RTVS otvára pre ľudí so zrakovým a sluchovým postihnutím svoj archív dokorán

RTVS prišla s vynikajúcim nápadom, ktorým dopraje plnohodnotný zážitok zo sledovania televízneho programu skutočne všetkým. Stránka RTVS Dokorán, ktorej prístupnosť pre ľudí so zrakovým postihnutím a ich asistenčné technológie bola konzultovaná s Centrom technických a informačných služieb ÚNSS, ponúka archív televíznych diel, ktoré sú ošetrené audiokomentárom a titulkami. Obsahuje výber tých najlepších filmov, seriálov, dokumentárnej tvorby, rozprávok či archívnych pokladov z produkcie RTVS. Už teraz v ňom možno nájsť všetky časti televíznych filmov Červené víno, Adam Šangala a Sváko Ragan, nové seriály RTVS Tajné životy či Doktor Martin, detskí diváci sa môžu tešiť na rozprávky z aktuálnej tvorby RTVS ako Zázračný nos, Láska na vlásku, Johankino tajomstvo, ale aj na detskú klasiku Spadla z oblakov či populárny seriál pre deti Safari za kuchyňou. V archíve sa momentálne nachádza až 200 televíznych diel, ďalšie budú pribúdať postupne, keďže aktualizácia bude prebiehať na periodickej báze.

Web prináša rozšírenú ponuku voľného výberu programov a dostupnosť v ktoromkoľvek čase. Čerešničkou na torte je skutočnosť, že sa v ňom nachádzajú aj diela, ktoré bežný on-line archív RTVS neobsahuje.

Ako získať prístup na www.dokoran.rtvs.sk?

  1. Pre ľudí so zrakovým postihnutím je vstupenkou do archívu RTVS prístupový kód, ktorý na požiadanie poskytuje výhradne Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči.
    • v prípade, že meno a heslo na webovú stránku knižnice už pridelené sú, stačí po prihlásení na úvodnej stránke kliknúť na odkaz Archív RTVS Dokorán. Následne bude používateľ presmerovaný na portál Dokorán. Pred prvým presmerovaním sa každému zobrazí Čestné vyhlásenie finálneho recipienta, ktoré je potrebné dôkladne si prečítať a Na znak súhlasu vyznačiť zaškrtávacie políčko. Ak si človek so zrakovým postihnutím pomocou asistenčnej technológie prečíta text sám, označí ďalšie políčko, ak mu ho prečíta asistent, je nutné uviesť jeho meno. Po odoslaní formulára sa na webovej stránke zobrazí prihlasovacie meno používateľa a jeho adresa. Čestné vyhlásenie je potrebné vytlačiť, podpísať a zaslať e-mailom na adresu jana.gondova@skn.sk. Po prijatí e-mailu o dokončení registrácie bude prihlásený používateľ presmerovaný na portál RTVS – Dokorán. Predpokladaný termín plnej prevádzky je od 7. 8. 2017.
    • v prípade, že meno a heslo na webovú stránku knižnice ešte pridelené nie sú, stačí sa na úvodnej stránke knižnice zaregistrovať kliknutím na odkaz Registrácia do digitálnej knižnice. Zobrazia sa 2 možnosti: Registrácia len do digitálnej knižnice SKN Levoča umožní prístup k zvukovým knihám a časopisom) alebo Registrácia do digitálnej knižnice SKN a na portál RTVS – Dokorán. Aj v tomto prípade je nevyhnutné oboznámiť sa s Čestným vyhlásením a dodržať postup, ktorý sme uviedli vyššie.
  2. Pre ľudí so sluchovým postihnutím je vstupenkou do archívu RTVS prístupový kód, ktorý na požiadanie poskytuje výhradne Asociácia nepočujúcich Slovenska, prezidentkaaneps(zavináč)gmail.com.