Vybodkovaný OKAmih

Už siedme vydanie OKAmihu – časopisu nevidiacich pre vidiacich, je na svete. V tomto týždni vyšlo vložené v týždenníku Život. Časť nákladu posielame na jednotlivé krajské strediská ÚNSS a do všetkých škôl, ktoré spolupracujú s verejnou zbierkou Biela pastelka. Riadky o živote ľudí s ťažkým zrakovým postihnutím na vás čakajú v elektronickej podobe aj na stránke ÚNSS.

Titulka OKAmihu
Foto: Titulka OKAmihu

Bodky, bodové písmo, dielo geniálne intuície. Prívlastkami, ktoré používame v súvislosti s Braillovým písmom, je pretkané aj tohtoročné druhé vydanie časopisu. Jeho význam a spôsob výučby sú nosnou témou periodika. Prinášame rozhovor s garantom ÚNSS pre používanie písma Vladimírom Cintulom i reportáž z kurzu výučby bodového písma v Spojenej škole internátnej v Kremnici, kde sa v odbornej učebni stretáva piatak Miško s inštruktorkou Dankou Hudecovou z KS ÚNSS v Banskej Bystrici. Tému rámcujú výsledky pilotného ročníka Braillovskej olympiády s bohatou fotodokumentáciou i fakty z histórie vzniku a používania Braillovho písma.

OKAmih prináša aj obzretie za Bielou pastelkou 2017 – informuje o výške výnosu hlavného zbierkového dňa, výsledkoch motivačnej súťaže aj mimoriadnom výnose z charitatívneho podujatia Fashion Sparkling Charity Night. Ponúkame aj pohľad do sveta technológií prostredníctvom blindrevue.sk a vyberieme sa spolu cestou – necestou s bielou palicou, aby sme zistili, akú mieru ohľaduplnosti k chodcom s ťažkým zrakovým postihnutím majú slovenskí vodiči. S Patrikom Hermanom, členom redakčnej rady OKAmihu, upečieme koláč porozumenia a ponúkame slovo odborníka k téme cukrovka a zrak. Víťazstvá okoreňujú nielen život, ale aj náš OKAmih – prinášame výsledky fotografickej súťaže Cesta svetla a Súťaže braillovských esejí. Účasť na rekondičnom pobyte môže človeku zmeniť život. Doslova. Viac sa dočítate v OKAmihu.

Časopis v náklade 10 000 kusov vyšiel s podporou Ministerstva kultúry SR. Príjemné čítanie! Časopis OKAmih na stiahnutie, formát pdf, 5,2MB