvus Prostrediu sa dokáže so smartfónom naučiť rýchlo pracovať i začiatočník. Corvus má dnes implementovaný vlastný veľmi rýchly čítač obrazovky, ktorý oceňujú aj pokročilejší používatelia, pretože nemusia čakať na jeho odozvu a ktorákoľvek aplikácia Androidu je im tak plne k dispozícii. Jan Balák si posvieti na nový e-shop Českých drah, na jeho špecifiká pri ovládaní čítačom obrazovky JAWS a NVDA. Návštevníkom ukáže, čo sa na stránke zmenilo a ako môžu tieto zlepšenia pomôcť zrýchliť nákupy cestovných lístkov.

Spektra, v. d. n., sa zameria na problematiku tlače Braillovho písma a ponúkne ukážku práce s tlačiarňou Index Everest D-V5 a editory na formátovanie textu. V príspevku „Fakturujte a řešte platby kartou. Bez zábran, bez zraku“ sa Karel Giebisch chystá demonštrovať prístupnosť programu na vedenie účtovníctva a prijímania platieb. Predstaví ľahko ovládateľný platobný terminál na kreditné a debetné karty SumUp Air, ktorý zvládne obsluhovať každý aj so zatvorenými očami.

Program konferencie INSPO je však podstatne pestrejší.

Organizačné pokyny

Účasť na konferencii je za symbolický poplatok 300 Kč (platí sa pri prezencii), ktorý zahŕňa priebežné občerstvenie a obed. Účastníci, ktorí majú preukaz TP, ZŤP alebo ZŤP/S, platia iba 200 Kč, pre osobných asistentov je vstup voľný.

Kapacita ešte stále nie je naplnená. Vystavovatelia sa môžu prihlásiť na info(zavináč)helpnet.cz, návštevníci konferencie INSPO sa môžu zaregistrovať na tomto odkaze.

Generálny partner INSPO 2018: Nadace Vodafone
Partneri: AutoCont CZ, ČSOB, Teiresiás
mediálni partneri: ČTK Protext a portál Helpnet
záštitu prevzal Magistrát hl. m. Prahy